آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60292
تاریخ انتشار : 6 مهر 1393 12:44
تعداد بازدید : 662

«110» مجازی هم ایجاد کنیم

می گویند انگلیسی ها به همه چیز کار دارند و تقریبا همه همسایه های خود را به شکلی نامحسوس و شبانه روزی زیر نظر دارند!

سعید همتی

اما این روحیه فارغ از بدی هایی که دارد در تامین امنیت جامعه بسیار موثر است. حتما در فیلم ها بسیار دیده اید که وقتی فردی متوجه تردد مشکوک غریبه ای در اطراف خانه خود می شود یا از خانه همسایه خود صدای جر و بحث می شنود به سرعت پلیس را خبر کرده و پلیس نیز سریعا در صحنه حاضر شده و مورد را بررسی می کند.
به این ترتیب مردم همچون پلیس های مخفی در همه جا یاد گرفته اند تا کوچکترین تحرکات غیرعادی را زیر نظر داشته و مسوولان امنیتی را در جریان بگذارند. آنها دریافته اند که این وضعیت به تامین امنیت خودشان و جامعه ای که در آن زندگی می کنند کمک می کند.
در فضای مجازی نیز وضع به همین گونه است و خانواده ها مراقب فرزندان خود در این فضا نیز هستند.
این روزها در کشور ما بحث بر سر فیلتر شدن یا نشدن نرم افزارهای ارتباطی و شبکه های اجتماعی بار دیگر داغ شده است. مسوولان قوه قضاییه یک چیز می گویند و دولتی ها چیز دیگری.
سرآغاز این بحث ها و نگرانی ها نیز تخلف عده ای قلیل در فضای این شبکه های موبایلی بود که مسایلی توهین آمیز را رد و بدل کردند.
اما اگر مسوولان به مردم اعتماد کرده و کانال های ارتباطی گسترده ای در اختیار آنها بگذارند که در صورت مواجهه با متخلفان مسایل را سریعا به اطلاع آنها برسانند، کمک شایانی به حفظ سلامت فضای مجازی همچون فضای جامعه خواهد شد.
حالا تعداد کسانی که استفاده ای صحیح از شبکه های اجتماعی می کنند بسیار بیشتر از عده ای است که در تلاشند با هر ابزاری به پرخاشگری و طرح مسایل نامربوط و توهین آمیز کنند.
حالا مردم نگرانند ابزاری که به آنها امکان استفاده رایگان از خدمات ارتباطی و مکاتبه با دوستان و نزدیکانشان را می دهد به خاطر تخلف این عده به محاق توقیف برود. در چنین شرایطی اگر مسوولیت کاربران چنین ابزاری شفاف و روشن شود، بی شک مردم نیز مانع آلودگی این فضا از سوی متخلفان خواهند شد.درست همانگونه که اگر فردی در یک محله شروع به تهدید، مزاحمت و عربده کشی کند، مردم به فکر رفتن به محله یا شهر دیگری نیافتاده و به سرعت برای توقف متخلف مساله را به پلیس اطلاع می دهند. لذا در فضای مجازی نیز نباید مردم را فراموش کرد و بی آنکه نظر و کمکی از آنها گرفت به صرف تخلف عده ای، اقدام به مسدودسازی و بستن مکان و فضایی کرد.
از این رو انتظار آن است که همچون در نظر گرفتن شماره سه رقمی 110 مسیر مشخصی نیز برای حفظ سلامت فضای مجازی نیز در نظر گرفت تا مردم نیز در صورت مواجهه با تخلفاتی در این فضا مراتب را به سرعت به مسوولان مربوطه اطلاع دهند، تا به این ترتیب به ایفای نقش و سهم خود در تامین امنیت خود و جامعه
 داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :