آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6030
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1390 0:56
تعداد بازدید : 455

پليس فتا اعلام داد:

راهكارهاي افزايش امنيت پست الكترونيكی

معاونت اجتماعي پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات نيروي انتظامي در گزارشي ضمن تشريح راه هاي افزايش امنيت پست الكترونيكی به كاربران توصيه كرد كه پس از sign out ايميل مرورگر را چك كنند. برخي از پست هاي الکترونيکی اين قابليت را دارند که بعد از خروج از آن نام کاربري را نمايش دهند.

معاونت اجتماعي پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات ناجا در گزارشي اعلام كرد كه امروزه بسياري از کاربران اينترنت براي انجام کارهاي روزمره خود به مانند تجارت، احوال‌پرسي، انجام کارهاي اداري و حتي ارسال کارت تبريک از پست‌الکترونيکی استفاده مي‌کنند. اما گاها كاربران غافل از اين هستند که ممکن است کارهاي آنها ناامن باشد به همين علت به كاربران توصيه مي‌شود در هنگام ارسال ايميل موارد ذيل را در نظر بگيرند.
براساس اين گزارش به كاربران توصيه شده است كه چند پست‌الکترونيکی داشته باشيد. داشتن چندپست‌الکترونيکی باعث مي‌شود که خطرات کمتري شما را تهديد کند. برخي افراد به طور اشتباه فکر مي‌کنند که پست‌الکترونيکی مانند آدرس منزل‌شان است، فکر مي‌کنند همان طور که بايد يک آدرس منزل داشته باشند بايد حتما يک پست‌الکترونيکی نيز داشته باشند درصورتي که شما بايد در مورد پست‌الکترونيکی خود مانند کليدهاي خود فکر کنيد ممکن است استفاده از کليدهاي مشابه براي درهاي عقبي و جلويي خانه آسان به نظر برسد اما داشتن کليدي که بتوان درها را با آن باز کرد، کاري غيرعملي و غيرايمن است.
داشتن حداقل سه پست‌الکترونيکی براي هرفردي الزامي است. حساب کاري شما تنها مي‌تواند براي انجام کارهاي اداري و گفتگوهاي شما باشد، پست دوم شما براي امور شخصي و پست سوم هم براي امور متفرقه است. البته هميشه بايد براي عضويت در خبرنامه‌ها و غيره از پست سوم استفاده کرد مثلا براي استفاده در يک وبلاگ شخصي براي ارتباط با بازديدکنندگان بايد از پست سوم استفاده کرد. ضمنا پست سوم را که هر نامه‌اي را از طريق آن دريافت مي‌کنيد هر شش ماه يکبار حداقل بايد تعويض كنيد چون بعد از مدتي که از اين پست استفاده کرديد توسط هرزنامه‌نويس‌ها مورد هجوم قرار مي‌گيرد.
 هرچند وقت يکبار پست‌الکترونيکی خود را پکسازي كنيد
در اين گزارش به كابران توصيه شده است كه حساب خود را براي مدت طولاني پر از هرزنامه نگه نداريد. اين موضوع بسيار عادي است که بعد از مدتي پست شما پر از هرزنامه شود، شما در يک خبرنامه عضو مي‌شويد و آنها براي شما پست قرار مي‌دهند، وقتي اين اتفاق مي‌افتد تعداد زيادي نامه با پيوست به حساب شما ارسال مي‌شود و شما بايد هر روز از ميان تعداد زيادي هرزنامه، نامه‌هاي خود را جستجوكنيد و براي جلوگيري از اين مشکل شما بايد هرچند وقت يکبار پست‌الکترونيکی خود را پاکسازي كنيد.
پس از sign out ايميل خود حتما مرورگر را چك كنيد
براساس گزارش پليس فتا، يکي از نکاتي که در امنيت پست الکترونيکی حایز اهميت است توجه کافي به اين نکته مهم است که هنگام خروج از پست الکترونيکی گزينه sign out را کليک كنيد و بعد از اين کار حتما مرورگر خود را ببنديد، زيرا بعضي از پست‌هاي الکترونيکی اين قابليت را دارند که بعد از خروج از آن، نام کاربري شما (البته نه رمزعبورتان) را نمايش مي‌دهند، اين موضوع خطر کشف رمز پست الکترونيکی شما توسط اخلالگران را بيشتر مي‌كند.
حذف تاريخچه و رمز عبور مرورگر يكي از نكات مهم ديگر است. اگر شما از يک رايانه عمومي استفاده مي‌كنيد حذف تاريخچه و رمز عبور و داده‌هايي ذخيره شده از موارد بسيار مهم براي حفظ امنيت پست‌الکترونيکی است چراكه بيشتر مرورگرها سايت‌هايي را که مشاهده کرده‌ايد در خود ذخيره مي‌کنند و رمز عبورها و اطلاعات شخصي شما را که براي پرکردن يک فرم وارد کرده‌ايد، در خود نگه مي‌دارند تا بعدها اگر بخواهيد فرم مشابهي را پر کنيد به شما کمک کنند. در صورتي که اگر اين اطلاعات به دست يک سوء‌استفاده‌گر بيفتد مي‌تواند اطلاعات پست الکترونيکی و اطلاعات بانکي شما را بدزدد و از آنها سوء‌استفاده کند به خاطر اهميت اين مساله مهم است کاربران تازه کار اينترنت روش پاک‌کردن حافظه مرورگر را در رايانه‌هاي عمومي بدانند تا از لو رفتن آن جلوگيري شود.
پليس فتاي ناجا در ادامه اين گزارش عنوان مي‌كند كه يکي ديگر از نکات قابل توجه استفاده از پست الکترونيکی غيرايمن براي ارسال و دريافت اطلاعات است. شرکت‌هاي بزرگ و به خصوص تجاري، هزينه زيادي را براي ايمن بودن شبکه‌هاي رايانه‌اي و پست الکترونيکی خود پرداخت مي‌کنند اما با اين وجود برخي از کارمندان بي‌دقت از کنار اين نکته بسيار به سادگي عبور می‌کنند و از حساب پست‌الکترونيکی شخصي خود براي انجام کارهاي تجاري و ارسال اطلاعات محرمانه استفاده مي‌کنند، مطمئنا با اين کار امنيت شرکت و کار خود را با ارسال اطلاعات مهم از دست مي‌دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :