آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58911
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1393 10:45
تعداد بازدید : 860

درنشست بررسی پروانه‌های ارتباطات ثابت مطرح شد

رگولاتوری در حال تصویب قانونی انحصارگرایانه است

نشست بررسی پروانه های ارتباطات ثابت در راستای ساماندهی و ارتقای سطح پروانه های شرکت های ندا، ISP ها و ISDP ها در فرهنگسرای فناوری اطلاعات برگزار شد.

فناوران- در این نشست که قرار بود معاون بررسی های فنی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز حضور یابد، علی رغم تاخیر 45 دقیقه ای در برگزاری این نشست سرانجام حضور نیافت و این نشست با صحبت های دبیر انجمن شرکت های اینترنتی آغاز شد.
دبیر انجمن شرکت های اینترنتی گفت: رگولاتوری در حال تصویب قانونی است که منجر به انحصار و حذف بازیگران بخش خصوصی از حوزه اینترنت می شود.
علیرضا علمی، با بیان اینکه در آیین نامه جدید رگولاتوری در راستای ارتقای سطح پروانه های ثابت برخی از شرکت های فعال در این عرصه حذف می شوند، اظهار کرد: نوع نگرش به پروانه های
 ISPها و ISDP ها تطابق لازم با قوانین جاری کشور را ندارد و حتی در راستای اسناد و سیاست های بالادستی نیست و تصویب آن می تواند آسیب جدی به فعالان این حوزه وارد کند.
وی ادامه داد: ما با الحاق خدمات ارزش افزوده ای همچون نسل چهارم (LTE) مشکلی نداریم اما به شرطی که این خدمات و الحاق آنها به پروانه اپراتورهای ثابت موجب شکل گیری قطب اقتصادی در کشور شود اما از آن جهت که قرار است این پروانه ها به شرکت هایی خاص داده شود، قطعا موجبات فساد را فراهم می آورد و موجب تسلط شرکت های خاص بر بازار می شود.
او با نقد صحبت ها و اظهارنظرهای مسوولان اجرایی در ارتباط با اینکه در هیچ کجای دنیا فعالان این عرصه زیاد نیستند، گفت: ما براساس آماری که از شرکت های فعال در حوزه ارتباطات ثابت در دنیا داشته ایم، در تمامی جاها امکانات به صورت مساوی در اختیار بازیگران قرار داده می شود و تنها در موضوعاتی همچون فرکانس که عنصر محدود در طبیعت است، بازیگرانش نیز محدودند.
علمی افزود:  اگر قرار باشد انحصاری در عرصه ارتباطات ثابت شکل گیرد، بهتر است که اپراتوری را به عنوان قانونگذار در این عرصه ببینیم تا به شکل یکسان به فعالان و بازیگران اصلی ارایه خدمات دهد و به عقیده من در اولین بند آیین نامه ای که قرار است به عنوان ملاک برای پروانه اپراتورها تلقط شود، باید می گفت که شرکت های ارتباطات ثابت حق ارایه سرویس را ندارند و تنها باید بستر و زیرساخت لازم را فراهم کنند تا سرویس دهندگان بتوانند از بستر آنها برای ارایه خدمات خود بهره ببرند.
وی با بیان پروانه های ارتباطات ثابت قرار است تجمیع شود، گفت: در این مصوبه شاهدیم که شرکت هایی که زیرساخت را فراهم می کنند، قادر خواهند بود تا 70 درصد از ظرفیت خود را سرویس نیز ارایه دهند و تنها 30 درصد از پتانسیل خود را در اختیار سرویس دهندگان اصلی نظیر شرکت های اینترنتی بگذارند.
دبیر انجمن شرکت های اینترنتی با بیان اینکه همیشه زیرساخت در اختیار شبکه ساز قرار دارد، گفت: این موضوع در ارتباط با سرویس مصداق ندارد و با مصوبه ای که در دست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است، نزدیک به 400-500 شرکت ISP که 40 تا 50 مگابیت ظرفیت پهنای باند شبکه شان است در برابر وزارت ارتباطات قرار می گیرند و حقوق آنها نادیده گرفته می شود. علمی گفت: اگر این آیین نامه جدید به تصویب برسد، تمامی ظرفیت های موجود این بخش که در دست شرکت های خصوصی است از بین می رود.
این کارشناس فناوری اطلاعات با نقد راهکار دولت برای رفع این معضل گفت: در این مصوبه گفته شده که این شرکت ها باید 100 میلیون تومان ضمانت بانکی را در اختیار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار دهند تا بتوانند با شرکتی که خود هم زیرساخت در اختیارش است و هم سرویس، رقابت کند و سرویس را از این شرکت خریده و به فروش برسانند.  این دقیقا حکایت خدمات تلفن اینترنتی است که براساس مصوبه ای شرکت های فعال در این عرصه مکلف شدند تا تمامی ارتباطات خود را از درگاه یکپارچه زیرساخت برقرار سازند و کلیه جزئیات تماس ها را نیز در اختیار این سامانه قرار دهند، تا در نهایت خودشان به سراغ مشترکان تلفن اینترنتی رفته و آنها را از سرویس گرفتن بخش خصوصی منصرف کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :