آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58913
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1393 10:54
تعداد بازدید : 923

کمتر از 3/5 درصد جوانان ایرانی به سایت های غیر اخلاقی سر می زنند

هیاهوی بسیار دلواپسان دیجیتال برای هیچ

رییس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان در خصوص نتایج پیمایش ملی ارزش ها و نگرش های جوانان درباره استفاده از اینترنت، گفت: طبق نتایج این تحقیق 67.4 درصد از جوانان از اینترنت استفاده می کنند که 19.1 درصد آنان برای چت، 15.3 درصد به منظور ارتباط با شبکه های اجتماعی، 15.2 درصد برای سرگرمی و بازی و 10.4 درصد برای تحقیق و پژوهش های علمی از اینترنت بهره می برند.

ایسنا - محمدتقی حسن زاده درباره پیمایش ملی ارزش ها و نگرش های جوانان گفت: این پیمایش از سال 79 هر سه سال یک بار در سطح کشور اجرا شده است. موج ششم این پیمایش با هدف شناخت نگرش ها و رفتارهای اجتماعی و فرهنگی جوانان 15 تا 29 سال سراسر کشور در سال 92 در بین 15 هزار نفر به عنوان جامعه نمونه - که معرف ملی و استانی جمعیت جوان کشور هستند- انجام شده است.
وی درباره محورهای مورد مطالعه گفت: هویت در ابعاد فردی، دینی ملی و انقلابی، خانواده، ازدواج و طلاق، رفاه و تامین اجتماعی، اخلاق و تربیت، جمعیت و مهاجرت، مشارکت اجتماعی و سیاسی، اشتغال و مهارت آموزی، فضای مجازی، رسانه و ارتباطات، اوقات فراغت، آموزش، دانش و پژوهش، مسکن، تربیت بدنی و ورزش، جرایم و آسیب های اجتماعی، خلاقیت و ابتکار، بهداشت و سلامت و تهاجم فرهنگی، 17 مساله و موضوع اصلی جوانان در این مطالعه است.
رییس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه این مطالعه با رعایت ویژگی های سنی و جنسی، سطح تحصیلات، دین، شغل، اقتصاد، زبان و قویت انجام شده است، گفت: 50.1 درصد پاسخگویان مرد و 49.9 درصد آنان زن بوده اند. این مطالعه در میان گروه های مختلف تحصیلی از دانش آموزان دوره ابتدایی گرفته تا دکترا و دانشجویان حوزه و زنان خانه دار، سربازان و... انجام شده است.
وی درباره نتایج به دست آمده در این پیمایش در مقوله استفاده جوانان از اینترنت، گفت: کمتر از پنج درصد از جوانان از اینترنت برای مراجعه به سایت های غیراخلاقی و موارد غیرضرور استفاده می کنند و 12.3 درصد از اینترنت برای دانلود فیلم، موسیقی و عکس بهره می گیرند.
رییس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان درباره دلایل استفاده جوانان از شبکه های اجتماعی گفت: 39 درصد از پاسخگویان فراراز تنهایی و سرگرمی، 22.3 درصد از آنان ارتباط و تبادل تجربه را انگیزه خود برای استفاده از شبکه های اجتماعی ذکر کردند و کمتر از 5 درصد از این افراد از شبکه های اجتماعی برای مسایل غیرضروری استفاده می کنند. ضمن اینکه 69.3 درصد پاسخگویان برای بهره گیری از اینترنت از فیلترشکن استفاده می کنند.
وی ادامه داد: کمتر از پنج درصد از جوانان از اینترنت برای مراجعه به سایت های غیراخلاقی و موارد غیرضروری استفاده می کنند و 12.3 درصد از اینترنت برای دانلود فیلم، موسیقی و عکس استفاده می کنند.رییس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان درباره آمار به دست آمده در این پژوهش در زمینه ازدواج و طلاق نیز گفت: 82.6 درصد جوانان مخالف انتخاب همسر از طریق فضای مجازی هستند، همچنین 55.6 درصد آنان معتقدند که پایبندی به سنت های ازدواج مانند برگزاری مراسم، مهریه و جهیزیه تاثیر خوبی در پایداری زندگی مشترک دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :