آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58659
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1393 10:47
تعداد بازدید : 675

فواید مناظره های تاریخی فناورانه در کشور

فناوری اطلاعات و ارتباطات به شکلی که حداقل در 10 روز گذشته شاهد آن بوده و هستیم، تقریبا هیچ گاه تا این حد محور سخنان مقامات کشور نبوده است.

علی شمیرانی
حالا از رییس جمهوری، معاون اول قوه قضاییه، مدیران ارشد دولت و نهادهای غیر دولتی گرفته تا خطیب نماز جمعه تهران که سخن از ارایه اینترنت 100 گیگابایتی می کند، صفحات مجازی و مکتوب رسانه ها پرشده از عبارات و اصطلاحات فنی و تخصصی در حوزه ICT که این بار نه بر زبان اهالی این فن که بر زبان رجال مذهبی، سیاسی و قضایی جاریست.
به هر حال فی نفسه پرداختن به فناوری اطلاعات و ارتباطات و فرصت ها و تهدیدهای آن با حجمی که که امروزه شاهد آن هستیم موضوع نامبارکی نیست.
چه این که از دل این مناظره های از راه دور مطبوعاتی، مردم نیز هم با مسایل این حوزه آشنا می شوند و هم یکبار به شفافیت آگاه می شوند که هر کدام از طرفین چه دیدگاهی به فناوری داشته و در یک کلام گره توسعه فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در کشور چیست.
از ظواهر امر پیداست که این روند حداقل در سطوح رسانه ای همچنان ادامه خواهد داشت و از هر طرف نیز چهره های جدیدتر و بیشتری به چرایی و چگونگی توسعه فناوری های نوین اضافه می شوند.
به هر حال رسانه های آنسوی آبها از این گذر، صید خود را می گیرند و علی القاعده بر طبل ناهماهنگی میان مسوولان کشور خواهند کوبید.
اما همانطور که ذکر شد از دل این مباحث که در سطح جامعه نیز جاری شده است، علاوه بر آشنایی عمومی به نظر می رسد پرونده استفاده یا عدم استفاده کشور از فناوری های پیشرفته ارتباطی و اطلاعاتی در حال مختومه شدن است.
از این رو نتیجه این قضیه به هر سو که باشد، یعنی ارایه این خدمات متوقف شود یا محقق، حداقل اگر و مگرهای پشت پرده به پایان رسیده و مردم نیز در نهایت و تصمیم خود را در چگونگی استفاده از فناوری ها خواهند گرفت.
مخلص کلام آنکه مردم حالا خوب می دانند ماجرا چیست و کدام طرف تا چه حد محق است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :