آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5947
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1390 1:40
تعداد بازدید : 421

پیگیری الکترونیکی واردات از گشایش ال سی تا ترخیص کالا ممکن شد

با حضور وزرای اقتصاد، نفت، رییس کل بانک مرکزی و نمایندگان برخی از دستگاه های اجرایی «پورتال ارزی» بانک مرکزی رونمایی شد.از این پس می توان مراحل مختلف واردات کالا از گشایش ال سی تا ترخیص کالا را به صورت الکترونیکی پیگیری کرد و امکان نظارت بیشتری برای بانک مرکزی و دیگر سازمان های مسوول فراهم خواهد آمد.

روابط عمومی بانک مرکزی - این پورتال که با هدف مدیریت بازار ارز ایجاد شده است، همکاری تنگاتنگ نهادهای مسوول و مدیریت دقیق مبادلات بازرگانی را در پی خواهد داشت.
محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی در این نشست ضمن بیان تاریخچه کوتاهی از شکل‌گیری‌این پورتال از تلاش شبانه‌روزی و هماهنگ دست‌اندرکاران ایجاد آن سپاسگزاری کرد‌ و افزود: این پورتال به کارها نظم و انسجام خاصی خواهد بخشید امیدواریم با شروع کار آن، مراودات بازرگانی  از شکل سنتی خود خارج و کارها،‌ سرعت ‌بیشتری به خود گیرد.
مینوکیانی‌راد، معاون ارزی بانک نیز گفت: راه اندازی این پورتال از دو سال قبل مدنظر بود و خوشبختانه  از چهارشنبه گذشته فاز اول آن آماده بهره‌برداری شد.
معاون ارزی بانک ایجاد ارتباط نزدیک‌تر میان بانک مرکزی، گمرک، وزارت ‌صنعت، معدن و تجارت و وزارت دارایی، امکان کنترل و نظارت بیشتر بر جریان واردات کالا و تخصیص ارز را از دیگر مزایای این پورتال برشمرد.
گفتنی است این پورتال دارای هشت سامانه ،سامانه مدیریت کدها، نمایش اطلاعات گواهی ثبت آماری، مشاهده روزانه نرخ ارز، نمایش ثبت سفارشات بازرگانی، مدیریت تسهیلات حساب ذخیره ارز، نمایش اطلاعات گمرک، ترخیص کالا و مدیریت دریافت و پرداخت ارز و نمایش اطلاعات اعتبارات و بروات اسنادی می شود.
پورتال ارزی امکان مشاهده ثبت سفارشات را برای وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک فراهم می‌آورد و هریک از این نهادها در آن دارای سامانه مستقلی هستند.
از مهم‌ترین ویژگی‌های پورتال ارزی می‌توان به هدایت ارز به سمت واردات واقعی، کنترل دقیق ارز تخصیصی بانک مرکزی، ایجاد سازوکار مناسب برای کنترل بازار کالا و از همه مهم‌تر، مدیریت بازار ارز اشاره کرد.
شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی به لزوم هماهنگی هر چه بیشتر میان دستگاه‌ها تاکید کرد و خواستار شد تا در آینده چنین سامانه ای برای بخش صادرات نیز ایجاد شود
در بخش دیگر این نشست، کارشناسان ادارات مهندسی نرم‌افزار و آمار و تعهدات ارزی بانک مرکزی به تشریح سازوکار این پورتال پرداختند و در قالب نمودار، فرآیند الکترونیکی شدن، انجام امور را به تصویر کشیدند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :