آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58917
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1393 11:16
تعداد بازدید : 811

حریف فیلترشکن ها نمی شویم

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه اینترنت و شبکه های اجتماعی مانند یک تیغ دولبه عمل می کنند گفت: کاربرد این ابزار دوطرفه است یعنی هم می توان استفاده صحیح از آن کرد و هم استفاده ناصحیح. انسان اراده دارد و این خود کاربر است که باید در جهت رشد علمی و اخلاقی خودش از این ابزار استفاده کند. جوانان باید به گونه ای تربیت شوند که از ماهواره و اینترنت و شبکه های اجتماعی به گونه مفید آن استفاده کنند.


ایلنا - محسن غرویان افزود: برای این امر باید فرهنگ سازی شود. باید تلاش مان را معطوف بر فرهنگ معنوی، اخلاقی و فرهنگ سازی دینی کنیم. به گونه ای که جوانان یک محافظی از درون برایشان شکل بگیرد که در جهت خلاف از این امکانات استفاده نکنند.
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: ما نمی توانیم دربرابر موج تکنولوژی و علم جدید مقاومت کنیم. این مقاومت شاید تا مدتی ادامه داشته باشد اما بعد از مدتی از بین می رود. می شود موقتاً از فیلترینگ استفاده کرد اما فیلترشکن ها به سرعت ساخته می شوند. انسان نسبت به هرچیزی که برای او محدود شده باشد، حریص می شود. بشر جستجوگر در این زمان با هر وسیله ای که باشد به هدف خود می رسد. بنابراین راه چاره فیلترینگ نیست و باید فرهنگ سازی شود.وی گفت: باید فرهنگ و علم و دانش و اخلاق را تقویت کنیم تا دربرابراین امواج جدید بتوانیم سالم بمانیم. قطع این امواج راه حل نیست چراکه از راه های دیگر وارد کشور و فضای زندگی ما می شوند. باید پایه های فکری خودمان را تقویت کنیم.این استاد دانشگاه؛ در جواب به این سوال که آیا می توانیم در دنیای امروز اینترنت را ملی کنیم یا نه؟ با بیان اینکه سبک زندگی اسلامی این است که از مدرن ترین تکنولوژی ها در کنار حفظ اخلاقیات استفاده کنیم  گفت: سبک زندگی اسلامی این نیست که به عقب برگردیم و به جای سوار شدن هواپیما سوار قاطر شویم و به جای زندگی در خانه های مدرن در چادر زندگی کنیم. سبک زندگی اسلامی این است که از مدرن ترین تکنولوژی های پل سازی، خودرو سازی، شهرسازی و... استفاده کنیم و از این مواهب بهره مند شویم و ارزش های دینی و اخلاقی خودمان را حفظ و گسترش دهیم. این است سبک زندگی اسلامی در دنیای مدرن امروزی.وی ادامه داد: شک نداریم که عده ای در داخل و خارج هستند که متأسفانه روی مسایل غیراخلاقی اصرار می ورزند و سعی می کنند از طریق تصویر، صوت و یا هرچیز دیگری جوانان را به گمراهی بکشانند. از طرفی گسترش این شبکه ها می تواند فسادانگیز باشد اما عکس این امر هم موجود است که می تواند باعث همبستگی، عشق و علاقه و گسترش تفکرات و اخلاقیات دینی شود. غرویان در رابطه با سرعت اینترنت گفت: وجود این شبکه ها دوسویه است. استفاده صحیح و ناصحیح دارد اما برای من خیلی مفهوم نیست که با سرعت اینترنت مخالفت کنیم و با اصلش موافق باشیم. سرعت لازمه اینترنت و ابزارهای جدید است. سرعت بیشتر به بشر کمک می کند که کارهای علمی و پژوهشی خود را با سرعت بیشتری انجام دهد. این معنا ندارد که اصل اینترنت را اشکال نکنیم اما سرعتش را اشکال کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :