آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5977
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1390 0:50
تعداد بازدید : 1207

صدور جزییات مقررات ناظر بر فعالیت شرکت‌های PSP در طرح "شاپرک"

مجوز PSPهاپنج ساله صادر می شود

صدور جزییات مقررات ناظر بر فعالیت شرکت های PSP در طرح "شاپرک"

پایگاه خبری بانکداری الکترونیکی- در حالی بانک مرکزی مقررات ناظر بر ارايه‌دهندگان خدمات پرداخت به علاوه الحاقات آن را خطاب به بانک‌ها و موسسات ارایه دهنده خدمات پرداخت (شرکت‌های PSP) منتشرکرد که در مجموع پنج فصل، 50 ماده و 24 تبصره آن تنها مقررات مربوط به چگونگی فعالیت شرکت‌های PSP را مورد اشاره قرار داده و درباره چگونگی ساختار سهام، چگونگی تشکیل و وظایف شاپرک  توضیحی داده نشده است. البته ناصر حکیمی ‌مدیر ادراه پرداخت‌های بانک مرکزی کلیاتی در باره ساختار شاپرک را ارایه کرده بود. بر اساس این مقررات یاد شده  موسسه یا در اصطلاح متعارف شرکت (PSP) شخصیت حقوقی است که در ایران به ثبت رسیده و بر طبق این مقررات و براساس مجوزی که از «بانک مرکزی» دریافت کرده فعالیت می‌کند. همچنین شاپرک عبارت است از: شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی که وظیفه اتصال موسسات به سامانه‌های ملی پرداخت، نظارت بر عملکرد فنی و اجرایی و انجام عملیات تسویه را بر عهده دارد. در همین حال پذیرنده، (فروشنده) شخص حقیقی یا حقوقی است که با پذیرش «کارت بانکی» و با استفاده از «ابزار پذیرش» (پایانه فروشگاهی) نسبت به فروش کالا و یا ارایه خدمات به «دارندگان کارت» اقدام می‌کند؛ دارنده کارت نیز شخص حقیقی است که «کارت بانکی» توسط «بانک» به نام وی صادر شده باشد. بانک پذیرنده «بانکی» است که حساب «پذیرنده» به منظور واریز وجوه مربوط به داد و ستدهای «کارت‌های بانکی» نزد آن مفتوح است و بانک صادرکننده، «بانکی» است که «کارت بانکی» را طبق مقررات و ضوابط بانک مرکزی برای مشتریان خود صادر می‌کند.
برخی از بندهای مهم
چگونگی ساختار دریافت کارمزد
بر اساس ماده 24 «موسسه» (ارایه‌دهندگان خدمات پرداخت یا شرکت PSP) می‌تواند براساس قرارداد به یکی از روش‌های زیر یا ترکیبی از آنها از «پذیرندگان» کارمزد دریافت کند:
1. دریافت مبلغ ثابت به ازای هر تراکنش.
2. دریافت درصد ثابت از مبلغ هر تراکنش (با سقف یا بدون سقف)،
3. دریافت اجاره‌بها به ازای بهره‌برداری «ابزار پذیرش» در مدت معین.
تبصره 1: مبالغ کارمزد باید در چارچوب مقررات «بانک مرکزی» باشد.
تبصره 2: پرداخت مبالغ کارمزد مطابق با توافقنامه سطح خدماتی است که توسط «شاپرک» تدوین و به تایید «بانک مرکزی» می‌رسد.
تبصره 3: مبالغ کارمزد توسط «شاپرک» از حساب «پذیرنده» کسر و در فواصل زمانی تعیین شده توسط «بانک مرکزی»، به حساب «موسسه» واریز می‌گردد.

زمان اعتبار مجوز و گسترش شرکت PSP
بر اساس ماده 26 گسترش شبکه از طریق نصب «ابزارهای پذیرش» و ایجاد و راه‌اندازی سوییچ‌های منطقه‌ای در استان‌ها و شهرستان‌ها در چارچوب ضوابط و استانداردهای «بانک مرکزی» و «شاپرک» بلامانع است.
بر اساس ماده 35 اعتبار مجوز صادره پنج سال تمام است که «بانک مرکزی» با انجام بررسی‌های لازم و مطالعه عملکرد، نسبت به تمدید آن تصمیم‌گیری خواهدکرد.

چونگی مجازات
  «موسسه» مکلف است حداقل شش ماه پیش از زمان انقضای مجوز نسبت به ارسال درخواست تمدید به «بانک مرکزی» اقدام کند. درماده 44 آمده در صورت تعلیق، لغو یا رفع تعلیق مجوز «موسسه»، «بانک مرکزی» مکلف است بلافاصله مراتب را کتبی به اطلاع کلیه «بانک»ها و «شاپرک» و «موسسات» دیگر برساند.
 همچنین «بانک مرکزی» مکلف است ظرف مدت دو روز کاری نسبت به اعلان عمومی‌تعلیق، فسخ یا رفع تعلیق مجوز «موسسه» اقدام کند.
در ماده 45 آمده است: در صورت تعلیق یا لغو مجوز «موسسه» و اعلام آن توسط «بانک مرکزی»، «شاپرک» بلافاصله ارتباط سوییچ خود را با سوییچ «موسسه» قطع می‌کند.
 
بخش‌هایی از متن آیین‌نامه
در فصل اول به تعاريفی از كليات پرداخته شده است. در فصل دوم شرایط فعالیت از جمله ساختار حقوقي و شرايط و الزامات تسويه‌حساب پرداخته شده است فصل سوم به اختيارات «موسسه» پرداخته است.
در این فصل در ماده  22 تنها «موسسه» داراي مجوز از «بانك مركزي» مي‌تواند نسبت به عقد قرارداد با «شاپرك» و «پذيرنده» اقدام کند. انجام اين امور توسط «بانك» يا ساير شركت‌ها، نهادها و دستگاه‌هاي ديگر ممنوع است.
در ماده 23 بازاريابي و تبليغ «ابزارهاي پرداخت بانك»ها و «ابزارهاي پذيرش موسسه» توسط «موسسه» بلامانع است.
فصل چهارم به صدور مجوز می‌پردازد و فصل پنجم به مقررات  نظارت و اقدامات انضباطي اشاره دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :