آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60219
تاریخ انتشار : 6 مهر 1393 11:40
تعداد بازدید : 1306

مدیرعامل فناپ دستاوردهای کنفرانس Bridge را تشریح کرد

لزوم ایجاد شبکه‎ کارآفرینان ایران و غرب بدون دخالت دولت‎ها

مدیرعامل شرکت فناپ یکی از مدیران حاضر در کنفرانس Bridge2014 ، اواخر هفته گذشته با برگزاری نشستی با حضور مدیران بخش‎خصوصی فناوری اطلاعات به تشریح دستاوردهای این کنفرانس پرداخت و گفت: در این کنفرانس بیشتر شرکت‎کنندگان بر لزوم ایجاد شبکه‎ای در میان کارآفرینان تاکید داشتند و دخالت سیاست را در این موضوع دارای وجاهت نمی‎دانستند.

فناوران- اولین کنفرانس تحلیل فرصت ها و چالش ها برای کارآفرینی فناوری برتر در ایران با عنوان Bridge2014 در دانشگاه برکلی کالیفرنیا در 6 سپتامبر برگزار شد و گروهی از مدیران شرکت های بزرگ IT و کارآفرینان موفق ایرانی در کنار تعدادی از مدیران دره سیلیکون(Silicon Valley) در این کنفرانس شرکت داشتند.
برخی از مسایلی که در این کنفرانس مورد بررسی قرار گرفت شامل وضعیت تحقیقات غیرنظامی و هزینه‎های توسعه، رشد شرکت‎های نوپا، حمایت از مالکیت حقوق معنوی، قوانین و مقررات مربوط به ورشکستگی، جذب سرمایه، نگرش‎های فرهنگی نسبت به شکست کارآفرینان، وجود خوشه‎های نوآوری، سهولت شروع کسب و کار و نقش مدل ها بود و چگونگی تبدیل و رشد تهران به عنوان کانون کارآفرینی منطقه نیز در این کنفرانس مورد توجه ویژه قرار گرفت.

 Bridge، پل ارتباط میان ایران و غرب
شهاب جوانمردی رویکرد این کنفرانس را در انتقال دو سویه دانش و تجربیات بسیار مهم دانست و گفت:  حوزه کارآفرینی فن آوری‎های برتر یکی از حوزه های بسیار جدی و حایز اهمیت در ایجاد روابط میان ایران و غرب است، بنابراین با این دغدغه، جمعی از نخبگان ایرانی  و آمریکایی که می‎توان آنها را در سه دسته دانشگاهیان متخصص در رشته کارآفرینی، کارآفرینان نخبه و سرمایه گذاران در کارآفرینی فناوری‎های سطح بالا تقسیم‎بندی کرد، حضور داشتند.
جوانمردی در خصوص نقش این کنفرانس به عنوان پل روابط میان ایران و غرب افزود:  برقراری این پل مواهبی برای جامعه ایران خواهد داشت اما تا زمانی که تحریم ها برداشته نشود و امکان سرمایه گذاری خارجی در ایران وجود نداشته باشد، بایستی با انتقال روندها و دانش، به کارآفرینان ایرانی کمک شود تا بتوانند به رشدی همگام با مباحث جهانی برسند.
وی دیدگاه حاضرین به ایران را بسیار مثبت و آنها را علاقمند به سرمایه‎گذاری در ایران ارزیابی و تصریح کرد: ایرانیان مقیم در خارج از کشور علاقه بسیاری برای کمک به ایران دارند و تلاش داشتند به عنوان یک ایرانی با استفاده از نفوذ خود در دولت آمریکا بتوانند برای جامعه ایران کاری در حوزه‎های حقوقی، سرمایه گذاری و استارتاپ ها انجام دهند.
جوانمردی در توضیح مطالبی که در پنل ستاره‎های نوظهور مطرح کرده بودف گفت: یکی از مباحثی که در این پنل مطرح کردم این بود که در ایران فعالیت‎ها از نقطه‎ای آغاز شده که گزینه دیگری جز حرکت وجود نداشت. در نتیجه چاره‎ای جز اعتماد به نفس، خلاقیت  و باور به دانش و داشته‎های خود در ایران نداشتیم، برای همین تصور من بر این است.
وی در ادامه افزود: بیش از آنچه به فناوری و صنعت فناوری اطلاعات مدیون باشیم، به ایرانیان در این زمینه دین و حق وجود دارد. ایرانیان ساکن در خارج از کشور چیزی را بوجود آورده، نشر داده‎اند و ما به علت شرایط مجبور شدیم که مسیر رفته آنها را از نو بسازیم و گزینه دیگری را برای پیشبرد فعالیت هایمان نداشتیم.
وی افزود: برای مثال هنگامی که برای بانک پاسارگاد تصمیم به تهیه نرم‎افزار بانکی گرفته شد به دلیل شرایط موجود در آن زمان و عدم امکان خرید نرم افزار از شرکت‎های خارجی، به تعدادی از جوانان نخبه ایرانی اعتماد و سیستم یکپارچه بانکی  بومی را تولید کردیم که امروزه  فناپ تبدیل به شرکتی با  رشد 50 درصدی در هر سال شده است.

 چهار دستاورد مهم
وی حمایت از کارآفرینی و تولید را از مهم‎ترین فعالیت‎های فناپ بیان کرد و گفت: به روند کارآفرینی و تولید اعتقاد جدی داریم و تمامی تلاش خود را در این راه به کار می‎بندیم، هر چند از تبادل دانش مدیریتی صنایع فناوری سطح بالا علاوه بر حوزه کارآفرینی نیز استقبال می‎کنیم.
جوانمردی به طور کلی دستاوردهای سفر  اخیر را به چهار دسته تقسیم کرد و گفت: در کنفرانس اخیر بیشتر شرکت‎کنندگان بر لزوم ایجاد شبکه‎ای در میان کارآفرینان تاکید داشتند و دخالت سیاست را در این موضوع دارای وجاهت نمی‎دانستند.
جوانمردی با بیان اینکه ایجاد ارتباط با سرمایه‎های انسانی ایرانی در دانشگاه‎های برکلی و استنفورد از دیگر دستاوردهای این سفر بود، افزود: دستاوردی که این سفر و به طور خاص کنفرانس پل2014 داشت، آشنایی و ارتباط با افرادی بود که بالقوه به طور مستقیم و غیرمستقیم کاندیدای همکاری در ایران هستند، برای این موضوع و در راستای تقویت ارتباط ایجاد شده، جلساتی را به صورت خصوصی و یا عمومی با این افراد داشتم.

 افزایش علاقه‎مندی کارآفرینان به ایران
وی در خصوص علاقمندی ایرانیان مقیم آمریکا برای برگشت به ایران گفت: می‎توان گفت که پدیده مهاجرت معکوس آغاز شده است و دانشجویان و ایرانیان مقیم در آمریکا علاقمند به برگشت به ایران بودند و تنها نگرانی و سوالی که با آن مواجه می‎شدیم این بود که آیا تخصص ما در کشور مورد نیاز است یا خیر؟
وی افرادی که وارد کار حرفه‎ای شده‎اند را برای بازگشت به ایران مشتاق‎تر از دانشجویان دانست و افزود: بیشتر ایرانیان صاحب کسب و کارهای موفق در آمریکا، دغدغه ای فارغ از مسایل مادی و بیشتر در ارتباط با احساسات وطن دوستانه دارند در حالیکه  افراد شاغل به تحصیل در دانشگاه‎ها که هنوز وارد بازار کار نشده‎اند به دلیل مشخص نبودن آینده شغلی کمتر علاقه‎مند به بازگشت به ایران هستند.
 مدیرعامل فناپ در ادامه توضیح دستاوردهای سفر خود گفت: شرکت‎های بزرگ ایرانی با فناوری سطح بالا، تعداد زیادی از افراد نخبه را در استخدام خود دارند که عمده این شرکت‎ها با مشکل نقصان دانش مدیریتی روبرو هستند و متاسفانه با وجود سابقه 100 ساله دانش مدیریتی در کشور، دانش مدیریتی موجود در رابطه با شرکت‎های فناوری اطلاعات و ارتباطات به علت جوانی این صنعت در ایران دچار نقصان است.

 بازدید از گوگل و فیس بوک
وی بازدید از دو مجموعه گوگل و فیس بوک را از دیگر قسمت‎های مهم این سفر برای آشنایی با مدیریت مجموعه‎های بزرگی از این دست دانست و افزود: در این شرکت‎ها فضای کاری، نوع ارزیابی کارایی، مدیریت گروه‎های کاری، شیوه‎های جبران خدمت، شیوه‎های نشر دانش، اهداف و ماموریت آنها، هدف‎گذاری آینده، فضای رقابتی با مجموعه‎های مشابه، از عمده مزیت‎های رقابتی است. علاوه بر این موارد، فرهنگ سازمانی از مهم‎ترین موضوعاتی است که باعث رشد و ثبات مجموعه‎های این چنینی شده است.
جوانمردی آخرین دستاورد سفر را چنین تشریح کرد: حضور در مراکز خصوصی، انکوباتورها، vcهای خصوصی و استارتاپ‎هایی چون nest (از انکوباتورهای دانشگاه استنفورد) نشان از حضور نوآوری در فضای کاری آمریکا داشت. نوآوری در همه جا مطرح بود و تمامی افراد با تلاش زنجیره دولت، انکوباتورها، دانشگاه‏ها و رسانه‏ها به دنبال عملی کردن ایده‏ها و همچنین ایجاد
استارتاپ های جدید بودند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :