آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60221
تاریخ انتشار : 6 مهر 1393 11:42
تعداد بازدید : 759

معاون امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات:

راهنمای بودجه امنیت فناوری اطلاعات به معاونت برنامه ریزی می رود

معاون امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: با رونق بیشتر نمایشگاه امنیت سایبری، می توان شاهد حضور شرکت های خارجی نیز بود، به ویژه آن که CERT کشورهای اسلامی برای حضور در نمایشگاه های ایران ابراز تمایل کرده اند.
فناوران- هادی سجادی در آیین گشایش نخستین نمایشگاه امنیت سایبری ایران افزود: در سلسله مراتب نیازهای انسان، بحث امنیت پس از نیازهای جسمانی و بالاتر از نیازهایی مانند محبت و عزت نفس قرار می گیرد که نشان از اهمیت این مقوله دارد.
وی افزود: دو بعد در حوزه امنیت فناوری اطلاعات مد نظر سازمان بوده و در سند افتا نیز به آن توجه شده است. یکی بحث امنیت خود فناوری هاست که با حفظ آن، تداوم ارایه خدمات کسب وکارها ممکن می شود و بحث دوم، این است که فناوری به بستری برای فعالیت های غیر قانونی و خلاف هنجار تبدیل نشود، چرا که در این صورت خود فناوری زیر سوال رفته و حذف خواهد شد.
سجادی گفت: در دوره تازه فعالیت، چند بحث را برای امنیت در نظر گرفتیم که امنیت فناوری ها و ساماندهی فعالیت های غیرقانونی در این حوزه از جمله اقدامات در دستور کار است.
معاون امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: از دیگر اقدامات در دستور کار، توانمند سازی سازمان ها برای مقابله با تهدیدات سایبری است. همچنین ارایه آموزش هایی در دستگاه ها و ایجاد مراکز CERT، ماهر و آپا از دیگر اقدامات این معاونت است.
سجادی توضیح داد: در سالهای گذشته، ظرفیت سازی نیروی انسانی در مراکز آپا انجام شده به طوری که در 8 مرکز آپا در دانشگاه های کشور هزار نفر آموزش های لازم را طی کردند و جذب مراکز دولتی شدند.معاون امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: مدتی توانمندی مراکز آپا تضعیف شده بود که امیدواریم با حمایت دوباره از آن، بار دیگر شاهد فعالیت قدرتمند آن باشیم.وی از دیگر برنامه های پیش روی معاونت افتای سازمان فناوری اطلاعات را کمک به چرخه عرضه و تقاضا در حوزه افتا دانست و گفت: اعتماد بخشی و ارزیابی شرکت ها و محصولات این حوزه بخشی از فعالیت های چرخه عرضه و تقاضا است.
سجادی گفت: بدین منظور نحوه ارزیابی فرایندها تدونی شده و 6 مرکز درخواست دریافت گواهی آزمایشگاه امنیت به سازمان فناوری ارایه دادند که پس از بررسی و با استفاده از این آزمایشگاه ها، گواهی امنیت اعطا می شود.معاون امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران همچنین به برنامه راه اندازی بیمه سایبر پرداخت و گفت: همه کشورها دارای بیمه سایبر هستند اما در ایران این بیمه را نداریم، هم اکنون با بیمه مرکزی و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در حال مذاکره هستیم تا بیمه سایبر را برای شرکت ها و خدمات حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات راه اندازی کنیم.وی افزود: سازمان های ما نمی دانند چقدر بودجه باید برای امنیت فناوری اطلاعات در نظر بگیرند. معاونت برنامه ریزی نهاد ریاست جمهوری نیز شاخصی برای ارزیابی بودجه درخواستی ندارد. در همین راستا راهنمای بودجه امنیت در سازمان فناوری اطلاعات در حال تدوین است و به زودی به معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری ارسال خواهد شد. وی افزود: از سوی دیگر هم اکنون شاخص هایی برای امنیت سنجی در سازمان ها وجود ندارد از این رو باید شاخص هایی را طراحی کنیم که سنجش امنیت برای دستگاه های دولتی و خصوصی را میسر کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :