آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58771
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1393 12:36
تعداد بازدید : 746

اپل باز هم به نقض حقوق کارگران متهم شد

اپل سال هاست که به واسطه شرایط نابسامان کارگران کارخانه فاکسکان که بزرگترین محصولاتش از جمله آیفون را برایش تولید می کند، زیر ذره بین وانتقادات شدید جوامع بین المللی قرار گرفته است. سرو صدای این قضیه از چندی پیش به دلیل بهبود شرایط کارگران و همچنین تعهداتی که این شرکت مطرح کرده، تا حدودی خوابیده است، اما این بار یکی دیگر از تولیدکنندگان این شرکت و باز هم به دلیل نقض حقوق کارگران محکوم شده است.


Engadget- این در حالی است که اپل در همین چند وقت اخیر نیز با بحران دیگری در مورد سرویس ابری وiCloud اش که هکرها با نفوذ به آن، به اطلاعات و تصاویر شخصی ستارگان آمریکایی دست یافتند، دست و پنجه نرم می کند. علاوه بر این نیز اپل در حال آماده سازی خود برای یک روز بسیار بزرگ در هفته آینده است تا در مراسمی ابزارهای جدید خود را معرفی کند.
این کارخانه تولید کننده ابزارهای اپل که به تازگی به شرایط بد کارگرانش محکوم شده، باز هم یکی از کارخانه های واقع در چین است. براساس گزارش دیده بان نیروی انسانی چین و همچنین ناظران محیط زیست Green America، کارگران این کارخانه مجبور به کار در زمان طولانی و دیوانه کننده بالای 100 ساعت در ماه هستند. همچنین گفته می شود که این کارگران بدون مجهز شدن به تجهیزات ایمنی مناسب، در حال کار با مواد شیمیایی سمی خطرناک هستند.آنچه گفته شد تنها بخشی از مساله بوده و در لیست نقض حقوق کار تهیه شده علیه اپل ۲۲ مورد ذکر شده که از درب خروج اضطراری مهر و موم شده تا ریختن مواد شیمیایی سمی در فاضلاب در آن یافت می شود. دیده بان نیروی انسانی چین تحقیقات جامع مشابهی را سال پیش نیز تدارک دیده بود که اکنون متوجه شده اند نقض حقوق کاری که در کارخانه Catcher مشاهده شده در اثر گذشت زمان یا همچنان امتداد یافته یا در برخی موارد بدتر نیز شده است. این یافته ها بر اساس انجام بیش از ۱۰۰ مصاحبه با کارکنان این کارخانه به دست آمده که اسناد و مدارک دست اول یک مسوول بازرسی نیز به آن اضافه شده است که در قالب یک کارمند به این کارخانه راه یافته بود تا شرایط را از نزدیک مورد بررسی قرار دهد.البته ناگفته نماند که اپل در خصوص این مساله ساکت نمانده و اعلام کرده که این شرکت برنامه ای برای بازدید از کارخانه Catcher در ماه آینده تدارک دیده است. این شرکت بار دیگر بر تعهد خود مبنی بر تامین محیط کاری امن و منصفانه برای کارکنانی که خطوط تامین و تولید این شرکت را تشکیل می دهند، تاکید کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :