آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58912
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1393 10:50
تعداد بازدید : 809

نایب رییس اتاق اصناف ایران:

75 درصد موبایل های بازار قاچاق است

نایب رییس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: در حال حاضر 75 درصد گوشی های تلفن همراه در بازار قاچاق است و فقط در صورتی که تعرفه واردات صفر شود، گوشی از راه قانونی وارد کشور می شود و تنها هشت درصد ارزش افزوده به قیمت آن اضافه خواهد شد.

ایسنا- ابراهیم درستی، رییس اتحادیه صوت و تصویر و تلفن همراه گفت: با توجه به این که تولید تلفن همراه بسیار کم و مصرف آن در کشور فراوان است، قاچاق تلفن های همراه در کشور هم سود سرشاری دارد. همچنین به دلیل حجم کوچک این کالا و به دلیل گستردگی مرز آبی و خاکی نمی توان آن را کنترل کرد.
وی افزود: بدون تعرفه شش درصدی تلفن های همراه، گوشی هایی که بالای 500 هزار تومان قیمت دارند 80 تا 85 درصد آنها به صورت قاچاق وارد می شود. البته اگر تعرفه شش درصدی نیز صفر شود درآمد دولت نیز بیشتر خواهد شد چراکه خریدار، مالیات بر ارزش افزوده هشت درصدی می دهد و کنترل و ساماندهی بازار دقیق تر می شود.
درستی ادامه داد: سال گذشته اگر 20 میلیارد دلار کالای قاچاق داشتیم فقط دو میلیارد دلار مربوط به تلفن همراه می شود و نیاز است که در این زمینه کار کارشناسی صورت گیرد تا تعرفه تلفن همراه صفر و بازار ساماندهی شود.
نایب رییس اتاق اصناف ایران با بیان این که بارها اعلام کردیم برای این که ثباتی در بازار ایجاد شود و جلوی قاچاق کالا گرفته شود تعرفه ها باید اصلاح شوند، تاکید کرد: اگر تعرفه تلفن همراه صفر شود نه تنها درآمد های دولت کم نمی شود بلکه این درآمدها بیشتر خواهد شد چون هشت درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می شود و بازار نیز به ثبات می رسد.
درستی تاکید کرد: در حال حاضر 75 درصد تلفن همراه در بازار قاچاق است و اگر تعرفه تلفن همراه صفر شود تلفن های همراه از راه قانونی وارد کشور می شوند و فقط هشت درصد ارزش افزوده به قیمت آن اضافه خواهد شد و بالا بردن تعرفه ها فقط قاچاق را افزایش می دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :