آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58956
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1393 12:21
تعداد بازدید : 963

برای پیشبرد پروژه QuAIL

گوگل استاد فیزیک کوانتومی را استخدام کرد

گوگل به تازگی تیمی از متخصصان رایانش کوانتومی را از دانشگاه سانتا باربارای کالیفرنیا استخدام کرده تا به کمک آنها پردازنده های کوانتومی جدیدی مبتنی بر وسایل الکترونیکی ابررسانا بسازد.

فناوران- جان مارتینیس، فیزیکدان دانشگاه سانتا بارباراو تیمش به زودی به گوگل خواهند پیوست و در لابراتور هوش مصنوعی کوانتومی (QuAIL) این شرکت مشغول به کار خواهد شد. گفتنی است که به غیر از این تیم، نمایندگانی از ناسا و انجمن تحقیقاتی هوا- فضا نیز در این پژوهش کمک خواهند کرد.
کامپیوتر کوانتومی ماشینی است که از پدیده ها و قوانین مکانیک کوانتوم مانند برهم نهی (Superposition) و درهم تنیدگی (Entanglement) برای انجام محاسباتش استفاده می کند. کامپیوترهای کوانتومی با کامپیوترهای فعلی که با ترانزیستورها کار می کنند، تفاوت اساسی دارند. ایده اصلی که در پس کامپیوترهای کوانتومی نهفته، این است که می توان از خواص و قوانین فیزیک کوانتوم برای ذخیره سازی و انجام عملیات روی داده ها استفاده کرد. یک مدل تئوریک و انتزاعی از این ماشین ها، ماشین تورینگ کوانتومی (Quantum Turing Machine) است که کامپیوتر کوانتومی جهانی (Universal Quantum Computer) نیز نامیده می شود.
اگر چه محاسبات کوانتومی تازه در ابتدای راه قرار دارد، اما آزمایش هایی انجام شده که در طی آنها عملیات محاسبات کوانتومی روی تعداد بسیار کمی از کوبیت ها اجرا شده است. تحقیقات نظری و عملی در این زمینه ادامه دارد و بسیاری از موسسات دولتی و نظامی از تحقیقات در زمینه کامپیوترهای کوانتومی چه برای اهداف غیرنظامی و چه برای اهداف امنیتی (مثل تجزیه و تحلیل رمز) حمایت می کنند. کامپیوترهای کوانتومی فقط برای ما سرعت بیشتر را به ارمغان می آورند.
همانطور که گفته شد، رایانش کوانتومی گام بعدی فناوری رایانش است و این کامپیوترها با پردازنده های کوانتومی کار خواهند کرد که امکان محاسبات سنگین را در بازه زمانی کم ممکن می کنند. این محاسبات هم اکنون توسط میلیون ها کامپیوتر و در چندین سال می تواند انجام شود.
گوگل اوایل امسال میلادی با انتشار خبر ساخت نخستین کامپیوتر کوانتومی تجاری با نام D-Wave 2 بیشتر از قبل سر زبان ها افتاد. این کامپیوتر 15 میلیون دلار قیمت گذاری شد، اما این کامپیوتر در این آزمایش سربلند بیرون نیامد و در حد کامپیوترهای استاندارد کنونی کار کرد. بعدها گفته شد که اصلا معلوم نیست که D-Wave 2 کوانتومی است یا نه!
اکتبر گذشته مارتینز توضیحاتش در مورد پتانسیل پردازش در فناوری کوانتومی را به مسوولان گوگل را ارایه داد و این حوزه را "کابوس علم فیزیک" نامید و گفت مجبور شده دانسته های ۲۰ سال را ارایه دهد. با این اوصاف، استخدام این متخصص به همراه تیمش در گوگل نشان دهنده آن است که این شرکت عزم خود را برای دستیابی فناوری کوانتومی جزم کرده است. این در حالی است که گوگل در ماه ژانویه گذشته نیز ۶۰۰ میلیون دلار برای خرید شرکت نوپای انگلیسی DeepMind هزینه کرد. این شرکت نوپا الگوریتم های شبکه عصبی را توسعه می دهد که قادر است در یک مجموعه بزرگ از داده پردازش کند و یاد بگیرد. فناوری به کار رفته در آن مانند مغز انسان به دنبال ساخت الگو و یافتن کوتاه ترین مسیر ممکن است. با این حال به نظر می رسد که این شرکت نوپا هم به تنهایی قادر نیست کامپیوتر کوانتومی را برای گوگل بسازد.
اگرچه تیم مارتینز دستگاه فیزیکی نساخته، اما آنها نشان داده اند که از لحاظ نظری امکان استفاده از توانایی منحصر به فرد الکترون ها در قرار گرفتن در دو حالت اتمی می تواند تا حد زیادی قدرت محاسباتی را افزایش دهد. زیرا با استفاده از این قابلیت امکان محاسبات موازی همزمان فراهم می شود.
کامپیوترهای کوانتومی توانایی های خارق العاده ای خواهند داشت. به عنوان مثال برای محاسبه تمام اعداد اول موجود در یک رشته 2 هزار رقمی از اعداد باینری، یک بانک کامپیوتری به اندازه آمریکای شمالی به مدت ۱۰ سال و با مصرفی برابر انرژی کل کره زمین لازم است. در حالی که این کار را یک کامپیوتر کوانتومی در یک اتاق و به مدت یک روز انجام می دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :