آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60281
تاریخ انتشار : 5 مهر 1393 12:25
تعداد بازدید : 937

فیلترینگ هوشمند ادعایی گزاف یا واقعیتی در دسترس

حالا هر جا بحث فیلترینگ در اینترنت پیش می آید، ختم کلام به اینجا می رسد که فیلترینگ فعلی در مسیر پالایش محتوای اینترنت ناکارآمد بوده است و راهکار بهتر، استفاده از روش فیلترینگ هوشمند است؛ روشی که با استفاده از آن، فقط صفحات دارای محتوای مجرمانه مسدود می شود، نه کل یک شبکه اجتماعی یاوب سایت. حال سوال اینجاست که با وجود اینکه ظاهرا پاسخ معضل فیلترینگ در کشور یافت شده و آن فیلترینگ هوشمند است؛ چرا زمینه دستیابی به این راهکار فراهم نمی شود؟

پریسا سجادی


 ضرب الاجل یک ماهه
جدید ترین رویداد در موضوع فیلترینگ به نامه معاون اول قوه قضاییه به وزیر ارتباطات و ضرب الاجل یک ماهه برای مسدود سازی دسترسی به وایبر، واتس اپ و تانگو بر می گردد. در این نامه، محسنی اژه ای اعلام کرده است که پیش از این، سه ماه به وزارت ارتباطات فرصت داده شده که امکان مسدود سازی و پالایش هوشمند محتوای مجرمانه در شبکه های موصوف و ارایه شبکه های اجتماعی داخلی هم سطح با شبکه های مذکور را فراهم کند؛ اما چنین اقدامی نشده است.
 وزیر ارتباطات هم در واکنش رسانه ای به نامه محسنی اژه ای صرفا به این پاسخ بسنده کرد که: «درباره محتوای مجرمانه به طور جدی اعتقاد داریم که حذف شود و این حرف درستی است.اما این که با مسدود کردن بخواهیم این کار را درست کنیم، حرف دیگری است»؛ پاسخی که می توان گفت معنای اش
روشن نیست.

 سه دانشگاه در حال طراحی
پیشتر، در پایان سال 92 محمود واعظی از سپردن طراحی و تولید نرم افزار فیلترینگ هوشمند به سه دانشگاه کشور خبر داده بود و آخرین بار، اول شهریورماه امسال بود که گفت: ایجاد فیلترینگ هوشمند باید توسط استادان مجرب دانشگاهی انجام شود و ما هم در حال بررسی هستیم که از ۵ ماه آینده تست آزمایشی آن آغاز شود.
 یک ماهه نمی شود هوشمند شد
اما نظر ها در خصوص  چگونگی کارکرد سیستم فیلترینگ هوشمند متفاوت است. علی اصغر بهشتی، استاد دانشگاه علم و صنعت در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه فیلترینگ هوشمند توانایی این را دارد که محتوای مجاز را از غیرمجاز تشخیص دهد، گفت: اجرای فیلترینگ هوشمند روی شبکه های اجتماعی مثل وایبر و واتس اپ امکان پذیر است؛ اما با توجه به اینکه سرور این شبکه ها در ایران نیست؛ اجرای فیلترینگ هوشمند در بازه زمانی یک ماهه با توجه به ضربالاجل یک ماه قوه قضاییه امکان پذیر نیست.
وی با بیان اینکه اجرای فیلترینگ هوشمند نیازمند امکانات زیرساختی خاصی است، گفت: این فیلترینگ باید به گونه ای باشد که بتواند محتوای ترافیکی را که از خود عبور می دهد به صورت یکسری کلید واژه یا نوع اطلاعات جداسازی کرده و فیلتر کند.
وی بابیان اینکه سیستم رمزنگاری، سیستمی حجیم است که برنامه نویسان کمتر در پروتکل های شبکه اجتماعی از آن استفاده می کنند، گفت: با توجه به این موضوع فیلتر کردن محتوای این شبکه ها کار دشواری نیست و امکان پذیر است. اما در عین حال پیچیدگی های خاص خود را دارد و نیازمند زمان کافی و هدفگذاری است.

 تفکیک محتوای خوب از بد امکان پذیر نیست
اما در مقابل، در گزارشی که توسط بسیج دانشجویی دانشکده کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران در رجانیوز منتشر شده، نظرات متفاوتی ابراز شده است. در این گزارش آمده: «اکنون بخش زیادی از ارتباطات اینترنتی به صورت رمز شده انجام می گیرد و بنابراین، تفکیک محتوای خوب از بد امکان پذیر نمی باشد تا بتوان محتوای بد و نامناسب را فیلتر نمود و تنها راه ممکن، مسدود کردن کامل دسترسی به سایت های نامناسب است. در این شرایط، دولت پی گیری فیلترینگ را رها کرده و بدین ترتیب بسیاری از سایت های فیلتر شده اکنون به سادگی و با استفاده از روش های رمزگذاری که در اختیار همگان هست، در دسترس قرار دارد.»
دردسر حجم انبوه ارتباطات غیررمز شده
در بخش دیگر این گزارش آمده: «نکته دیگر آنکه ارتباطات غیررمز شده هم از حجم بالایی برخوردار است که بررسی آن از توان وزارت محترم ارتباطات خارج است.
گوگل بیش از یک میلیون رایانه سرویس دهنده در اختیار دارد و تعداد رایانه های سرویس دهنده فیس بوک نیز رقمی در همین حدود است که حجم عظیمی از اطلاعات را ذخیره، پردازش و به کاربران عرضه می کنند. اگر دولت تعداد میلیونی رایانه سرویس دهنده لازم برای پردازش و پالایش این محتوا به ارزش چند هزار میلیارد تومان را در اختیار دارد یا می تواند هزینه خرید، راهبری و نگهداری آنها را تأمین کند، چرا این سامانه ها را برای ایجاد سامانه های موتور جست وجو، شبکه های اجتماعی و … در اختیار پژوهشگران و صنعتگران ایرانی قرار نمی دهد؟»

 ادعای گزاف!
گزارش بسیج دانشجویی دانشکده کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه امیرکبیر در ادامه می افزاید: «این ادعا که بتوان از طریق یک نرم افزار یک صفحه مشخص را بررسی و خوب و بد آن را در طرفه العینی تشخیص داد، ادعایی بس گزاف است که قطعا طرح کنندگان آن از علم رایانه و هوش مصنوعی چیزی نمی دانند، چون به این نکته واضح بی توجه اند که حتی انسان برای درک خوب و بد محتوای یک صفحه به دانش پس زمینه ای متکی است و نمی تواند بدون دانش لازم و کافی به طور قطعی درباره یک صفحه نظر بدهد، که اگر این گونه قضاوت خودکار خود ممکن بود، قوه قضاییه به جای قضات، روبات استخدام می کرد!»
با این اوصاف این پرسش مطرح می شود که آیا موضوع هوشمند سازی فیلترینگ، دورنمایی خوشایند است که از سوی مسوولان ترسیم می شود یا به واقع این سیستم در شرف ایجاد است. شایسته است مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  در خصوص پیاده سازی  سیستم فیلترینگ هوشمند در کشور، وضعیت فعلی آن و سایر جزییات فنی به صورت مبسوط پاسخگو باشند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :