آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58679
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1393 11:51
تعداد بازدید : 924

انتقاد از تزریق پول بلاعوض به شرکت های فناوری

معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی گفت: طرح های کلان ملی در واقع پیشران فناوری هستند و اگر به این بخش اهمیت دهیم در حوزه فناوری و تجاری‎سازی محصولات دانش‎بنیان به توسعه دست خواهیم یافت.


مهر- مراسم تکریم و معارفه رییس سابق و جدید مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور مدیران و مسوولان بخش های مختلف معاونت علمی، برگزار شد.
محمود شیخ زین الدین معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی در این مراسم گفت: اگر به این بخش اهمیت دهیم در حوزه فناوری و تجاری سازی محصولات دانش بنیان پیشرفت های خوبی خواهیم داشت. پیمان صالحی، رییس جدید مرکز طرح های کلان ملی فناوری، نیز با بیان اینکه تناسبی بین میزان تولیدات علمی و فناوری های بومی وجود ندارد، گفت: با اجرای درست و مناسب طرح های کلان ملی می توانیم این تناسب را ایجاد و این مشکل را برطرف کنیم.
وی افزود: در کشور ما حوزه های علم، پژوهش و فناوری به صورت یکسان رشد نکرده اند به نحوی که در برخی زمینه ها، رشد شتابان داشته و در برخی حوزه ها هنوز به رشد قابل قبولی نرسیده ایم.
صالحی با انتقاد از تزریق پول بلاعوض به شرکت ها، تصریح کرد: بدترین کار ممکن در حوزه طرح های کلان ملی تزریق پول بلاعوض به شرکت ها است زیرا این عمل، کارایی و توانمندی شرکت ها را به حداقل می رساند. غلامحسین رحیمی، رییس سابق مرکز طرح های کلان ملی فناوری در این مراسم تاکید کرد: در اجرای طرح های فناورانه از جمله طرح های کلان ملی باید مساله نظارت فعال جدی گرفته شود یعنی آنکه بدون بدون واسطه در کنار مجری دقت‎های لازم اعمال شود تا موفقیت طرح تضمین شود. البته ما در مرکز طرح‎های کلان با تعداد نیروی کم و کمک گرفتن از توان تخصصی سایر سازمان‎ها اقدام کردیم که نتایج بسیار خوبی به همراه داشت.
رییس سابق مرکز طرح‎های کلان ملی فناوری در باره اهمیت طرح‎های کلان ملی در توسعه کشور، گفت: ماموریت اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد پیوند بین صنعت و علم است که این ماموریت در قالب اجرای درست طرح‎های کلان ملی ممکن خواهد شد. معاون صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در ابتدای کار طرح های کلان ملی ایده بسیار خوبی بود و روند اجرایی طرح ها، حمایت بلاعوض از پژوهشگران بود که مشکلاتی را به وجود آورد. در نهایت این روند را اصلاح کردیم و توانستیم از حمایت های بلاعوض به این شرکت ها و طرح ها خودداری کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :