آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 59965
تاریخ انتشار : 2 مهر 1393 11:24
تعداد بازدید : 636

ماوس و کیبوردهای وارداتی محبوب‌ترند یا وطنی‌ها ؟

تولیدکنندگان داخلی بزرگ نمایی می کنند

ماوس و کیبورد از جمله تجهیزات جانبی کامپیوتر هستند که در برندهای گوناگون وارداتی و وطنی در بازار موجودند و هر کدام مخاطبان خاص خود را دارند.

البته در میان تجهیزات کامپیوتری، ماوس یکی از پرکاربردترین کالاهاست که با وجود فراگیر شدن استفاده از نوت بوک به جای پی سی همچنان بازاری پررونق دارد. اما این موضوع در مورد کیبورد چندان محسوس نیست و بیشتر این کیبوردهای گیمینگ با قابلیت های کاربری ویژه هستند که از سوی گیمرها مورد توجه قرار می گیرند و این بازار با اقبال عمومی چندانی مواجه نیست.

در هر حال بنا بر دسته بندی های شرکتی و همچنین عرفی بازار این دو کالا در یک گروه قرار گرفته اند و اظهارنظرهای کارشناسی و بازاری در مورد این دوکالا مشترک ارایه می شود.

با توجه به این موضوع،در گزارشی به بررسی بازار این دو کالا پرداخته و برندهای مطرح را در این زمینه معرفی کرده ایم.

بازار ماوس و کیبورد در یک نگاه

اگر چه طی سال های اخیر برندهای بی نام و نشان و یا نمونه های بدون مارک به دلیل رشد قیمت ها در کنار کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان موفق شدند خودی نشان داده و سهمی از میزان فروش بازار را بدست آورند، اما کارشناسان می گویند: بازار ماوس، کيبورد و در کل لوازم جانبي ايران مدت هاست که دوران آزمون و خطا را پشت سر گذاشته است و برندهاي معتبر و قابل اطمينان خود را شناخته است. به همین دلیل در بازار فعلی کامپیوتر برندهای ارزان قیمت بی نام و نشان چندان مورد توجه عموم قرار نگرفته و این برندهای مطرحی چون A4TECH، GENIUS ، MICROSOFT و LOGITECH هستند که بیشترین میزان تقاضا را به خود اختصاص داده اند.

به گفته کارشناسان، برندهای شناخته شده گران قیمت نظیر ریزر و اپل نیز مخاطبانی خاص دارند که علت این موضوع قیمت بالای محصولات این برندهاست.

محمد قلیچ، یکی از فعالان بازار تجهیزات جانبی در این باره می گوید، در حال حاضر برندهای بسیاری نظیر سومیک، ردآیس، سادیتا در بازار وجود دارند که بیشتر از سوی کاربرانی که می خواهند مبلغی اندک صرف خرید تجهیزات جانبی کنند مورد توجه قرار می گیرد.

به گفته فعالان بازار، اما طی ماه های اخیر در پی ثبات قیمت و عرضه نمونه های میان قیمت با میانگین قیمت 40 تا 100 هزار تومان از سوی برندهایی چون A4TECH، GENIUS و LOGITECH توجه کاربران به سمت نمونه هایی با برندهای مطرح و شناخته شده جلب شده است.

در کنار این موضوع برندهای وطنی نیز حضور موفقی در بازار دشاته و توانسته اند طی دو سال اخیر سهم فروش خود را در بازار افزایش دهند. در این زمینه می توان به فراسو و میوا اشاره کرد. البته کارشناسان و فعالان بازار می گویند برندهای وطنی مخاطبان بسیاری دارند، اما این محصولات صرف داشتن قیمت ارزان در بازار مخاطبانی از گروه کم درآمد یا دانشجو دارند و شرکت های تولیدکننده در مورد فروش بسیار بالای محصولات خود تا حدودی بزرگنمایی می کنند.

در هر حال فعالان بازار تجهیزات جانبی برند های لاجیتک ، جنیوس، ایسوس و سونی را از پرفروش های بازار ماوس معرفی کردند که لاجیتک و جنیوس به دلیل سابقه خوبی که در بازار دارند مورد توجه قرار گرفته اند.

فعالان بازار در مورد محبوبیت برندهای ایسوس و سونی در بازار ماوس نیز می گویند، در شرایط فعلی بسیاری از کاربران علاقه دارند برند تجهیزات جانبی مورد استفاده آنها با برند نوت بوک هماهنگ باشد. به همین دلیل ماوس های ایسوس و سونی در بازار پرفروش شده اند. البته آنها کیفیت ماوس های این دو برند را نیز در حد مطلوبی دانسته و اعلام کردند، اگر ماوس های این برندها کیفیت نداشت خریداران به سراغ انها نمی رفتند.

بر اساس اعلام باشگاه فعالان آی سی تی نیز که زیر نظر شرکت فراسو به گردآوری و ارایه اطلاعات می پردازد، برندهای وطنی طی سالهای اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته اند.

بر اساس اعلام این باشگاه در حال حاضر برند فراسو پرفروش ترین برند در زمینه ماوس و کیبورد در بازار ایران است و ماوس و کیبوردهای فراسو توانسته اند بیش از 41 درصد از محبوبیت بازار را در اختیار گیرند.

البته این آمار و ارقام تا حدودی با آنچه فعالان بازار در مود برندهای محبوب اعلام کرده اند متفاوت است. اما این باشگاه A4TECH را با کسب سهم محبوبیت 21.5 درصد دومین برند محبوب بازار ماوس و کیبورد اعلام کرده است. باشگاه فعالان آی سی تی همچنین برند جنیوس را با کسب 13.1 درصد در رتبه سوم محبوبیت بازار ماوس و کیبورد قرار داده است و پس از آن برندهای XP و ویرا با کسب سهم محبوبیت 6.7 و 5.8 درصد از محبوبیت بازار در رتبه های چهارم و پنجم ایستاده اند. این گزارش می افزاید که برند لاجیتک ششمین برند محبوب بازار ماوس و کیبورد است که سهم محبوبیت آن تنها 5.6 درصد است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :