آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58951
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1393 12:10
تعداد بازدید : 842

اصلاح نظام کارت خوان ها، مشکل پایانه های غیر فعال را حل می کند

مدیرعامل توسن تکنو گفت: بهتر است حذف پایانه های غیر فعال و کارتخوان ها، براساس توجیه اقتصادی باشد و نه به صورت دستوری.

بانکداری الکترونیک
- محمد مظاهری افزود: ماموریت شرکت شاپرک نباید این باشد که به جمع آوری پایانه های غیرفعال بپردازد. سیاستگزاری باید بازار را به این سمت هدایت کند که شرکت خود بنابر توجیه اقتصادی به حذف پایانه های  غیرفعال بپردازند.
وی گفت: باید عنصر رقابت در بازار را بپذیریم و اینکه هر psp به هر دلیلی تشخیص داد که شبکه کارتخوان های خود را گسترش دهد  شرایط برای وی فراهم باشد. بهتر است شرایطی فراهم شود که هزینه یک کارتخوان منصوبه بدون تراکنش در یک فروشگاه برای شرکت psp چندان بالا باشد که صرفه اقتصادی آن از هر بعدی از بین برود. در واقع شاپرک باید به این سمت حرکت کند.
مدیرعامل توسن تکنو گفت: شرایط حاکم بر بازار هم این مطلب را نشان می دهد که بانک ها و psp ها دنبال تراکنش هستند نه افزایش پایانه های فروشگاهی خود. طبعا به نظر می رسد طی یک سال آینده خود به خود بازار به سمت حذف پایانه های غیرفعال حرکت کند. از سمت دیگر تجربه هم نشان داده که نگاه دستوری به هر حال نتیجه معکوس دارد و در یک سمت مانع پاسخگویی می شود از سوی دیگر، بازار دیرتر به بلوغ لازم دست پیدا می کند.
مظاهری در مورد این که چرا بانک ها تمایل زیادی به گسترش شبکه کارتخوان خود دارند گفت: بلوغ بانک هایی که به صنعت پرداخت ورود کرده اند، متفاوت است. بر همین اساس یکی از دلایلی که بانک ها به سمت حوزه پذیرش فارغ از تقاضای موجود برای تراکنش، گرایش پیدا کرده اند همین است.
وی افزود: برخی بانک ها از تعداد کارت های صادره زیادی برخوردار هستند که با توجه به تراکنش های بالای حوزه پرداخت این بانک ها هزینه کارمزد زیادی را پرداخت می کنند. بر اساس همین مدل کسب و کار اگر مسیر کارمزد اصلاح شود، کمک بسیار زیادی به حل این مساله خواهد کرد. اگر بانکی دارای کارت های زیاد اما شبکه پذیرندگی کوچک باشد مجبور به پرداخت هزینه بالای برای کارمزد خواهد بود. حال اگر به جای بانک، پذیرنده یا مشتری کارمزد را پرداخت کند، بانک ها نیازی به توسعه شبکه کارتخوان نخواهند داشت.  در حوزه پرداخت با هدف کاهش هزینه های کارمزد، حتی بانک ها می توانند از خود دارنده کارت کارمزد دریافت کنند.
مظاهری گفت: نکته مهم این است که در شرایط حاضر، بانک های دارای کارت صادره زیاد و شبکه پذیرندگی کوچک، کنترلی بر هزینه ندارند. حتی آنان نمی توانند تشخیص دهند که چه میزان از این هزینه واقعی و چه میزان غیرواقعی است. متاسفانه برخی مواقع خلاقیت هایی منفی را می بینیم که از تراکنش های بدون کارمزد برای پذیرنده و  مشتری درآمدزایی های قابل توجه ایجاد می کند و این مساله موجب اعتراض برخی بانک ها شده است.در هر حال اگر پایانه های فروش  غیرفعال باشد و در جای مناسب جاگذاری نشود کمکی به بانک نمی کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :