آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58794
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1393 10:44
تعداد بازدید : 620

نتیجه یک تحقیق

همیشه آنلاین بودن اضطراب ایجاد می کند

در مترو، اتوبوس، تاکسی حتی مهمانی ها با آدم هایی مواجه می شویم که حتی وقت سرخاراندن ندارند؛ نه به دلیل مشغله کاری، به دلیل استفاده از گوشی یا تبلت شان. آنها یا در حال بازی کردنند یا در حال فرستادن پیام های فوری. اکثر این افراد همیشه آنلاین اند. اما این آنلاین بودن به چه ارزشی است، چیزی است که به تازگی محققان به آن جواب داده اند.


دکتر کریستین گرنت، روانشناس در مرکز پژوهش در روانشناسی، رفتار و پیشرفت در دانشگاه کاونتری می گوید: اثرات منفی این فرهنگ «همیشه آنلاین بودن» این است که ذهن شما هیچ گاه استراحت نمی کند، به بدن خود اجازه تجدید قوا نمی دهید، بنابراین همیشه مضطرب هستید. هرچقدر بیشتر خسته و مضطرب شویم، اشتباه های ما نیز بیشتر می شود. سلامت جسم و روان آسیب می بیند.
 او معتقد است این واقعیت که در هر جای دنیا می توانیم با کارمان در ارتباط باشیم یک ناامنی عمیق به وجود می آورد. دکتر گرنت می گوید: یک اضطراب عظیم در دست کشیدن از کنترل وجود دارد. در تحقیقی که انجام دادم آدم های زیادی بودند که تمام مدت با فناوری سفر می کردند، فارغ از این که به کدام منطقه زمانی می روند، در نتیجه خیلی خسته بودند.  دکتر السدیر امسلی، رییس جامعه طب کار نیز با نظرات دکتر گرنت موافق است و می گوید: هر سال نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر در بریتانیا گزارش می کنند که استرس ناشی از کار آنها را مریض کرده است.
 تغییرات در تکنولوژی یکی از عوامل تاثیرگذار است، به خصوص اگر باعث شود کارمندان احساس کنند نمی توانند از پس مطالبات روزافزون برآیند یا کنترل کمتری بر مدیریت میزان کار خود دارند.
 ناتوانی در تصمیم گیری
بنا به گزارش آفکام، نهاد ناظر بر رسانه های بریتانیا، 61 درصد بزرگسالان در بریتانیا امروزه می گویند صاحب یک تلفن هوشمند هستند و تعداد خانوارهایی که تبلت کامپیوتری دارند نیز در یک سال اخیر دو برابر شده و به 44 درصد رسیده است. بنا به گفته آفکام، از سال ۲۰۱۰ تا امروز، استفاده روزانه از رسانه در بریتانیا از ۸ ساعت و ۴۸ دقیقه در روز به بیشتر از ۱۱ ساعت رسیده است، افزایشی که بخش بزرگی از آن ناشی از ظهور تلفن های هوشمند است. در حال حاضر در بریتانیا زمانی که مردم به استفاده از رسانه ها اختصاص می دهند از زمان خواب شان بیشتر است. هرچقدر تعداد تلفن های همراهی که به اینترنت متصل می شوند بیشتر می شود، میزان اطلاعاتی که در اختیارمان قرار می گیرد نیز بیشتر می شود. محققان می گویند: مردم با محدوده وسیع تری از اطلاعات و وسایل ارتباطی مواجه اند و مدیریت کردن همه آنها سخت است که این شرایط در محیط کار اضطراب بیشتری به وجود می آورد. در واقع تصمیم گیری سخت تر می شود و کارایی بسیاری از مردم کم می شود، زیرا غرق در اطلاعات می شوند و احساس می کنند هیچ وقت نمی توانند از دفتر فرار کنند. در گزارشی نیز آمده است: نیروی کار بریتانیا با وجود این همه ارتباطات و اطلاعات، بهره وری بیشتری نسبت به قبل ندارد. تیم فورر، وکیل مدافع نیز می گوید: چرا دستمزد ها با تورم افزایش پیدا نکرده است؟ برای اینکه تعداد بیشتری نیروی کار داریم که کمتر کار می کنند. فکر می کنیم چک کردن ایمیل کار محسوب می شود؛ در حالی که در بسیاری مواقع کار مفید و مولد نیست.
 مرز میان کار و اینترنت
خط ماتی که کار و تفریح را از هم جدا می کند، تنها مساله سلامتی کارمندان نیست. عواقب آن برای کارفرماها نیز جدی است. فورر می گوید: براساس دستورالعمل، زمان کار در اروپا حداکثر ساعت کار در یک هفته ۴۸ ساعت است و هرکس باید بین هر ۲۴ ساعت کار ۱۱ ساعت استراحت داشته باشد. اما اگر اولین کاری که صبح و آخرین کاری که شب قبل از خواب می کنید چک کردن اس ام اس و ایمیل های کاری است، به راحتی این مرزها شکسته می شود. او معتقد است که این شرایط وظیفه شرکت ها در مراقبت از کارمندان شان را خدشه دار می کند.
از سوی دیگر، اتکای کارمندان به اپلیکیشن های کاری بیشتر شده است، اما صبر و تحمل افراد هنگامی که این اپلیکیشن ها از کار می افتند شدیدا رو به کاهش است. براساس تحقیقات شرکت سولار ویندز، بیش از نیمی از کارمندان احساس می کنند با توجه به راه های ارتباطی زیاد، از آنها انتظار می رود سریع تر کار کنند و کارها را زودتر از موعود تحویل دهند، همچنین نزدیک به نیمی از کارمندان معتقدند کارفرمایشان از آن ها انتظار دارد همیشه و همه جا در دسترس باشند.
منبع: BBC


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :