آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60265
تاریخ انتشار : 6 مهر 1393 12:12
تعداد بازدید : 654

هوش مصنوعی به مهد کودک می رود

برنامه های هوش مصنوعی تا بدان حد توسعه یافته اند که قادرند امور خاصی نظیر کنترل پرواز یک هواپیما یا پاسخ به سوالات معلومات عمومی را انجام دهند. البته این فناوری در صنعت بازی های ویدیویی حسابی رشد کرده و شیفتگان بازی را روز به روز به چالشی سخت تر می کشاند. با این حال، حتی پیشرفته ترین هوش مصنوعی نیز هنوز از یک کودک چهار ساله کودن تر است.
فناوران- به تازگی یک برنامه هوش مصنوعی که توسط دانشگاه گوتنبرگ خلق شده قادر است همچون یک کودک به یادگیری حساب، منطق و دستور زبان، آن هم بدون هیچ دانش قبلی بپردازد. در ابتدا همه چیز از یک سری تعاریف ساده آغاز می شود که از روی آنها می توان به یک مدل شناختی دست یافت. این برنامه به تدریج دانش جدیدی بر پایه آموخته های قبلی می سازد که از آن می توان درباره قواعد و قوانین حاکم بر جهان طبیعت نتیجه گیری های عقلانی کرد.
کلائس استانه گارد (Claes Strannegård)، مدیر این پروژه می گوید: ما برنامه ای را توسعه داده ایم که می تواند مواردی چون علم حساب، منطق و گرامر را بدون هیچ گونه دانش قبلی یاد بگیرد. این برنامه ضمن آغاز یادگیری با مجموعه ای از تعاریف ساده و کلی، تلاش می کند مدلی شناختی از مسایل ایجاد و به تدریج دانش جدید را بر پایه دانش پیشین بنا کند. این برنامه در مرحله بعد، با استفاده از این دانش به استخراج نتایجی در خصوص قوانین و روابطی که بر جهان حاکم است می پردازد تا با شناسایی الگوهای جدید، میان این الگوها و سطح بینش خود ارتباط برقرار کند.
این فرآیند درست همانند همان چیزی است که کودکان برای توسعه هوشمندی خود به کار می گیرند. یک کودک برای مثال قادر است درک کند که اگر دو ضرب در صفر بشود جواب صفر است و اگر سه هم ضرب در صفر بشود جواب صفر است. پس نتیجه می گیرد که اگر پنج هم ضربدر صفر بشود جواب صفر خواهد بود. یا در نمونه ای دیگر، کودک انسان قادر است نتیجه گیری کند که در ترتیب ۸، ۵، ۲ عدد بعدی ۱۱ خواهد بود. همین شیوه محاسبه و شهود به سایر حیطه ها نیز تعمیم داده می شود که می توان دستور زبان را به عنوان نمونه مثال زد که در این حیطه نیز تشخیص و درک الگوی صرف فعل ها ساده بوده و کودک درک می کند که اگر حالت گذشته «آمدن»، آمد باشد بنابراین حالت گذشته «رفتن» نیز رفت خواهد بود.
استانه گارد می گوید: ما فرض مسلم می دانیم که کودکان همه چیز را بر پایه تجربه کردن می آموزند و اینکه آنها همیشه به دنبال یافتن الگوهای عمومی هستند.
سیستم توسعه داده شده توسط این محققان از اصول خاصی پیروی می کند که به صورت خلاصه اینگونه بیان می شود: شما باید توضیح های ساده و کوتاه را به توجیه های بلند و پیچیده ترجیح دهید. برای مثال اگر غذایی از داخل یخچال شما ناپدید شد، ابتدا باید فرض کنید یکی دیگر از اعضای خانواده آن را خورده، نه اینکه فرضیه وجود جن یا آمدن دزد را مطرح کنید. بنابراین سیستم هوشمند توسعه داده شده توسط این محققان نیز بصورت خودکار به تشخیص الگوهای منطقی پرداخته و آنها را با دانش قبلی خود ترکیب می کند تا به راه حل مسایل دست یابد.وی می افزاید: ما امیدواریم که سرانجام این نوع از برنامه ها بتوانند در مجموعه ای از کاربردهای عملی و شرایط مختلف مورد استفاده قرار گیرند. من تصور می کنم اجرای چنین برنامه ای برای توان بخشیدن به یک روبات خانه دار همه کاره می تواند بسیار ارزشمند باشد. اما در این مرحله هنوز با چنین چیزی فاصله داریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :