آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60287
تاریخ انتشار : 5 مهر 1393 12:38
تعداد بازدید : 1046

حاج داوود بادپا، مدیر پاساژ علاءالدین در گفت‌و‌گو با فناوران:

چون موفقیم، رقبا برای ما شایعه می سازند

بعد از سال ها رفت و آمد به بازار، باز هم احساسی از ناامنی دارم.
با وجود اینکه پاساژ خلوت تر از همیشه است و ساعت کم رفت و آمد یعنی ظهر را برای مصاحبه انتخاب کرده ام، اما ورود برای خانم ها باز هم خوشایند نیست.
با مدیر بزرگ ترین مرکز خرید و فروش گوشی درایران وقت مصاحبه دارم و می توانم پاسخ سوالاتی که سال هاست ذهنم را مشغول کرده، دریافت کنم.
به محض ورود به پاساژ مستقیم به سمت نیم طبقه اول می روم. از پشت در شیشه ای، چهره هایی را می بینم که طی این سال ها برایم آشناست.
می گویم از پیش وقت مصاحبه دارم. با حاجی تماس می گیرند تا بتوانند از سرشان باز کنند. مصرانه منتظر می مانم. وعده 10 دقیقه ای می دهند اما بیش از یک ساعت به انتظار می گذرد. در این مدت شاهد اعتراضات پی درپی بابت اتفاقاتی هستم که همیشه در بازار می افتد و کم و بیش در جریان شان هستم. اما باز هم از عصبانیت و اعتراض خریداران متضرر، ناراحت می شوم.
حالا حاجی آمده و اجازه ورود می دهد.
وارد اتاق کوچکی می شوم که برخلاف هوای سنگین و گرم پاساژ، خنک و مطبوع است.
به سختی روی صندلی روبه روی حاجی جا باز می کنم و به صحبت با «داوود بادپا»، مدیر پاساژ علاءالدین می نشینم.
هنگامی که بادپا درباره تاریخچه پاساژ صحبت می کند، با افتخار می گوید: پاساژ علاءالدین، معروف ترین مرکز خرید و فروش گوشی تلفن همراه در ایران است. این پاساژ کار خود را در دو فاز آغاز کرد که مرحله اول سال 76 با 400 مغازه و فاز دوم آن سال 77 صورت گرفت. عمده فعالیت پاساژ از ابتدا روی گوشی موبایل گذاشته شد و هم اکنون حدود یک هزار و 200 مغازه به فروشندگان موبایل واگذار شده است. 
بادپا درباره وضعیت واگذاری واحدهای پاساژ می گوید: تمامی مغازه ها به شکل سرقفلی واگذار شده و هم اکنون در حال واگذاری مغازه های طبقه هفتم هستیم که به تازگی افتتاح شده است.
وقتی درباره وضعیت هوای گرم و بدون تهویه پاساژ سوال می کنم، حق به جانب می گوید: تهویه هوا به خوبی در پاساژ انجام می شود. هوای گرم فقط مختص علا ءالدین نیست، این روزها هوا همه جا گرم است. در مورد پله برقی و آسانسورهای پاساژ می پرسم، می گوید: غیر از آسانسورهای قبلی، دو آسانسور دیگر راه اندازی شده و پله برقی های بیشتری داخل پاساژ راه اندازی شده تا مردم به راحتی در طبقات تردد کنند.
موضوع خلوت شدن پاساژ و راه اندازی مراکز رقیب را پیش می کشم، با کنایه می گوید: ما اصلا مراکز خرید دیگر را رقیب نمی دانیم. زیرا همه مراکز فروش گوشی در تهران و شهرستان ها گوشی های شان را از علاءالدین تهیه می کنند و هیچ مرکزی نمی تواند رقیبی برای علاءالدین باشد.
می گویم خیلی از مردم از فروشندگان پاساژ ناراضی اند، می گوید: اگر ناراضی اند پس چرا باز هم این مرکز شلوغ است و مردم برای خرید به این جا مراجعه می کنند؟
وقتی درباره تخلف فروشندگان سوال می کنم، با قاطعیت می گوید: اگر تخلفی صورت گیرد و به ما گزارش شود، حتما رسیدگی می کنیم.
می گویم برخی از فروشگاه ها خلاف می کنند که شما از آنها خبر ندارید. می گوید اگر خبردار شویم، برخوردم می کنیم.
دوباره سوال می کنم، چه برخوردی با خلاف کاران می کنید؟ می گوید: در طول سه ماه گذشته دو فروشنده خلافکار را از پاساژ اخراج کرده ایم.
هنگامی که درباره خرابی گوشی هایی که به مشتریان فروخته می شود، می پرسم، می گوید: اینجا اکثر فروشندگان عمده فروشند و کمتر تک فروشی می کنند و آنقدر وقت ندارند که برای خریداران توضیح بدهند. بنابراین خیلی دور از ذهن نیست که از هر 100 گوشی یک مورد خرابی هم موجود باشد. اینجا تعداد زیادی گوشی با سود پایین فروخته می شود. بنابراین از تعداد بالا سود به جیب فروشنده می رود و گوشی ها با قیمت پایین تری نسبت به سایر مراکز فروش فروخته می شود.
در ادامه با افتخار می گوید: تلاش ما این است که قشر جوان را بر سر کار بیاوریم و صنف، به صنفی جوان تبدیل شود.
در مورد گوشی های رفرشی که به جای گوشی های نو فروخته می شود، سوال می کنم، می گوید: این درخواست مردم است و این گوشی ها تقاضای زیادی دارند که در بازار موجودند، در همه جای تهران هم هست. بسیاری از گوشی ها که دیگر تولید نمی شود، در کشورهای دیگر رفرش و وارد بازار می شود و فروشنده به خریدار توضیح می دهد که این گوشی نو نیست.
دوباره روی حرفم تاکید می کنم که به خریدار توضیحی داده نمی شود. توضیح می دهد: از تعداد افراد زیادی که اینجا خرید می کنند، طبیعی است که تعداد شکایات هم بیشتر باشد؛ اما بسیاری هم با رضایت کامل خرید می کنند. چرا تعداد مشتریان راضی را در نظر نمی گیرید. با این حال افرادی را گذاشته ایم که به شکایات مردم رسیدگی می کنند. اما بسیاری از خریداران توجیه نیستند و بارها پیش می آید که وقتی توجیه می شوند؛ عذرخواهی می کنند، متقاعد می شوند و می روند.
مدیر پاساژ علاءالدین در ادامه توضیح می دهد: درباره یک مجموعه موفق، شایعات زیادی منتشر می شود که از رقبا نشات می گیرد. اما ما به اشتغال زایی خود می بالیم. ما توانسته ایم کاری کنیم که حدود 30 تا 35 هزار نفر جوان مشغول به کار شوند و به فکر خلاف نباشند. خیلی راحت می توانستیم با سرمایه ای که داریم هزار و یک کار دیگر بکنیم و بدون دردسر منافع خود را در نظر بگیریم. از افرادی که اینجا کار می کنند سوال کنید، خیلی از آنها فکر نمی کردند که صاحب مغازه شوند. اما حمایت شان کردیم که صاحب مغازه شوند و حالا خودشان چندین شاگرد داشته باشند.
درباره تعدد فروشندگان در مغازه های کوچک می پرسم. بادپا می گوید: اینکه همه می توانند از این مغازه های کوچک درآمد داشته باشند، بداست؟
بعد کارخانه ها و بازارهای چین را مثال می زند که تعداد زیادی از کارگران و فروشندگان در یک فضای کوچک کار می کنند و همه محصولات شان را به بازارهای بزرگ اروپا و آمریکا می فرستند. 
وقتی درباره وفور گوشی های قاچاق در پاساژ صحبت می کنم، می گوید: گوشی مگر به صورت قانونی هم وارد می شود؟ 80 درصد گوشی های موجود در بازار قاچاق است. حتی پاساژهای دیگر هم که ادعا می کنند گوشی های با گارانتی و قانونی دارند، همه محصولات شان را از علاءالدین تهیه می کنند. آن زمان که شرکت ها نتوانستند گوشی وارد کنند، مخصوصا زمانی که تحریم بودیم، ما یک گوشه کار را گرفتیم و توانستیم گوشی را به بازار
وارد کنیم.
یکی از بزرگ ترین مشکلات پاساژ را نداشتن پارکینگ عنوان می کنم. بادپا در پاسخ می گوید: در حال راه اندازی بزرگ ترین پارکینگ خاورمیانه هستیم و اتومبیل های ونی را به این پارکینگ ها اختصاص داده ایم که مشتریان را به شکل رایگان به علا ءالدین منتقل کنند.
در آخر به فروشندگان جلوی در پاساژ اشاره می کنم که در خرید مردم اختلال ایجاد می کنند. می گوید: مردم از آنها گوشی نخرند، کسی آنها را مجبور نکرده که از آنها خرید کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :