آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58658
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1393 10:38
تعداد بازدید : 741

باور کنید ما هم دغدغه اخلاق داریم

این روزها دلواپسان گسترش اینترنت پرسرعت جوری پرچم دفاع از اخلاقیات و نگرانی از خدشه دار شدن شئون اخلاقی را بالای سر گرفته اند که انگار باقی مردم دورخیز کرده اند که با ورود هر امکان جدید بساط فسق و فجور خود را تیار کنند. خیر! باورکنید اینگونه نیست ! ماهم دغدغه اخلاق داریم.

پریسا سجادی
قطعا با وجود دسترسی به اینترنت پرسرعت روی موبایل،  اکثر خانواده های ایرانی این نگران برایشان پیش می آید که  از طریق این بستر امکان دسترسی کودکان و نوجوانان به محتوای غیر اخلاقی فراهم می شود و باید روش هایی برای تامین امنیت فرزندانشان در مواجهه با این ناهنجاری ها داشته باشند. حتی اگر برخی خانواده ها چنین نگرانی هم نداشته باشند، نهادهای فرهنگی موظفند که با اطلاع رسانی در این خصوص به خانواده ها هشدار بدهند و همچنین راهکارهایی برای نظارت بر نحوه حضور فرزندان در فضای مجازی ارایه بدهند.
 اما میان دغدغه ملت و دغدغه سیاستگزاران کشور، تفاوت از زمین تا آسمان است.
تجربه نشان داده که واگذاری نظارت  بر امور اخلاقی و امنیتی به نهادهای حاکمیتی کار را به جایی می رساند که در تنگنای به وجود آمده امکان جولان به کل از بین می رود. نمونه اش هم اعمال روش فیلترینگ فعلی؛ شرایطی ایجاد شده که از والدین و فرزندان و پژوهشگران گرفته تا جویندگان محتوای مجرمانه همگی با فیلترشکن ها از سد فیلترینگ حکومتی عبور می کنند که به مقصودشان برسند.
به همین دلیل است که کاربران علاوه بر دغدغه بروز ناهنجاری در دنیای بی مرز مجازی، نگران اعمال سیاست های محدود کننده ای هستند که چنان عرصه را بر همه تنگ می کند که شکستن سد قانونی به روالی منطقی تبدیل می شود و قبح آن به کل می ریزد.
 این گونه است که با وجود ممنوعیت قانونی کمترکسی نسبت به استفاده از فیلتر شکن ها، احساس مجرمیت دارد. این مقدمه به این نتیجه منطقی ختم می شود  که ضروری است سیاستگزاران  در دایره باید و نباید هایشان بازنگری کنند و خطوط قرمز را
 در مرزهایی بکشند که با امور جاری مردم در تضاد نباشد.
البته وقتی  برخی مسوولان معتقدند که « نگوییم مردم خودشان خوب را از بد تشخیص می دهند، نگوییم مردم خودشان این را انتخاب کرده اند، جامعه باید احساس تکلیف کند و بداند که شاید تمیز خوب از بد برای مردم آسان نباشد.» به کل تمامی این چیدمان های منطقی را باید به دور بریزیم و کر و کور لال منتظر بمانیم که مسوولان چه تدبیری برایمان می اندیشند!نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :