آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60285
تاریخ انتشار : 5 مهر 1393 12:34
تعداد بازدید : 5315

در نشست وایبری فناوران بررسی شد

فیلترینگ؛ بایدها و نبایدها

فیلترینگ که سال ها آتش زیر خاکستر بود و هر از گاهی گوشه ای از دامن فضای مجازی ایرانی را می سوزاند، مدتی است شعله ور شده و میدان موافقان و مخالفانش را گرم کرده است. قوای سه گانه هر کدام دغدغه ای دارند و آنچه بیشتر در مرکز توجه قرار گرفته، فرهنگ و اخلاق ملتی است که بخش پرکارش در فضای مجازی، سال هاست به مدد فیلترشکن و وی پی ان و پروکسی به آنجا که می خواهد سرک می کشد. قوه قضاییه که کمیته فیلترینگ زیر نظر دادستانی کل اش حیات دارد، قوه مجریه که ریاستش گردش آزاد اطلاعات را حق مردم می داند و قوه مقننه که قوانین را به مثابه دیوار حفاظتی بالا می کشد، هر کدام سعی دارند فیلترینگ را به سامان و کارآمد کنند. اما جدا از قوا، کارشناسان و مردم هستند که به صورت مستقیم با فیلترینگ و عوارض مثبت و منفی اش دست و پنجه نرم می کنند و درباره شیوه ای که امروز در حوزه فیلترینگ در پیش گرفته شده است، نگرانی هایی دارند. در نشست وایبری که فناوران با حضور تعدادی از کارشناسان و فعالان آی تی بخش خصوصی برگزار کرد، نظراتی مطرح شد که نشان دهنده تفکر غالب در جامعه است و شایسته است که مسوولان برای ساماندهی وضعیت فعلی این طرز تفکر را مد نظر قرار دهند. توضیح: برای بهتر مشخص شدن دیدگاه ها، نظر هریک از کارشناسان با رنگی مطابق با جدول زیر مشخص شده است.

شبنم کهن چی

فناوران: مصادیق محتوای مجرمانه مشخص است؛ 87 بند مشخص تحت عنوان ماده 21 قانون جرایم رایانه ای که در سایت www.internet.ir نیز در دسترس است. اما به نظر می رسد فیلترینگ به شیوه امروزی بیش از آنکه با استناد به این مصادیق صورت بگیرد، متکی بر دغدغه های سلیقه ای و تفکراتی است که از برداشت های شخصی یا گروهی ناشی می شود. فیلترینگ به شیوه امروز چقدر موافق و مخالف دارد؟
پیام کرباسی (عضو کمیسیون اینترنت دوره های اول و دوم نظام صنفی رایانه ای استان تهران)

با شیوه فیلترینگ فعلی، کاملا مخالفم، اما فیلترینگ سایت های «خلاف قوانین مصوب در مجلس شورای اسلامی» و «در تضاد با امنیت کشور» را می پذیرم. در جامعه امروز، اعمال فیلترینگ لازم است. برای امنیت کشور نیز، نظارت نامحسوس ضروری است.
کاظم آیت اللهی(رییس سازمان نظام صنفی کشور)

شیوه فعلی که برای فیلترینگ در پیش گرفته شده بسیار اشتباه و با نتیجه معکوس همراه است؛ متاسفانه اصل فدای فرع شده است. در واقع بهره گیری از مزایای وافر تکنولوژی فدای نگرانی از عیب آن که در دیگر صور ارتباطات نیز هست، شده است. موضوع وقتی بدتر می شود که نگاه ها گاهی خطی و یک جانبه شده و اصول حاکم تفسیر سلیقه ای و لحظه ای می شود.به نظرم تنها برای جمعیت نابالغ اجتماع از لحاظ سنی طبق عرف و شرع آن هم آنچه که برای شان قابل تمیز دادن نباشد و منحرف کننده اخلاق و اعتقادشان باشد، می تواند فیلتر شود و لا غیر. آن هم اگر حذفش ثمر بزرگ تری از وجودش را از بین نبرد.
مظفر پوررنجبر (مدیرعامل سابق مخابرات ایران)

 در آينده اي     نه چندان دور فضای مجازی غير قابل فيلتر خواهد بود و اساسا بحث فيلترينگ فاقد موضوعيت خواهد شد. اين خاصيت تكنولوژی است. بحث كنترل های امنيتي بحثي جداست كه ربطي به فيلترينگ ندارد.
حسین طالبی (مدیرعامل شرکت فاوا نفت)

با اعمال فیلترینگ به روش فعلی با اعمال تغییراتی موافقم. در واقع با اصل فیلترینگ موافق ام. فیلترینگ باید قانونمند شود و قانون از اهانت و نیز اشاعه فساد جلوگیری کند.
علی کیان پور (مدیرعامل شرکت توسعه مراکز داده ای نوین)

با فیلترینگ موافق هستم. با محدود کردن pattern recognitionها و شناسایی الگوهای غیرمجاز تا از اعمال سلیقه های شخصی وگروهی وسیاسی پرهیز شود.
حسن یوسف زاده (دکتری فرهنگ و ارتباطات)

هيچ عاقلی اجازه نمی دهد که محتوای غیر اخلاقی در درسترس کودکانی قرار بگیرد که قدرت تشخیص خوب و بد را پیدا نکرده اند. اما به نظر می رسد که در شیوه فعلی، نوعی افراط و بی تدبیری وجود دارد. اما از سویی هر قدر قانون زیاد شود، قانون شکنی زیاد می شود و قانون شکنی به تدریج عادی می شود و خاصیت قوانین از بین می رود.
 مسعود ذهبیون(مدیرعامل شبکه
 خبری تحلیلی تین نیوز):

با توجه به اینکه مسایل اخلاقی، امنیتی و سیاسی، مفاهیم و گستره نامشخصی دارند، به نظر می رسد بحث فیلترینگ تا روشن نشدن تعاریف ما از هر یک از این موارد بی نتیجه خواهد بود، لذا فقط می توان با فیلترینگ هرزه نگاری موافقت کرد و از سایر موارد باید تعریف دقیق تری شود.
 رامین خواجه نصیر (کارشناس سلامت الکترونیکی)

با فیلترینگ مخالفم. فیلترینگ یعنی نادان فرض کردن مردم و معنی دیگر آن ناتوانی دستگاه های نظارتی در صحنه فرهنگی و سیاسی است که منجر به نگرانی از تبادل آرا و افکار می شود.
رضا بهبهانی (پژوهشگر ارتباطات و فناوری اطلاعات)

با شیوه فعلی فیلترینگ مخالفم و وضعیت فعلی را نشانه ناکارآمدی این شیوه می دانم. در واقع استفاده اغلب کاربران حرفه ای از ابزارهای فیلترشکن نشان ناکارآمدی و درعین حال مخالفت نیازها و خواسته های اکثریت کاربران با وضع فعلی پالایش در کشور است.
ریشه این مخالفت را باید در مبانی نظری حاکم بر تصمیمات در این حوزه جست وجو کرد. هنوز هم بسیاری از خانواده های ایرانی اعتقاد دارند که تنها راه حفظ فرزندان شان از بلایای جسمی و روحی فقط پوشاندن آنها از عوامل خارجی بدون تقویت توانایی شان برای مواجهه با همان عوامل است. این شیوه باعث می شود که با کاهش ممانعت ها و افزایش آزادی، آنها دچار مشکل شده و در معرض خطر قرار بگیرند.
محمدرضا حدادی(عضو هیات مديره سازمان نظام صنفي رايانه ای استان تهران):

با فیلترینگ تحت شرایط روشن و شفاف موافقم و شیوه فعلی فیلترینگ را نامناسب و دارای مشکلات متعدد می دانم.

 فیلترینگ با ما چه کرده است؟
فناوران: برای ادامه بحث علاقه داریم منتقدان به شیوه فعلی فیلترینگ به صورت جزئی تر به عوارض و آسیب های احتمالی بپردازند که شیوه کنونی به همراه دارد.
حدادی:قوانين مربوط به فيلترينگ بسيار مبهم و غيرشفاف است و امكان برخوردهاي سليقه ای و تفاسير مختلف و متعدد در آن بسيار زياد است. فراموش نکنیم يكي از نگراني هاي اصلي در دنيا كه دليل اصلي بوجود آمدن فيلترينگ شده است، حفاظت از كودكان و نوجوانان در برابر تاثيرات نامطلوب محتوای نامناسب در اينترنت است كه در قوانين فيلترينگ توجهي به آن نشده است و اساسا در قوانين اين حوزه تفاوتي بين كودكان و انسان های بالغ ديده نشده است. در همين زمينه با يك نگاه اجمالي به قوانين اين حوزه كاملا مشخص است كه دغدغه قانونگذار بيشتر مسايل سياسي است تا فرهنگي و اخلاقي.
فيلترينگ در ايران تحت تاثير حقوق اساسي ملت در آزادی بيان، دموكراسی و رابطه بين حاكميت و مردم قرار دارد و تا اين مباحث در كشور به تعريف درستي نرسد، بحث فيلترينگ هم كماكان مشابه باقي فناوري ها و رسانه ها نظير ماهواره و مطبوعات با چالش مواجه است.
کرباسی: «اعمال فیلترینگ یکنواخت» برای کل جامعه یکی از مضرات شیوه فعلی است. در قریب به اتفاق کشورهای جهان، محدودیت هایی برای کاربران زیر 18 سال اعمال می کنند که لازم هم هست. اما آیا ما باید استادان دانشگاه یا علمای عالیقدر را نیز همراه با نوجوانان محدود کنیم، زیرا ما بهتر از ایشان می فهمیم که خوب و بد کدام است؟ در این شرایط اگرچه کاربران می خواهند به قانون احترام بگذارند،اما مجبور به استفاده از فیلترشکن خواهند بود. بنابراین اعمال فیلترینگ یکنواخت و این سیاستگذاری اشتباه است؛ چون این نقص آنچنان توسعه می یابد که بچه های زیر 18 سال نیز فیلترشکن ها را دست به دست می کنند.
بهبهانی: در جهان امروز اساسا هیچ حکومتی امکان ممانعت قهری دسترسی شهروندان به کالاهایی چون مواد مخدر را هم ندارد، چه رسد به انسداد دسترسی به اطلاعات و ارتباطات، اما در مقابل، تکیه بر راهبرد محدودیت بدون ارتقای قدرت تشخیص و اقناع؛ کودکان این خانواده بزرگ را برای سرکشی به حریم های ممنوعه حریص تر خواهد کرد.
حدادی: روش فعلی فيلترينگ به قدری عرصه را برای دسترسی به اطلاعات تنگ كرده است كه خود معكوس عمل كرده و باعث رواج روز افزون ابزارهای مختلف دور زدن فيلترينگ شده است. هر چه بيشتر بر فيلترينگ اصرار مي كنيم اين ابزارها نيز پيشرفته تر شده و هم اكنون خود تبديل به يك تجارت قابل توجه در بازار آی تي شده است.
روش های موجود فيلترينگ به هيچ وجه موفق نشده از دسترسي افراد به اطلاعات و يا سايت های به اصطلاح غير مجاز جلوگيری کند. امروزه در هر خانه ای كه اينترنت هست فيلترشكن هم هست. كه البته استفاده از اين ابزارها فرهنگ بسيار نامناسبي را بين مردم رواج مي دهد كه موفقيت سياست های درست بعدی را نيز با چالش جدی مواجه مي كند.
يكي از مشكلات اساسي فيلترينگ رويكرد آن است كه در آن هيچ جايگاهي براي فهم و درك عمومي قانیل نيست و پيش فرض آن اين است كه عموم مردم استفاده نابجا مي كنند. و هنوز اين موضوع براي مسوولان فرهنگي كشور جا نيافتاده است كه فرهنگ ابزار خودش را دارد و برای مقابله با تهاجم فرهنگي نياز به ابزارهای مناسب فرهنگي داريم نه تحريك جامعه. اين روش بيشتر از آنكه مقابله با تهاجم فرهنگي باشد مقابله با مردم است.

 فیلترینگ به مثابه تحریم
فناوران: در میان انتقاداتی که به شیوه فعلی فیلترینگ وارد می شود، آسیبی است که به اقتصاد کشور می زند. نظر کارشناسان در این مورد چیست؟
کرباسی: تاثیر فیلترینگ فعلی در صحنه تجارت بین الملل اگر بیشتر از تحریم های اعمال شده قدرت های جهانی نباشد، کمتر از آن هم نیست و اگر سیاستگذاران فیلترینگ از مزایای صادرات و واردات کشور آگاهی داشتند، هرگز این شیوه فیلترینگ را در پیش نمی گرفتند.
امروزه در تجارت جهانی، برای خرید کالا به کشور دیگر سفر نمی کنند؛ بلکه با ارتباط تصویری زنده، در جریان جزییات اجناس مورد معامله قرار می گیرند. همچنین جلسات با طرف های تجاری بین المللی، اغلب به صورت ویدیو کنفرانس انجام می شود. اما با اعمال شیوه فعلی فیلترینگ این امکان از مردم کشور گرفته شده است.
فیلترینگ به شیوه فعلی، برخی از حرفه ها را هم نابود کرده است. فیلترینگ خود نوعی تحریم است که دورکاری را تا حدود زیادی برای حضور در بازارهای بین المللی نابود کرده است.
حدادی: روش های موجود فيلترينگ تاثير نامطلوبي بر حوزه كسب و كار شركت ها در فضاي مجازی دارد و بهره برداری از فضای مجازی را بسيار پرهزينه مي كند. اما در عوض تاثير چنداني بر اهداف سياسي قانون گذار ندارد و دسترسي به آنها به سادگي امكان پذير است.
طالبی: در چین که بالاترین رشد اقتصادی را در دنیا دارد، تمامی شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک و توییتر حتی گوگل فیلتر است و کاربران به جای این شبکه ها و سایت ها شبکه اجتماعی اختصاصی دارند.
کرباسی: فیلترینگ پورنو و ضد امنیتی باید باشد و در دیگر موارد تنها لازم است که نظارت نامحسوس برقرار باشد. بنابراین دسترسی به شبکه های اجتماعی نیز آزاد است، مشکلی برای HTTPS, SSL, SSH, UDP Packets و غیره هم نباید باشد تا شاهد این همه کلافگی برای کاربران بالغ و عاقل باشیم.

 انسداد مانع شنیدن نیست
فناوران: این نشست همزمان با تقابل قوه قضاییه و مجریه بر سر فیلتر شدن اپلیکیشن پیام رسان وایبر، بر بستر همین اپلیکیشن برگزار شده تا بتوان حاضران را از هر نقطه کشور و حتی دنیا دور هم جمع کرد. این یکی از مزایای همین شبکه هاست که به سادگی نادیده گرفته می شود.
بهبهانی: ابزارهایی مانند وایبر، واتس اپ و وی چت فقط سامانه های ارتباطی مانند پیام و پیام چند رسانه ای خدمات تلفن همراه اند. رویکرد نادرست انسداد شبکه های اجتماعی در کشور سبب شده این ابزارها به مثابه رسانه ای همگانی کارکردی مشابه شبکه های اجتماعی داشته باشند.
 این واقعیت نشان می دهد که با ادامه این مسیر و انسداد ابزارهای مزبور بی تردید کاربران به ابزارهای پیچیده تر رجوع کرده و با جسارت بیشتری به مبادله پیام های ممنوع خواهند پرداخت.
وقوع انقلاب اسلامی در کوران تبلیغاتی و فضای خفقان ستم شاهی به خوبی نشان می دهد که اولا مبانی و ارزش های انقلاب اسلامی چنانچه به درستی تبلیغ و ترویج شود، بی تردید مورد اقبال عمومی قرار خواهد گرفت و حرف حق همیشه شنوندگان بسیار خواهد داشت.
از این رو نباید نگران شنیده شدن سخن باطل بود. ثانیا انسداد هرگز مانع از شنیده شدن صداهایی که نمی خواهیم شنیده شوند، نخواهد شد و به هر میزان که از رویکرد جذب و اقناع فاصله گرفته و بر انسداد و ممانعت تاکید کنیم؛ فرصت های بیشتری را برای جذب و ارشاد مخاطبان از دست خواهیم داد.
سعید عسکری انارکی (مشاور بانکداری الکترونیکی
 و مجازی)

 فیلترینگ شبکه های اجتماعی یا مسدود کردن آن به هیچ وجه جنبه اخلاقی یا نگرانی مسوولان از ترویج فساد ندارد و فقط جنبه سیاسی ونگرانی از ایجاد ارتباط و تبادل اطلاعات خارج از رسانه های تحت کنترل حاکمیت دارد.

 چه کنیم؟
فناوران: مخالفان و موافقان به شرط اصلاحات، چه پیشنهادهایی برای ساماندهی وضعیت فعلی دارند؟
کرباسی: باید بنگاه های اقتصادی و تجاری و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی را از فیلترینگ مستثنی کرد. فیلترینگ در حد مسدودسازی می تواند تداوم داشته باشد (البته پس از اعمال اصلاحات) اما بازرسی ژرف بسته ها (Deep Packet Inspection) باید متوقف شود.
بازرسی ژرف بسته ها همان موضوعی است که به HTTPS،  SSL، SSH، UDP Packets و غیره آسیب می رساند و تجارت ها را مختل می کند. این روش فیلترینگ، همان است که E-Learning را نیز جهت آموزش از راه دور با دنیای خارج از کشور، به تباهی کشانده است؛ همان است که انجام کاری تخصصی روی خادم (Server) مستقر در خارج از کشور را به جای «یک ساعت» به «یک روز کامل» می کشاند. دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی خارجی را با اختلالات شدید مواجه می کند.
فروش آنلاین خدمات و محصولات به مشتریان خارج از کشور را ناممکن می کنند.
حدادی: باید اولا تولید محتوا با در نظر گرفتن منافع و آبروی افراد وجامعه قانونمند شود ثانیا ساز و کارهای لازم برای کسانی که خلاف قانون عمل می کنند ومجازات آنها پیش بینی وتصویب شود.
به نظر من فيلترينگ بر اساس سانسورافزارها باید در كشور رواج پيدا كند و اين ابزارها در اختيار مدارس و خانواده ها قرار داده شود تا بتوانند از دانش آموزان و  فرزندان خود در برابر تاثيرات نا مطلوب فضای مجازی حفاظت کنند. دولت نيز مي تواند سياست های حمايتی خود را براي توسعه و رواج اين فرهنگ و فناوری تنظيم کند.
طالبی: مصادیق مجرمانه سایت ها و شبکه های اجتماعی نباید دستخوش اعمال سلیقه های فردی و سیاسی افراد شود. باید به مصادیقی مانند نشر مطالب الحادی و مخالف موازین اسلامی، اهانت به دین اسلام و مقدسات آن، ضدیت با قانون اساسی و هرگونه مطلبی که استقلال و تمامیت ارضی کشور را خدشه دار کند، اهانت به رهبری و مراجع تقلید، تحریف یا تحقیر مقدسات دینی، احکام مسلم اسلام، ارزش های انقلاب اسلامی و مبانی تفکر سیاسی امام خمینی، اخلال در وحدت و وفاق ملی، القای بدبینی و ناامیدی در مردم نسبت به مشروعیت و کارآمدی نظام اسلامی، اشاعه و تبلیغ گروه ها و احزاب غیر قانونی، انتشار اسناد و اطلاعات طبقه بندی شده دولتی و امور مربوط به مسایل امنیتی، نظامی و انتظامی، اشاعه فحشا و منکرات و انتشار عکس ها و تصاویر و مطالب خلاف اخلاق و عفت عمومی، ترویج مصرف سیگار و مواد مخدر، ایراد افترا به مقامات و هر یک از افراد کشور توجه کرد.
بهبهانی: بدیهی است که راهبرد موثر و مناسب برای پالایش آن است که به محدودیت ها تنها به عنوان علایم آگاهی بخش و مکمل خواست عمومی اندیشیده شود تا کاربران از مخاطرات احتمالی هر وبگاه برای خود و خانواده شان آگاه باشند نه به منزله سد پولادین حافظ شرافت و امنیت کشور.
 در غیر این صورت منافذی که ذات فناوری نوین اطلاعات و ارتباطات انسداد آنها را غیر ممکن ساخته، به تدریج این سد پولادین را به کلی درهم شکسته و نتیجه بی تردید دقیقا خلاف آنچه خواهد شد که مدافعان سازوکار فعلی پالایش کشور در سر دارند.
خواجه نصیر: پیدا کردن راهکار برای وضعیت جاری کار سختی است. باید به آرامی به سمت حذف فیلترینگ رفت و معنی اصلاحات نیز
 همین است.
 فیلترینگ جز اتلاف بیت المال ثمری ندارد؛ چرا که مردم راه های مقابله با آن را یاد گرفتند.


کاربران چه می گویند؟
در کنار نظراتی که از سوی کارشناسان در نشست وایبری فیلترینگ مطرح شد، ما طی نظرخواهی اینترنتی در شبکه اجتماعی توییتر، نظرات کاربران را در مورد فیلترینگ و شیوه فعلی آن جمع آوری و خلاصه آن را تهیه کردیم.

@alimosleh
با فیلترینگ به شکل حاضر مخالفم. فیلترینگ باید به سمت محتوای نامناسب حرکت کند نه مسدود کردن کانال های ارتباطی. درباره وب سایت ها کمتر کسی مخالف فیلتر شدن رسانه هایی است که محتوای ضداخلاقی دارند؛ مانند سایت های پورنوگرافی. ولی چرا باید یوتیوب فیلتر شود؟ فیلترینگ شبکه های اجتماعی نیز کارایی ندارد و فقط باعث آشنایی تعداد بیشتری از مردم با فیلترشکن ها و پروکسی ها شده است. درباره اپلیکیشن ها، فیلترینگ ناکارآمدتر است. آیا نفس ارتباط از طریق اپلیکیشن ها موبایلی تغییر کرده؟ اگر این اپلیکیشن ها مسدود شود، هزار و یک اپلیکیشن دیگر برای ارتباط وجود دارد.
اساسا ذات و ماهیت ارتباطات اینترنتی از طریق تلفن های هوشمند قابل مسدودسازی نیست. چون ابزارهای متنوع و متفاوتی برای تعبیه شده است.

@AphroditeEmpire 
هر چه تلاش برای اعمال محدودیت بر افکار مردم بیشتر شود تلاش برای رهایی هم بیشتر خواهد شد. اینترنت یک رسانه جهانی و آزاده برای جریان های فکری مختلف و حذف فاصله ها در جهت رشد بشر در حوزه های مختلف است.
پس به نظرم سعی بر محدود کردن و جهت دادن آن کار بیهوده ایست.
‏@Jooyande7
فیلترینگ تا امروز امتحان خود را پس داده و عدم کارایی اش ثابت شده است. این مساله ای هست که این روزها رییس جمهور و روحانیونی مانند «آیت ا... محمدرضا نکونام» و دیگر افراد به آن اذعان دارند. باید نگاهی آماری به مسایل داشته باشیم و ببینیم اگر فیلترینگ (به ظاهر) منفعتی برای ما دارد، از سوی دیگرش چه ضررهایی دارد؟ و منافع فیلترینگ تا چد حد حقیقی و پایدار هستند؟ آیا در مقابل هزینه هایی که ایجاد می کند، به صرفه است؟ چه امتیازاتی می گیریم و چه امتیازاتی از دست می دهیم؟

@yyasharr 
به نظر من فیلترینگ اپلیکیشن های ارتباطی مانند وایبر بیشتر جنبه مالی دارد تا امنیتی. این نوع اپلیکیشن ها کمر مخابرات شکانده است. بعد از اولویت مالی، اولویت کنترل محتوای این نوع اپلیکیشن ها مطرح است.
@pharzam
فیلترینگ وحشتناک است چه برای شبکه های اجتماعی، چه برای امور تحقیقاتی، چه برای مسایل امنیتی.
چون وقتی محدویت شروع می شود پنهان کاری و دور زدن محدودیت هم با آن همراه می شود. این که در سایر کشورها هم از فیلترینگ استفاده می شود توجیهی برای اعمال فیلترینگ در ایران نیست.

@sia_mac 
با فیلترینگ مخالفم، چون فيلترينگ براى من اين معنى را می دهد: «شما نمی دانید اما ما می دانیم چه چیز خوب است».
 به نظرم مردم بايد فرهنگ استفاده از شبكه هاى اجتماعى و سایر کارایی ها را بیاموزند. از سوی دیگر دولت نبايد هر چیزی را با دين قياس كند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :