آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5935
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1390 1:4
تعداد بازدید : 484

آقای سردبیر، عکس صاحب دارد

تا به حال چندین بار در گزارش ها و یادداشت های کوتاه و بلند به مشکلی که اکثر عکاسان در دنیای مجازی و واقعی با آن درگیر هستند پرداخته ایم. اینترنت و سایت های به اشتراک گذاری عکس، منبع تغذیه بسیاری از افرادی است که بدون در نظر گرفتن معیارهای اخلاقی، نسبت به انتشار عکس عکاسان بدون اجازه و حتی بدون ذکر نام عکاس در کنار عکس اقدام می کنند.

مریم زندی، عکاس مشهوری است که ما هم با او گفتگویی درباره عکاسی دیجیتال انجام دادیم. او در پی انتشار عکسش بدون ذکر نام در ماهنامه تجربه اعتراض کرد. اعتراض مریم زندی و انتشار عکس بدون نام از سوی ماهنامه تجربه بین کاربران، به خصوص عکاسانی که آثارشان را در شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها و وبلاگ‌ها منتشر می‌کنند نیز بازتاب داشت. نویسنده وبلاگ آی تی ایران در این باره نوشته:
"مریم زندی عکاس صاحب نام و معتبری است و همه ما او را به گشاده رویی و طبع لطیف و هنرمندانه‌اش می‌شناسیم. کمتر ناراحت می‌شود و راستش را بخواهید طی چند سالی که از نزدیک می‌شناسمش و چند سفری که همراهش بوده‌ام و دربرنامه‌ها و رویدادهایی که کنارشان بوده‌ام یک بار هم ناراحتی‌شان را ندیده‌ام. حال اما حرکت زشت ماهنامه تجربه در انتشار عکس‌های او و دیگر عکاسان بدون ذکر نام عکاس، او را به شدت عصبانی کرده است.
به عنوان یک عکاس (‌هر چند بسیار کم تجربه‌ و کوچک‌تر از خانم زندی) بارها شاهد استفاده عکس‌های خودم و دوستانم در مطبوعات و از جمله در بسیاری از روزنامه‌های پرتیراژ بوده‌ام. برخی از آنها عکس‌ها را با کمال وقاحت در صفحه نخست روزنامه خود منتشر می‌کنند و پاسخگوی هیچ اعتراضی هم نیستند. مجله تجربه هم از دو بابت مستوجب توبیخ است که دومی عدم چاپ اعتراض عکاس است. عجیب است که در صورت قضیه، این نشریه و نشریات هم‌خانواده‌شان، بسیار شکل و شمایل دموکراتیک دارند،‌ زمین و زمان و حکومت‌ها و دیکتاتورها را نقد و تحلیل می‌کنند اما یک اعتراض کوچک به خود را منعکس نمی‌کنند. من در همین وبلاگ چند سال قبل نمونه همین مشکل را با سایت‌های پربیننده‌ داشتم و پس آن نیز در گروه ایرانیان فلیکر مشکلات بزرگ‌تری را با روزنامه‌هایی چون همشهری."
به راستی مطبوعات ما کی یاد می‌گیرند که عکس هم مثل یک نوشته امضا و صاحب دارد؟ مولف فقط نویسنده نوشتار نیست آقای سردبیر!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :