آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58690
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1393 12:28
تعداد بازدید : 884

جزییات جدید از هک جنجالی آی کلود

شرکت اپل با وجودیکه نفوذ هکرها به سرویس آی کلود و لو رفتن عکس ها و اطلاعات شخصی ستارگان آمریکا را تایید کرد، اعلام کرد که امکان دسترسی شخص ثالث به این حساب ها به دلیل ضعف در سیستم امنیتی اپل نبوده است.

BBC- اپل در بیانیه ای اعلام کرد که متخلفان با به دست آوردن رمز عبور و مشخصات کاربران توانسته اند به حساب آنها و تصاویرشان دسترسی پیدا کنند. این بیانیه در پی انتشار تصاویر برهنه و خصوصی بیش از ۲۰ شخصیت سرشناس منتشر شده است. این احتمال می رفت که سارقان اینترنتی با سوءاستفاده از ضعف امنیتی در نرم افزارهای ردیاب آیفون که اجازه می دهد به صورت نامحدود رمز عبورهای مختلف وارد شود، به تصاویر دست یافته اند. اما اپل این ادعا را رده کرده است و گفته است که حریم خصوصی و امنیت کاربرانش مهم ترین موضوع برای این شرکت است به همین دلیل پس از انتشار این تصاویر بلافاصله تحقیقات خود را آغاز کرده است.
در بیانیه اپل آمده است: پس از بیش از ۴۰ ساعت تحقیق، متوجه شدیم که به حساب کاربری چند سلبریتی با دست یافتن به رمز عبور، نام کاربری و پرسش امنیتی آنها حمله شده است. اپل افزود که در هیچ کدام از موارد دسترسی به داده ها به دلیل ایراد در سیستم امنیتی سرویس هایی مانند iCloud بایگانی اینترنتی اپل و Find my iPhone ردیاب آیفون نبوده است. با بالا گرفتن جنجال انتشار این تصاویر روز گذشته پلیس فدرال آمریکا یا FBI گفت که تحقیقات خود را برای شناسایی عاملان انتشار این تصاویر آغاز کرده است. گفته شده بخش عمده ای از این تصاویر با هک شدن تلفن های همراه چهره های سرشناس و دسترسی به حساب های بایگانی اینترنتی شان به دست آمده است.
کارشناسان امنیت اینترنت همواره در خصوص سرویس های بایگانی اینترنتی هشدار داده اند و گفته اند که این سرویس ها از امنیت بالایی برخوردار نیستند.کن وستین، کارشناس امنیت در شرکت نرم افزاری تایپ وایر گفت: برای سلبریتی ها و همینطور عموم مردم بسیار مهم است که به یاد داشته باشند که عکس ها و داده هایی که روی دستگاهی نگه داری می شوند، فقط در محدوده آن دستگاه باقی نخواهند ماند. اگرچه بسیاری از سرویس های بایگانی اینترنتی هنگام انتقال داده ها از دستگاه به این سرویس ها و بالعکس، داده ها را کدگذاری می کنند، اما به این معنی نیست که این داده ها هنگامی که روی دستگاه هستند هم ایمن هستند.
عده ای از ستاره ها اصالت این عکس ها را که ظاهرا توسط هکرها منتشر شده، رد کرده اند و عده ای دیگر تایید کرده اند. بیشتر افراد این فهرست را بازیگران و چهره های سرشناس زن تشکیل می دهند. فهرست کسانی که عکس های خصوصی شان هک و در فضای عمومی منتشر شده نام های زیادی را در بر دارد و همچنان نام های دیگری به این فهرست افزوده می شود. تیم کوک، مدیر عامل اپل می گوید از این پس برای آن دسته از کاربران سرویس کلود این شرکت که در معرض خطر هک شدن قرار بگیرند ایمیل هشدار دهنده ای ارسال می شود. وی گفته است اگر کسی تلاش کند تا کلمه عبور کاربری را تغییر دهد یا برای به دست آوردن داده های وی به هر نحوی اقدام مشکوکی صورت دهد یا لاگین به سرویس آی کلود از طریق وسیله ای جدید انجام شود، حتما برای مالک اصلی حساب ایمیل هشداردهنده ای ارسال می شود. اپل می گوید دو هفته ای است که برای اجرای تغییرات یاد شده برنامه ریزی کرده و برای کاستن از انتقادات از خود مدعی شده موفقیت این حملات ناشی از حملات هدفمند به حساب های کاربری این افراد بوده و نه امنیت پایین سرویس آی کلود. اپل همچنین وعده داده استفاده از سیستم لاگین دو مرحله ای را در سرویس های خود افزایش می دهد. در قالب این روش کد دومی برای ورود به یک حساب کاربری لازم است که برای موبایل هر کاربر ارسال می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :