آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5939
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1390 1:19
تعداد بازدید : 1102

مروری بر سفرنامه‌های آنلاین

سفرنامه های دیروز سفروب های امروز

میان هزار مشغله و گرفتاری روزمره زندگی در شهرهای کوچک و بزرگ، بین ساختمان های سیمانی و آسمان دودآلود شهر، کلافه از سر و صدای ماشین ها و هیاهوی مردم، سفر همیشه راه فرار لذت بخشی بوده است که برای بازیابی آرامش و نیرو انتخابش می کنیم. برای همین است که همیشه حساب روزهای تعطیل تقویم مان را داریم و حساب روزهای باقی مانده از مرخصی های سالانه مان را.ما مردمانی هستیم که سفر برای مان لذت بخش است و دوست داریم خاطراتش را ثبت کنیم؛ با عکس، فیلم یا دست نوشته. گرفتن عکس و فیلم ساده تر از نوشتن آنچه در سفر می گذرد است. اما بین ما عده ای هم هستند که دوست دارند حس ثابت مانده در عکس ها را بنویسند تا روزهایی که اسیر روزمرگی شدند، آن را مرور کنند یا نوشته های شان را به اشتراک بگذارند تا دیگران از حال و هوای شهرها و روستاها و جاده ها با خبر شوند، بلکه مقصد بعدی شان، مقصد قبلی آنها باشد. نوشتن از سفرعادت مردمان امروز نیست، این عادت از روزگاران دور آمده از روزگار ناصر خسرو که با قلم و دوات سفرنامه اش را می نوشت.

در مسیر جاده ابریشم
اگر بخواهیم نگاهی به سفرنامه مسافرانی که همین حالا در سفر هستند و هنوز به خانه بازنگشتند نگاه کنیم، بد نیست به سراغ سایت در مسیر برویم که سفرنامه سه دوچرخه سوار عکاس ایرانی در مسیر جاده ابریشم است. امروز – 23 بهمن ماه – آنها در چهل و یکمین روز سفر خود هستند.حمید و فرید و محمد قرار است در سفر خود که یک سال به طول می‌انجامد از 16 کشور آسیایی- پاکستان، هند، نپال، بنگلادش، اندونزی، مالزی، تایلند، کامبوج، ویتنام، لائوس، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان-  با رکاب زدن عبور کنند. این دوچرخه سواران عکاس سعی دارند آداب و رسوم و معماری و مردم کشورهای آسیایی را  به واسطه تصاویرمعرفی کنند.سایت در مسیر هر چند روز، بسته به میزان دسترسی دوچرخه سواران به اینترنت به روز می‌شود و مسافران سعی می‌کنند شرح کوتاه اما کاملی از محل اقامت، مردمانی که با آنها آشنا می‌شوند، غذاها، پوشش و آداب آنها منتشر کنند. روز 17 بهمن ماه که دوچرخه‌سواران مسافر در بنگلادش بودند نوشته‌اند: حرکت، در مسیر بودن، در جریان بودن، آدم را تازه نگه می‌دارد، حدود چهل روز است نه تلویزیون نگاه می‌کنیم، نه با موبایل تماسی داریم نه روزنامه‌ای برای خواندن داریم و نه می‌دانیم امروز و فردا چند شنبه است. اینها هیچکدام مهم نیست، مهم این است که ما داریم زندگی می‌کنیم، جاده ما را به سمت جلو پیش می‌برد و خورشید برای ما طلوع و غروب می کند. [darmasir.com]
سفرنامه حسام
صاحب این وبلاگ هر چند سفرنامه‌های خود را در حین سفر منتشر نمی‌کند اما اطلاعات کامل و جامعی از شهر‌ها و کشورهایی که به آنها سفر کرده را مدتی بعد منتشر می‌کند.
سفرنامه‌های حسام از سفرهایی که از سال 2001 تا 2011 رفته را در بر می‌گیرد؛ از تخت جمشید شیراز تا دیوار چین. ویژگی سفرنامه‌های حسام، مفصل بودن گزارشات در چند قسمت، استفاده از عکس و تاکید بر شرایط اجتماعی و اقتصادی شهرهایی است که به آنها سفر کرده است. البته درباره نقاط دیدنی و تاریخی این شهرها هم توضیحاتی ارایه داده است.
حسام به کشورهای چین، انگلیس، تایلند، اردن، امارات، بحرین، قبرس، ترکیه، اندونزی و برخی شهرهای ایران سفر کرده است. او در بخشی از سفرنامه‌اش که مربوط به سفر چین است نوشته: دیوار چین دیواری است سنگی به طول کلی ۶۲۰۰ کیلومتر که در لایه های چندگانه احداث شده است. قدم زدن در کل مسیر دیوار حدود شش ماه به طول می‌انجامد؛ پله‌های متعدد و مرتفعی که برای بالا رفتن از شیب تند کوه ساخته شده است. روزی که ما به دیوار چین رفتیم، عروس و دامادهای زیادی آنجا دیدیم. آنها به دیوار آمده بودند تا علاوه بر گرفتن عکس و فیلم، به قسمت خاصی از دیوار به نشانه استحکام و پایدار ماندن ازدواج‌شان مانند دیوار چین، قفل آویزان کنند.
[hesamnameh.blogsky.com]
سفر یعنی زندگی
اولین جمله‌ای که در بالای این وبلاگ دیده می‌شود این است: “زندگی عین سفر است و سفر خود زندگی است. برای شناختن جهان پیرامون خود باید دل کند و رفت تا تجربه کرد.” آرشیو این وبلاگ حاصل سفرهای نویسنده آن به نقاط مختلف قاره آسیا، اروپا و آفریقاست. نویسنده سعی کرده اطلاعات جامع و کاملی درباره سامانه حمل‌ونقل، زبان، نقشه، تاریخ، فرهنگ و نقاط دیدنی شهرهای کشورهای مختلف در اختیار کاربران قرار دهد. آنچه کاربران در این وبلاگ می‌خوانند بیشتر از آنکه شبیه به سفرنامه باشد شبیه به مقاله‌ای با اطلاعات کامل درباره کشورهای مختلف است. او تا به حال درباره کشورهای یونان، تونس، ترکیه، ایتالیا، آلمان، فرانسه، بلغارستان، امارات متحده، بلژیک، اسپانیا، پرتغال، دانمارک، جمهوری چک، اتریش و هلند مطالب خواندنی و کاملی برای مسافران منتشر کرده است. [www.alimehdipour.blogsky.com]


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :