آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6031
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1390 0:58
تعداد بازدید : 386

معاون وزیر راه و شهرسازی:

سامانه پاسخ سریع زمین لرزه براساس نیاز طراحی شد

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سامانه پاسخ سریع زمین لرزه به صورت آزمایشی براساس نیاز طراحی شده و اطلاعات اساسی را در فاصله زمانی اندكی از رویداد زمین لرزه در اختیار مسوولان ذی ربط قرار می دهد.

ایرنا- سید محمود فاطمی ‌عقدا، گفت: موقعیت زمین شناسی و لرزه زمین ساختی شهر تهران نشان دهنده فعالیت لرزه خیزی بالای آن است و با توجه به سوابق لرزه خیزی آن و وجود گسل‌های مهم در این شهر احتمال رویداد یك زمین لرزه بزرگ وجود دارد.
رییس مركز تحقیقات ساختمان و مسكن افزود: برای مواجهه با زمین لرزه بزرگ تهران نیاز به اتخاذ تمهیدات لازم به منظور مدیریت بحران در این ارتباط وجود دارد.
وی خاطرنشان ساخت: در این شهر بزرگ بدون اتكا به داده‌های سریع و دقیق از مكان زمین لرزه و سایر عوامل اساسی آن، مدیریت رخداد یادشده امكان‌پذیر نیست.
فاطمی ‌عقدا یادآور شد: مركز نامبرده شبكه شتاب‌نگاری زلزله را در اختیار دارد و برپایه آن سامانه مذكور را طراحی و به شكل آزمایشی راه‌اندازی كرده است.
وی تصریح كرد: بشر با وجود آنكه به پیشرفت‌هایی در عرصه فناوری دست یافته، اما هنوز زمین لرزه به عنوان مخاطره‌آمیزترین پدیده طبیعی محسوب می‌شود.
این مقام مسوول، از راه‌اندازی 20 ایستگاه شتاب‌نگاری با تجهیزات مورد نیاز در مناطق مختلف تهران خبرداد و گفت: اطلاعات این ایستگاه‌ها به صورت داده‌هایی در اختیار "سرور" مركزی در مركز تحقیقات ساختمان و مسكن قرار می‌گیرد و با استفاده از اطلاعات ورودی و بهره‌گیری از نرم‌افزار، داده‌های دریافتی تبدیل به یك نقشه لرزه می‌شود.
فاطمی ‌عقدا با اذعان به اینكه پیش‌بینی زمین لرزه به معنی آن كه بزرگی، زمان و مكان دقیق آن مشخص شود، در حال حاضر امكان‌پذیر نیست، گفت: ایجاد سامانه‌های هشدار و پاسخ سریع زمین لرزه می‌توانند در كاهش تلفات و خسارات بسیار موثر باشند.
رییس مركز تحقیقات ساختمان و مسكن افزود: اكنون در مراحل تكمیلی و افزایش ایستگاه‌های شتاب‌نگاری در تهران به حدود 130 ایستگاه هستیم كه تهیه لایه‌های اطلاعاتی مورد نیاز دیگر مانند نوع خاك، نوع ساختمان‌ها می‌تواند به تهیه نقشه خسارت كمك كند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :