آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 59001
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1393 11:7
تعداد بازدید : 922

وزیر ارتباطات در پیامی به سمپوزیوم مخابرات

حجم بازار ICT ایران 2/5 برابر می شود

سمپوزیوم دو سالانه بین المللی مخابرات دیروز در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز مخابرات ایران) با هدف ارتقا و تسری دانش های موجود و مهارت های نوین در حوزه فناوری اطلاعات و کاربردهای آن آغاز به کار کرد.
فناوران- در این مراسم علی اصغر عمدیان معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به نیابت از وزیر ارتباطات، پیام وی را قرائت کرد.
در این پیام از قول محمود واعظی آمده است: بر اساس سند 20 ساله باید در منطقه آسیای جنوب غربی از جایگاه ممتاز در علم، فناوری و اقتصاد برخوردار باشیم.
وزیر ارتباطات افزود: در یک سال اول دولت یازدهم برنامه ریزی برای ایجاد، توسعه شبکه پهن باند و شبکه ملی  اطلاعات و ورود نسل های جدید ارتباطات همراه انجام شده است. وی خاطرنشان کرد: در این ایام نقشه راه توسعه دولت الکترونیک توسط رییس جمهور ابلاغ شده است.

 توسعه همراه با پاسخ به دغدغه های فرهنگی
واعظی ادامه داد: همچنین برنامه ریزی برای تحقق دولت الکترونیک، تبیین برنامه نسبت تولید محتوا، خدمات و نرم افزار، اجرای برنامه ایجاد دسترسی مناطق کمتر توسعه یافته کشور و روستاها به اینترنت از سرفصل های برنامه دولت یازدهم برای توسعه ICT است.
واعظی گفت: درصددیم تا طرح های اقتصاد دانش بنیان خود را با نرم افزارها و تجهیزات به حرکت درآوریم که سهم تحقیق و توسعه ایرانی بیش از بخش وارداتی آن باشد. این یک هدف لازم و برنامه و راه مشخص است چراکه حجم بازار ICT ایران تا سه سال دیگر حداقل 2.5 برابر می شود.
وزیر ارتباطات یادآور شد: هر برنامه توسعه ای که اجرا شود همراه با پاسخ روشن به دغدغه های فرهنگی و اجتماعی ما است ما همسو با اندیشمندان جهانی برنامه مشخص و روشنی در ارتقای امنیت فضای مجازی، حمایت از حریم خانواده، حفاظت از کودکان، رفع نابرابری جنسیتی، شکاف دسترسی و مقابله با سواستفاده ها از فضای مجازی داریم و با همکاری تمام نهادهای مسئول در حال اجرای آن هستیم.

 تمرکز پژوهشگران ایرانی روی نسل 5 موبایل
رئیس هفتمین سمپوزیوم مخابرات هم در این مراسم گفت: اگر در کشور سرمایه گذاری هدفمند انجام دهیم و بسترهای مناسب برای مشارکت عموم جوانان فرهیخته و فارغ التحصیلان کشور را فراهم کنیم، نتایج خوبی را در حوزه توسعه فناوری و ایجاد اشتغال در کشور به دست خواهیم آورد.
محمد  خوانساری رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با ذکر تاریخچه‎ای از مرکز تحقیقات مخابرات ایران، گفت: مرکز تحققات مخابرات ایران با بیش از 40 سال سابقه در حوزه ‎های مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات، در بخش تحقیقات بنیادی راهبردی و سیاست گذاری در پاسخ به نیازهای کشور، همچنین در گسترش مرزهای دانش بشری در حوزه ی ICT فعالیت مستمر داشته است.
وی ادامه داد: در  حال  حاضر این پژوهشگاه دارای بیش از 250 پژوهشگر ثابت و استخدامی است که 65 نفر از این عزیزان از اعضای هیات علمی دانشگاه ها هستند.
خوانساری در ادامه گفت: پاسخگویی به نیازهای پژوهشی وزارت ارتباطات از دیگر وظایف این پژوهشگاه است که برای رسیدن به این هدف بسترسازی لازم برای استفاده از  جذب نخبگان در قالب هیات علمی و پژوهشگران در داخل و خارج از کشور را در برنامه کاری قرار داده ایم. از این رو رصد فناوری های نوین مانند 5G، رایانش ابری و اینترنت  اشیاء از مهمترین عناوین برنامه های تحقیق، پژوهش و بومی سازی مرکز است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :