آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58539
تاریخ انتشار : 12 شهریور 1393 11:39
تعداد بازدید : 752

نتیجه افزایش 60 تا70 تومانی قیمت دلار آزاد در دو هفته اخیر

کالاهای کامپیوتری گران شدند

افزایش نرخ دلار و درهم آزاد و همچنین حواله های ارزی که از اواخر هفته گذشته شاهد آن هستیم موجب شد برخی از فروشندگان بازار که تا کنون به نوسانات 10 تا 15 تومانی قیمت دلار آزاد توجهی نمی کردند تغیر رویه داده وقیمت کالاها را افزایش دهند.

مریم عسگری
به گفته این دسته از فروشندگان افزایش 50 تا در نهایت 70 تومانی قیمت دلار در دو هفته اخیر موجب شده است که فروشندگان بازار احساس خطر کنند و از سویی احتمال افزایش بیشتر قیمت دلار در روزهای آینده قوت بگیرد.
به همین دلیل فعالان بازار که تا همین یک یک هفته قبل در مقابل افزایش قیمت ها مقاومت می کردند حالا با تداوم روند صعودی قیمت دلار قیمت ها را در حدود 10 تا 30 هزار تومان و در مورد برخی از محصولات گران قیمت تا حدود 50 تا 60 هزار تومان افزایش داده اند.
محمد شایگان یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت با تایید خبر رشد قیمت ها در بازار کامپیوتر می گوید، از حدود اوایل شهریور ماه تا کنون قیمت دلار آزاد در حدود 60 تا 70 تومان افزایش یافته است و افزایش قیمت ها در چنین شرایطی اقدامی منطقی است.
وی با بیان این مطلب که کسبه و فعالان بازار تمایلی به افزایش قیمت ها ندارند می گوید، در شرایطی که بازار کامپیوتر با افزایش میزان مراجعه و تقاضا مواجه شده است، هیچ فروشنده ای به افزایش قیمت راضی نیست.
زیرا افزایش قیمت با کاهش تقاضا در بازار توام می شود.
یکی دیگر از فعالان بازار هم در این مورد می گوید، طی هفته گذشته در پی ثبات قیمت کالاهای کامپیوتری با وجود نوسانات نرخ دلار خریداران به بازار مراجعه و نیاز خود را از بازار رفع می کردند.
اما به نظر می رسد حالا که فروشندگان ناچار به افزایش قیمت شده اند شاهد کاهش تقاضا در بازار باشیم.
کارشناسان نیز با تایید این موضوع می گویند، ثبات قیمت و عرضه محصولات جدید موجب شد تا پس از یک دوره طولانی رکود در بازار کامپیوتر شاهد رونق نسبی باشیم. اما این احتمال وجود دارد که در پی رشد قیمت ها بازار مشتریان خود را از دست داده و در صورت تشدید روند صعودی قیمت دلار و درهم آزاد و در پی آن افزایش قیمت کالاهای کامپیوتری در بازار با ریزش بیشتر تقاضا مواجه شویم.
این درحالیست که گروهی از فعالان بازار معتقدند که رشد قیمت ها در شرایطی که قیمت دلار روز به روز افزایش می یاد منجر به رکود در بازار کامپیوتر نمی شود و حتی پیش بینی می شود خریداران در صورت مشاهده گرانی در بازار کامپیوتر برای خرید عجله کرده و میزان تقاضا از بازار کامپیوتر افزایش یابد.
در هر حالا فعالان بازار که همه چیز را به نوسانات نرخ ارز وابسته می دانند اعلام کرده اند که از این پس قیمت ها مطابق با نرخ روز دلار نسجیده می شود و انها دیگر یارای ثابت نگه داشتن قیمت ها را در مقابل نوسانات نرخ ارز ندارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :