آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58830
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1393 12:4
تعداد بازدید : 501

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران:

عراق و افغانستان جایگزین امارات شوند

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: با توجه به اینکه حجم صادرات ایران به عراق و افغانستان چندین برابر واردات است امکان ایجاد معاملات تهاتری وجود ندارد مگر اینکه در آینده زمینه ورود کالاهای مورد نیاز کشور از طریق صادرات مجدد از عراق و افغانستان محیا شود.

ایسنا- محسن بهرامی ارض اقدس به بررسی روابط تجاری ایران با عراق و افغانستان پرداخت و گفت: صادرات ما به کشورهای همسایه به ویژه عراق و افغانستان به دلیل استقبال خوب شهروندان این دو کشور نسبت به کالاهای ایرانی بوده لذا اولویت دولت و بخش خصوصی افزایش صادرات است اما مشکلات و ناامنی هایی که اخیرا در کشور عراق به وجود آمده صادرات را تحت تاثیر قرار داده است.
وی در ادامه افزود: مساله دیگری که صادرات به این کشورها را تسهیل می کند خرید مستقیم تجار این کشورها از بازار داخل به صورت ریالی است که می تواند به صورت معاملات پایاپای و استفاده از پول مشترک، مشکل نقل و انتقال پول و تبدیل ریال به ارز مرجع را در شرایط تحریم تسهیل کند.بهرامی ارض اقدس درباره معاملات تهاتری با عراق و افغانستان گفت: سهم تراز تجاری مان با افغانستان و عراق در تعادل قرار ندارد که بخواهیم این معاملات را به صورت تهاتر انجام بدهیم. حجم صادرات ما به این دو کشور چندین برابر واردات مان است لذا امکان ایجاد معاملات تهاتری وجود ندارد و به نفع ما نیست مگر اینکه در آینده زمینه ورود کالاهای مورد نیاز کشور از طریق صادرات مجدد از عراق و افغانستان محیا شود.
وی افزود: همچون شرایطی که اکنون با امارات متحده عربی داریم. در حال حاضر بسیاری از صادرات به دلیل تحریم از طریق امارات متحده عربی صورت می گیرد. اگر در آمار صادرات و ورادات کشور نگاه کنیم، می بینیم امارات در صدر جدول صادرات و واردات ما قرار دارد در حالی که نه کالاهایی که صادر می کنیم به طور کامل نیاز داخلی امارات است و نه کالاهایی که وارد می کنیم به طور مشخص ساخت کشور امارات است.
عضو هیات نمانیدگان اتاق بازرگانی تهران گفت: در عراق و افغانستان هم اگر شرایط امنیت و آسایش برقرار شود، در آینده می توانند مثل امارات به مرکز صادرات و واردات مجدد
تبدیل شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :