آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6017
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1390 0:7
تعداد بازدید : 564

وعده مسولین باز هم محقق نشد

رونمایی از شبکه علمی کشور در انتظار احمدی نژاد

قرار بود که شبکه علمی کشور در دهه فجر رونمایی شود و با وجود کامل بودن فاز اولیه آن در تهران در انتظار احمدی نژاد رییس دولت دهم برای افتتاح است.

فناوران- حکیم جوادی رییس سازمان فناوری اطلاعات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فناوران با اشاره به همکاری این سازمان با وزارت علوم تحقیقات و فناوری درزمینه توسعه شبکه علمی‌ کشور گفت: با امضای این تفاهم‌نامه، مجموعه فعالیت‌های علمی ‌داخل کشور در داخل یک شبکه قرار می‌گیرد این شبکه اطلاعات مربوط به کتابخانه‌ها، دانشگاه‌ها، پروژه‌های تحقیقاتی در حال انجام، بانک‌های اطلاعاتی، پژوهشی و آماری کشور را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
همچنین زمینه مناسبی را برای توسعه دوره‌های مجازی برای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و ارایه خدمات ویدیو کنفرانس‌های علمی ‌فراهم می‌کند.
وی افزود: با این اقدام کلیه دانشگاه‌ها مراکز وابسته به وزارت علوم واقع در استان تهران به این شبکه ملحق می‌شوند و به تدریج سایر دانشگاه‌ها نیز عضو آن خواهند شد.
حکیم جوادی در ادامه در مورد زمان رونمایی از این شبکه گفت: قرار بود این شبکه در دهه فجر رونمایی شود ولی به دلیل برخی هماهنگی‌ها به تاخیر افتاد.
وی افزود: در حال حاضر فاز اولیه شبکه در تهران کاملا آماده بهره‌برداری است و 16 نقطه از شهر تهران زیر بار این شبکه است. هم اکنون برخی از مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها به این شبکه متصل شده‌اند و هماهنگی‌های خوبی هم با سازمان‌های ذی‌ربط داشته‌ایم ولی این پروژه برای ما یک طرح ملی به حساب می‌آید، مایلیم که توسط شخص رییس جمهور افتتاح شود و به دلیل کثرت کاری ایشان در این بازه زمانی در اولین فرصت این طرح در تهران افتتاح خواهد شد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات کشور در ادامه سخنان خود به تشریح مزیت‌های این شبکه پرداخت و گفت: شبكه‌ علمي كشور؛ شبكه‌ای مستقل است كه با استفاده از فيبر تاريك  كليه مراكز و موسسات آموزشي، علمي و پژوهشي را به يكديگر متصل مي‌كند. اين شبكه امكان اتصال به ساير شبكه‌هاي علمي معتبر جهاني از جمله شبكه عملي اروپا  (Geant II) را داراست. مديريت اين‌ گونه شبكه‌ها معمولا در اختيار كنسرسيومي از دانشگاه‌ها و مراكز پ‍ژوهشي است. در ایران اپراتور بهره‌برداری و محتوایی این شبکه سازمان پژوهش‌های علمی‌ و صنعتی
 ایران است.
وی ادامه داد: این شبکه طبق بند ح ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه طراحي شده و اجراي اين شبكه كلا توسط متخصصان داخلي انجام شده است. از اهداف این شبکه  توسعه ارتباط مراکز علمی‌ براي تعامل علمي و به اشتراك‌گذاري دستاوردهاي علمي و پژوهشي و استفاده بهينه و مشترك مراکز علمی ‌کشور از امكانات نرم‌افزاري و سخت‌افزاري یکدیگر است.
حکیم جوادی در مورد ابعاد فنی این طرح افزود: ايجاد هسته پرسرعت با لينک‌هاي 10Gbps در سطح استانداردهاي جهاني، افزايش سرعت دسترسي مراکز علمي حداقل يك گيگابيت بر ثانيه، ايجاد بستر تست ارايه خدمات پيشرفته در کشور مانند چندپخشی‌، QoS و غیره، افزايش راندمان کاري مراکز علمي-پژوهشي از طريق دسترسي سريع به اطلاعات،     افزايش همکاري بين دانشگاهي، ايجاد زمينه‌هاي اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي مشترک بين دانشگاهي، بهبود دسترسي عامه مردم به اطلاعات مراکز علمي-پژوهشي، ايجاد زيرساخت لازم براي اجراي پروژه‌هاي آموزش از راه دور، آموزش‌هاي تکميلي الکترونيکي و آموزش مجازي، افزايش پهناي باند دسترسي دانشگاه‌ها برای امکان‌پذير ساختن خدمات پيشرفته مانند سرويس‌هاي چندرسانه‌اي، ارتباطات زنده دو طرفه و غیره ايجاد امکان دسترسي از راه دور دانشجويان به شبکه‌هاي دانشگاهي برای استفاده از منابع علمي- آموزشي، انتقال صوت
IP) (Telephony بین مراکز علمی، کاربردهاي آموزش از راه دور (Distance Learning)  و پخش زنده و غيرزنده کلاس‌هاي درس، اتوماسيون اداري شامل اطلاع‌رساني الکترونيکي، سيستم پرسنلي، آموزشي و پژوهشي الکترونيکي، منابع الکترونيکي آموزشي و پژوهشي و کتابخانه‌هاي ديجيتال دانشگاه‌ها حاوي منابع علمي شامل پايان نامه‌ها و مقالات، نرم‌افزار و کتاب‌هاي الکترونيکی و محيط کار مجازي مانند آزمايشگاه مجازي و پزشکي از راه دور از اثرات فنی این طرح ملی به حساب می‌آید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :