آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 59028
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1393 12:2
تعداد بازدید : 787

OC Socket خلاقیت جدید ایسوس در مادربورد های سری X99

ASUS به تازگی مادربوردهای حرفه ای سری X99 خود را معرفی کرده و در این سری تعدادی از فناوری های اختصاصی خود را بکار است. اما یکی از نوآوری های خاص ایسوس در این سری OC Socket نام دارد که از آن به عنوان برگ برنده ایسوس در مقایسه با سایر رقبا نام برده می شود.

فناوران- OC Socket نام سوکت اختصاصی پردازنده در مادربوردهای جدید سری X99 ایسوس است که دارای پین های بیشتر نسبت به سوکت استاندارد LGA2011-V3 در مادربورد هایX99  است. اما این پین های اضافه به کدام قسمت از پردازنده متصل می شود؟
برای پاسخ به این سوال لازم است که مروری بر پردازنده های جدید Haswell-E  یعنی  Core i7-5960X، 5930X  و k5280 بکنیم. این پردازنده ها از تعداد بیشتری پین برخوردارند که این موضوع به معماری آنها برمی گردد. در واقع در دل این پردازنده ها کنترلر DDR4 و همچنین رگولاتور آن جای دارد که اینتل برای تامین برق آن، پین های بیشتری روی پردازنده قرار داده است. اما چون این سری برای افراد حرفه ای و معمولا برای کاربرد های سنگین در نظر گرفته شده است، در زمانی که سیستم با تمام توان مشغول پردازش باشد و یا در حین عملیات اورکلاکینگ، ممکن است با مشکلاتی مانند صفحه آبی و یا هنگ کردن سیستم مواجه شویم. اما ایسوس برای حل این مشکل، در تمامی مادربوردهای جدید خود از OC Socket استفاده کرده است. جالب است که بدانید ایسوس این سوکت را به نام خود ثبت کرده و فقط ایسوس تاکنون از این نوع سوکت استفاده کرده است.یکی از کاربردهای اصلی OC Socket  جلوگیری از افت ولتاژ در کاربرد های سنگین و اورکلاک و همچنین تضمین عملکرد صحیح سیستم برق رسانی است. در حین عملیات اورکلاکینگ این موضوع باعث بهبود پایداری در زمان افزایش ولتاژ خواهد شد و در نهایت منجر به افزایش کارایی در آخرین سری از پردازنده های 6 و 8 هسته ای اینتل و حافظه های DDR 4 می شود. اما ایسوس توانسته است که در فرکانس بیش از 3GHz و در 8 سوکت رم به پایداری با ولتاژ 1.35v  برسد و همچنین به واسطه OC Socket  فرکانس پردازنده را بیش از 5 GHz و با استفاده از خنک کننده مرجع  برساند.
 در حالت کلی می توان به مزایایی به این شرح برای OC Socket اشاره کرد:
برای پردازنده:
اورکلاکینگ پردازنده تا 5GHz همراه با ولتاژ پایدار
پایداری فوق العاده ولتاژ پردازنده، حتی در زمان استفاده از تمام قدرت پردازنده
طراحی اختصاصی DRAM برای دستیابی به حداکثر قدرت
برای DRAM
دستیابی به فرکانس بالاتر از 3000MHz برای تمامی سوکت های DRAM
افزایش کارایی DRAM


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :