آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60224
تاریخ انتشار : 6 مهر 1393 11:45
تعداد بازدید : 762

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

برنامه ملی امنیت سایبری در دست تدوین است

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: فضای مجازی کشور را منظومه ای از عواملی می دانیم که ارتباط پویایی با هم دارند و کم توجهی به یک عامل، سبب توسعه نامتوازن و کاهش سرعت رشد کشور می شود.
فناوران- محمدحسن انتظاری روز گذشته در مراسم گشایش نخستین نمایشگاه امنیت سایبری ایران افزود: این عوام شامل حاکمیت ملی و اشراف به فضای مجازی، توسعه اجتماعی از منظر فضای مجازی، توسعه فرهنگی همراه با توسعه فضای مجازی، توسعه اقتصادی، توسعه علم و فناوری و افزایش دسترسی است که باید همه با هم رشد کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر این که نگاه حاکم فعلی در زمینه ارتباطات نگاهی فناورانه است، گفت: این نگاه باید اصلاح شده و نگاه انسان مدارانه در این زمینه اتخاذ شود. به همین دلیل است که تاکید اصلی شورای عالی فضای مجازی در اجرای طرح های شبکه ملی اطلاعات است.
انتظاری با بیان این که یکی از اساسی ترین طرح های شورای عالی فضای مجازی ایجاد شبکه ملی اطلاعات در کشور است، گفت: ایجاد این شبکه یک ضرورت ملی است که نیازمند تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری است و لازم است این تجهیزات با توانمندی های داخلی تهیه شوند. به ویژه در بحث امنیت شبکه ملی اطلاعات، تاکید زیادی بر استفاده از راهکارهای بومی داریم که این خود عاملی برای تحرک صنعت برای رشد و توسعه است.
وی با تاکید بر این که امنیت فضای مجازی نیز لازم است با استفاده از تجهیزات داخلی تامین شود، گفت: لازم است براساس یک نظام اعتبارسنجی تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری کشور در حوزه امنیت سایبری توسعه پیدا کند تا در زمینه امنیت فضای مجازی مدیریت داخلی حاکم باشد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در این زمینه برنامه های ویژه و ملی در شورای عالی فضای مجازی تدوین شده است که در حال بررسی در کمیسیون تخصصی آن است و پس از بررسی ها تصویب خواهد شد.
وی افزود: بحث مقررات و امنیت فضای سایبری به پایداری توسعه در زمینه فضای مجازی کمک می کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی عنصر فرهنگ را به عنوان زیربنایی ترین بخش امنیت سایبری دانست و گفت: این به آن معنا است که امنیت فضای مجازی باید براساس توانمندی های کشور برقرار شود و این امر به معنای قطع ارتباط با جهان نیست.انتظاری با بیان اینکه برنامه های ویژه ای در شورای عالی فضای مجازی تدوین شده گفت: هم اکنون در حال تدوین برنامه ملی امنیت سایبری هستیم که در جهت شکوفایی صنعت امنیت فضای مجازی و ملی شدن آن اقداماتی را انجام دهیم که این برنامه هم اکنون در حال آماده سازی برای تصویب در شورای عالی فضای مجازی است.
انتظاری همچنین در مورد فیلتر نرم افزارهای موبایلی گفت: این موضوع مربوط به تصمیم کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ است و شورای عالی فضای مجازی در حوزه سیاستگذاری کلان در این بخش برنامه ریزی می کند و به تعیین مصادیق کاری ندارد.وی با بیان اینکه شورای عالی فضای مجازی برنامه مشخص و معینی برای به کارگیری نرم افزارهای داخلی و مدیریت منسجم برای استفاده مفید و مناسب خانواده ها از این نرم افزارها دارد گفت: یکی از این موارد استفاده از نرم افزارهای فیلترینگ خانگی خواهد بود که به زودی برنامه های اجرایی آن اعلام می شود.وی در مورد پیوست فرهنگی نسل سوم و چهارم تلفن همراه نیز گفت: پیوست فرهنگی در کمیسیون ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی تدوین شده و برای تصویب نهایی به شورای عالی فضای مجازی ارسال شده است که در اولین جلسه ای که قرار است برگزار شود مورد تصویب شورا قرار می گیرد.به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی نسل سوم و چهارم موبایل بعد از تصویب پیوست فرهنگی و ابلاغ آن به وزارت ارتباطات و دستگاه های مربوطه باید عملیاتی شود.
وی تاکید کرد: توسعه فضای مجازی با همکاری همه سازمان ها و نها دها و به ویژه بخش خصوصی ممکن می شد.
انتظاری افزود: امیدوارم نمایشگاه امنیت سایبری ایران در راستای ارتقای توانمندی های ملی موفق شده و شاهد شکوفایی این صنعت در داخل کشور باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :