آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58689
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1393 12:26
تعداد بازدید : 743

برگزاری کنفرانس جهانی« میدان گسترش» اینترنت در ترکیه

در استانبول کنفرانسی از سوی سازمان ملل برای گسترش و تقویت دسترسی به اینترنت در جهان برگزار شده است. برخی از نهادهای سیاسی و فرهنگی به محل برگزاری کنفرانس انتقاد دارند: ترکیه در گسترش اینترنت کارنامه مثبتی ندارد. توماس گاس، معاون دبیرکل سازمان ملل در مراسم گشایش کنفرانس گفت: باید دانش را در سراسر جهان گسترش دهیم تا همگان بتوانند به دنیای مجازی وارد شوند و از منافع اینترنت بهره مند شوند.
فناوران - هدف کنفرانس چهار روزه "میدان گسترش اینترنت" این است که به نمایندگان دولت ها و نهادهای مدنی کمک کند تا منافع و مزایای اینترنت را به گروه های هرچه بیشتری از مردم برسانند. در کنار نمایندگان دولت ها عده زیادی از کنشگران و نمایندگان اقتصادی در کنفرانس شرکت دارند.
با توجه به محدودیت هایی که برای دسترسی به اینترنت در ترکیه وجود دارد، انتخاب استانبول به عنوان محل این کنفرانس با مخالفت هایی همراه بوده است. رجب طیب اردوغان، نخست وزیر پیشین که از همین ماه در مقام ریاست جمهوری قرار گرفته، دشمنی آشکاری با اینترنت نشان داده است.
او چندین بار مخالفت خود را با شبکه های اجتماعی مانند توییتر آشکارا بیان داشته است. در جریان جنبش اعتراضی بزرگی که در تابستان گذشته در رابطه با "پارک گزی” در کشور روی داد، دولت او با فعالان اینترنت با شدت عمل برخورد کرد و شبکه های اجتماعی یوتیوب و تویتر را ممنوع ساخت تا این که دادگستری ترکیه این ممنوعیت را غیرقانونی دانست و آن را لغو کرد.
آندرو گاردنر، نماینده “سازمان عفو بین الملل” در کنفرانس، به خبرگزاری فرانسه گفت اگر ترکیه قصد دارد از کشورهای حامی اینترنت باشد، باید هرچه زودتر رفتار خود را تغییر دهد. او از برخورد قضایی با ۲۹ نفر که همین روزها به خاطر فعالیت اینترنتی در ازمیر در برابر دادگاه قرار گرفته اند، انتقاد کرد.
این افراد متهم هستند که در جریان اعتراضات ضددولتی در تابستان گذشته، مقررات را نقض کرده اند. آندرو گاردنر در عین حال یادآوری کرد که وضعیت اینترنت در ترکیه به مراتب از وضعیت برخی کشورها بهتر است.
نلی کروس، کمیسر اتحادیه اروپا در امور اینترنت، در سخنرانی خود در کنفرانس گفت: مردم ترکیه باید از آزادی و رفاهی که مستحق آن هستند، برخوردار شوند.
کروس افزود: بیش از پیش روشن شده است که اینترنت راه را بر سانسور و اختناق دشوار می کند. به یاری اینترنت است که برای دولت های دیکتاتوری کار کنترل عقاید و تبادل افکار روز به روز دشوارتر می شود.
سازمان دیده بان حقوق بشر نیز سیاست دولت ترکیه را در قبال دنیای سایبری محکوم کرد. این سازمان انتقاد کرد که دولت ترکیه ده ها هزار سایت یا تارنمای اینترنتی را طبق قانونی که در سال ۲۰۰۷ به تصویب رسید، منع کرده است. در ماه آوریل گذشته نیز قانون دیگری به تصویب رسید که حق نظارت دستگاه امنیتی ترکیه را باز هم بیشتر می کند و به آن اجازه می دهد که اطلاعات خصوصی شهروندان را گردآوری و ذخیره کند. گروهی با توجه به محدودیت های جاری در ترکیه، انتخاب استانبول به عنوان محل برگزاری کنفرانس را اقدامی درست دانستند، زیرا به نظر آنها برگزاری چنین برنامه هایی می تواند موقعیت اینترنت و طرفداران آن را در کشور تقویت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :