آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5934
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1390 1:0
تعداد بازدید : 621

گرافیک

بخش گرافیک یکی از مهم ترین نکته های مثبت سری فیفاست. البته معمولا در بازی هایی که هر سال عرضه می شود، نمی شود انتظار تغییرات اساسی در گرافیک را داشت. FIFA 12 هم در مقایسه با FIFA11 تغییرات اساسی به لحاظ گرافیک نکرده، ولی سازندگان مشکلات را برطرف کرده و اصلاحات گوناگونی در آن به وجود آورده اند.
نورپردازی هایی که برای بازی های شب طراحی شده، رنگ و روی خوبی به استادیوم ها بخشیده اند. ۵۵ استادیوم مختلف بصورتی بسیار عالی در بازی طراحی شده اند و سازندگان به کیفیت زمین و دیگر مسائل آن هم توجه کرده اند.

نقاط قوت:
کنترل جدید، گرافیک عالی، بخش آنلاین پربار، گزارشگرهای بهتر

نقاط ضعف:
تحول عظیم در دفاع که می تواند برای خیلی ها گیج کننده باشد .

مسلم پاک گهر

امسال شرکت EA با عرضه آخرین نسخه بازی معروف FIFA تحولی عظیم در بازی های رایانه ای در زمینه فوتبال ایجاد کرده است. این تحول مورد تایید گیمرها هم قرار گرفته، به طوری که این بازی را در 5 هفته متوالی بعد از عرضه، در صدر جدول پر فروش ترین بازی های انگلستان قرار داد.
کمپانی EA Sports با تغییرات فراوانی که در FIFA 12 ایجاد کرده، این نسخه را برای هواداران این سری از بازی ها هیجان انگیزتر کرده است. هر چه باشد، سری FIFA یکی از پر درآمدترین بازی های ورزشی دنیا، بخصوص برایEA است و آن ها هم دوست ندارند با عرضه یک بازی ضعیف، هم فروش این عنوان را از دست بدهند و هم طرفداران را ناراضی کنند. البته از زمان عرضه نسخه 2008FIFA این بازی رو به افول  گذاشت و رقیب دیرینه اش  PES، جای خود را رفته رفته در دل مخاطبان باز کرد و در سال 2010 به طور کامل خود را بالاتر نشان داد. ولی امسال با عرضه نسخه 12 فیفا شاید بتوان گفت این بازی دوباره به جایگاه خود بازگشته است.
در این نسخه از بازی فیفا، مشکلات گرافیکی نسخه قبلی برطرف شده و اصلاحات گوناگونی در آن به وجود آمده و شاهد انیمیشن های فوق العاده روان تر و سریع تر خواهید بود.
بسیاری از گیمرها، FIFA 2012 را انقلابی در بازی های رزشی می دانند. گیم پلی متنوع و نوآورانه و امكانات جدید بخصوص موتور اختصاصی «برخورد» تا به حال در هیچ بازی ورزشی وجود نداشته است.این موتور که ساخت آن 2 سال طول كشیده، برخوردهای بازیكنان را به واقعی ترین شکل شبیه سازی می کند، به طوری كه هر برخوردی كه 2 بازیكن با هم پیدا می كنند،انیمیشن خاص خودش را دارد. مثلا اگر دو بازیكن از زانو با هم برخورد كنند، یكی از آنها تعادلش را از ناحیه زانو از دست می دهد در صورتی كه اگر تكل خطرناكی صورت بگیرد، بازیكن شیرجه زده و با صورت روی زمین می افتد.
تنها ایرادی كه به این موتور می توان گرفت،انتقال اطلاعات برخوردها به داورهاست. داورها به خاطر این موتور جدید در گرفتن خطا در بعضی صحنه ها دچار مشكل می شوند.البته اگر خوشبینانه به موضوع نگاه كنیم در واقعیت هم همین مشكل وجود دارد!
مهم ترین نوآوری این بازی پیشرفت تاكتیكی بی نظیر در دفاع است. در بازی می توان با 7 نوع روش دفاع به خوبی استراتژی خود را پیاده و بازی را به واقعیت نزدیک تر کرد. همین موضوع باعث شده تا شاهد یکی از سخت ترین نسخه های FIFA باشیم.
حمل توپ در فیفا 12 بسیار نرم شده است، چیزی كه فیفا 11 از آن رنج می برد.
صدای گزارشگر FIFA سال هاست که یکی از مزیت های بازی به حساب می آید. در این شماره هم دستی به آن نخورده و همانند شماره های قبل عمل کرده. در این طرف افکت های سوتی واقع در ورزشگاه مثل سال پیش هستند و چیز جدیدی مشاهده نمی شود.
نبردهای تن به تن برای گرفتن توپ نیز در این نسخه بسیار خوب است. این بار می توانید زمانی که به بازیکن حریف نزدیک شدید، با نگه داشتن دکمه B در نسخه Xbox 360 یا PC در حرکت رو به جلوی بازیکن حریف اختلال ایجاد کنید. البته افراط در این کار، باعث می شود که داور خطا بگیرد. همچنین، علاوه بر اینکه با نگه داشتن دکمه A می توانید توپ را بدست بیاورید، می توانید با استفاده از دکمه B و حتی X که باعث تکل کردن می شود، بتوانید توپ ها را بسیار بهتر بدست بیاورید.
گیم پلی : کنترل روان است و اجرای دریبل ها لذت بخش، پاسکاری ها کارآمد و دقیق و بهترین انتخاب برای رسیدن به دروازه حریف هستند. حرکت با تاکتیک و پاس کاری مداوم بهترین راه برای نزدیک شدن به دروازه حریف است - وقتی در حال اجرای مسابقه هستید اگر یکی از بازیکنان حریف یا بازیکنان خودتان مسدوم شده و روی زمین بیفتد ، داور بازی را نگه داشته و به وضع بازیکن مورد نظر رسیدگی می کند ، سپس توپ را مانند فوتبال واقعی در دست گرفته و در همان نقطه قطع بازی به زمین می اندازد ، نحوه گرفتن توپ از بازیکنان مهاجم به کلی دگرگون شده و برای دفع حملات باید زحمت زیادی بکشید  گرفتن دکمه ضرب (یا همان A) برای گرفتن توپ کافی نیست و باید دو یا سه دکمه را همزمان و یا با ترتیب زمانی خاصی فشار دهید - هوش مصنوعی بازیکنان عالی و عکس العمل هایشان بسیار حرفه ای و طبیعی است.
بخش کنترل دروازبان که در بازی Fifa 11 اولین بار معرفی شد در این بازی هم وجود دارد. تیم های قوی، قوی هستند و تیم های ضعیف به همان نسبت ضعیف. بخش آنلاین بازی واقعا پربار است ، این بخش دارای قسمت های Custom Games , My Fifa Season و Pro Clubs است که در کنار این سه بخش دو بخش جدید Online Friendlies و Head to Head Season نیز وجود دارند - امکانات زیاد و کنترل و نظارت کامل بر تیم و صعود به رنکینگ های جهانی می تواند تا زمان آمدن فیفای بعدی شما را معتاد این بخش نگه دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :