آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58529
تاریخ انتشار : 12 شهریور 1393 11:13
تعداد بازدید : 965

سه شرط علما و شورای مجازی برای دولت به منظور توسعه فناوری‌ها

فیلترینگ کارآمد شبکه ملی اطلاعات و احراز هویت می خواهیم

ارایه مجوز اینترنت پرسرعت روی موبایل توسط وزارت ارتباطات که اخیرا محقق شد طی دو هفته گذشته واکنش های زیادی به ویژه از سوی اعضای شورای عالی فضای مجازی مبنی برمخالفت با این اعطای مجوز در پی داشت. مخالفتی که به قم هم کشیده شد و اعضای این شورا به منظور ممانعت از اعطای این مجوز، از برخی آیات عظام در خصوص این فناوری درخواست فتوا کردند. در پی چالش های بحث برانگیز پیش آمده میان اعضای شورا و موافقان فناوری 3G حمید شهریاری، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی دیروز با برپایی نشست خبری درصدد پاسخگویی به اعتراضات موافقان اعطای مجوز نسبت به اقدامات اعضای این شورا برآمد.


 فناوران - دبیر شورای عالی اطلاع رسانی و عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: عده ای می خواهند ما را فناور ستیز نشان دهند، در حالی که ما مخالفتی با پهنای باند، شبکه های ارتباطی مکالمه تصویری و غیره نداریم که تمام این ها فناوری است ولی اگر شرایط و ملاحظاتی کنار آن نباشد این فناوری به ضد خود تبدیل می شود.
حمید شهریاری به بحث فناوری در دین پرداخت و گفت: فناوری وقتی در دست افراد متدین باشد خوب است در غیر این صورت می تواند به ضد خود تبدیل شود. بنابراین فناوری از ارزش های اقتضایی است که وقتی در اختیار افراد فاسد قرار گیرد به ضد خود تبدیل می شود.
  حوزه علمیه با فناوری مخالف نیست
وی تاکید کرد: حوزه علمیه با فناوری مخالف نیست بلکه نگرانی موجود، توسعه بدون ملاحظات است. شهریاری افزود: از جمله شرایطی که می تواند سيستم 3G، مکالمه تصویری، مبادله گسترده اطلاعات در شبکه های اجتماعی را به ضد خود تبدیل کند کاربرد این فضا در ترویج فحشاء و منکر، اعمال خلاف امنیت ملی و خلاف حفظ نظام جمهوری اسلامی است.وی گفت: هیچ استاد حوزه علمیه ای نمی گوید فناوری بد است اگر صدایی بلند می شود بخش دوم موضوع است. نگرانی هایی است که در دنیای امروز وجود دارد. اگر بخواهند در شبکه ما رخنه کنند ما باید چه کاری انجام دهیم؟
 با ترویج مظاهر فساد مخالفیم
وی گفت: اگر فضای اطلاعات ما تاکنون توسعه نیافته به دلیل این است که کسی دنبال حل مشکلات موجود نبوده است، کدام عاقلی می گوید با تبادل اطلاعات، سيستم ترى جى و فناوری مخالفم؟ ما با ترویج مظاهر فساد و فحشاء مخالفیم.
 سه پروژه که در وزارت ارتباطات باید انجام شود
وی ادامه داد: باید سه پروژه در کشور انجام شود تا مشکل حل شود. اولین پروژه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، دومین پروژه احراز هویت افراد با حفظ حریم شخصی، و سومین پروژه پالایش محتوای فاسد است.دبیرشورای عالی اطلاع رسانی افزود: برخی مایلند ما را طوری نشان دهند که با فناوری مخالفیم در صورتی که ما با فناوری مخالف نیستیم.
 کم کاری دولت قبل نباید تکرار شود
وی در ادامه افزود: دولت قبل در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کم کاری کرده است ما نباید بگذاریم این اتفاق دراین دولت نیز رخ دهد دولت قبل فعالیت اثر بخشی دراین حوزه نداشته است.دبیرشورای عالی اطلاع رسانی افزود: مسوول شبکه ملی اطلاعات، وزارت ارتباطات است شورای فضای مجازی آن را فقط تصویب کرد اجرا برعهده وزارت ارتباطات است. فیلترینگ و احراز هویت نیز در شورای فضای مجازی باید در مورد آن تصمیم گیری شود.وی تاکید کرد: عرض ما این است دولتی که شعارش قانونمداری است و شعارش این است که ما سرهنگ نیستیم حقوقدان هستیم باید به اصل سوم قانون اساسی که گفته دولت جمهوری اسلامی موظف است با کلیه مظاهر فساد مبارزه کند توجه کند.وی تاکید کرد: امید داریم دولت بر شعارهای خود پایبند باشد چرا که ما یک بار تجریه دولت قانون گریز را داشته ایم و توصیه ما این است که شما قانون گریز نباشید.شهریاری تاکید کرد: البته این دولت اقدامات خوبی در حوزه فناوری داشته است امیدواریم که به این سه پروژه نیز توجه کند.وی درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تا زمانی که رییس جمهور حضور نیابد آیا شورای عالی فضای مجازی تعطیل است، گفت: ما معتقدیم همراهی رییس جمهور برای مصوبات شورا الزامی است و تلاش می کنیم و به دوستان خود در وزارت ارتباطات و دولت کمک می کنیم که این سه پروژه به انجام برسد و حوزه فناوری پیشرفت لازم را داشته باشد. دولت متعهد به شعاری است که اعلام کرده و رای آورده است و باید بیشتر بستر گفتگو فراهم شود.شهریاری در خصوص پیوست فرهنگی نیز گفت: پیوست فرهنگی در کمیته شورای فضای مجازی تدوین شد. وزارت ارتباطات هم پیوستی نوشته است که از آن اطلاعی ندارم و این پیوست بیش از یکماه است که به دولت ارایه شده و منتظر پاسخگویی هستیم.وی در پایان تاکید کرد: ما از تمام ابزارهای منطقی که یکی از آنها نیز مراجع هستند برای ارایه حرف های منطقی خود استفاده می کنیم و هر کسی بخواهد در برابر این سه پروژه مانع تراشی کند در مقابل آن می ایستیم. عده ای می خواهند ما را فناورستیز نشان دهند. اینترنت پرسرعت، مکالمه تصویری تمام این ها یک فناوری با ملاحظات فرهنگی و امنیتی باید باشد.
 3G باید در شورای فضای مجازی تصویب شود
دبیرشورای عالی اطلاع رسانی افزود: سیاست سيستم 3G باید در شورای عالی فضای مجازی تصویب شود و ارایه سيستم 3G بدون تصویب این سیاست توسط شورای عالی فضای مجازی قانون گریزی است و ما نمی گذاریم و از همه ظرفیت خود برای جلوگیری از فساد استفاده می کنیم.وی گفت: به تازگی برخی از اعضای شورا نامه ای به رییس جمهور فرستادند و ما منتظر پاسخ این نامه هستیم. تشکیل جلسه دادیم و امیدواریم به زودی جلسه شورای عالی فضای مجازی برگزار شود و در این جلسه بحث نسل سوم و امور جانبی دیگر مانند توسعه پهنای باند رسیدگی و سیاستگذاری شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :