آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58770
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1393 12:33
تعداد بازدید : 722

محققان در حال بررسی تبادل پیام مغز به مغز

ارسال پیام دیجیتال از یک گوشه دنیا به گوشه دیگر دنیا دیگر به یکی از مسایل پیش پا افتاده در دنیای اینترنت تبدیل شده است. اما تا به حال به این فکر کرده اید که پیام های تان را بدون حرف زدن یا نوشتن ارسال کنید؟ این دقیقا موضوعی است که تیم بین المللی از عصب شناسان و مهندسان علم روباتیک اخیرا به فکرشان رسیده و در آزمایشی موفقیت آمیز، پیامی را مستقیما و از مغز یک نفر به نفر دیگری که 5 هزار مایل از او فاصله داشت، ارسال کردند.
Tech News World- آلوارو پاسکوال لئونه ، رییس بخش مدل سازی مغز مرکز پزشکی برنسون آلن و همچنین پروفسور عصب شناسی دانشگاه پزشکی هاروارد در این باره گفت: ما می خواستیم دریابیم که یک ارتباط مستقیم میان دو نفر آن هم به نوعی که پیام های مغزی یک نفر به مغز نفر دوم تزریق شود، چگونه خواهد بود و در آزمایشی که انجام دادیم، این ایده را کاملا محقق کردیم. این تیم تحقیقاتی برای ارسال پیام های خود دو کلمه hola (سلام اسپانیایی) و ciao (خداحافظی ایتالیایی) را از طریق یک کامپیوتر به عنوان میانجی از مغز یک فرد در هند به مغز فرد دیگری در فرانسه مخابره کردند. آنها همچنین از یک موج نگاری مغزی متصل به اینترنت و همچنین فناوری های مدل سازی مغناطیسی عبور کننده از پوست برای انجام این کار استفاده کرده اند.
 جرقه نور
چهار نفر در این تیم تحقیقاتی فعالیت می کنند: یک متخصص رابط کاربری مغز- کامپیوتر و شخصی که کلمات آزمایشی را از مغزش ارسال کرده و سه نفر دیگر که آنها هم متخصص رابط کاربری مغز – کامپیوتر هستند و مسوولیت دریافت این پیام ها را دارند. این محققان با استفاده از موج نگاری مغزی در ابتدا کلمات hola و ciao را به صورت کد باینری تبدیل کردند و سپس نتایج را از هند به فرانسه ایمیل کردند. رابط کاربری مغز- کامپیوتری که آنها استفاده کردند نیز پیام را از طریق مدل سازی مغز دریافت کرد و آن را به صورت جرقه های نوری در مغز فرد در فرانسه مخابره کرد. در واقع این جرقه یا نور به صورت رشته های عددی بودند که بعدا به صورت یک پیام
رمزگشایی شدند.
 عمیق تر، غنی تر و سریع تر
به اعتقاد این تیم تحقیقاتی، این تجربه فقط اولین گام در جهت توسعه فناوری هایی است که انقلاب عظیمی در ارتباطات انسانی ایجاد خواهد کرد و این آزمایش نشان داد که در آینده ای نزدیک پیام هایی عمیق تر، سریع تر و غنی تر از مغز انسان به انسان دیگر فرستاده خواهد شد. آنها همچنین معتقدند که حتی می توان در آینده مغز می تواند پیام ها را مستقیما از شبکه های اجتماعی نیز دریافت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :