آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 58447
تاریخ انتشار : 11 شهریور 1393 11:37
تعداد بازدید : 957

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور:

برخی مدیران هنوز نقش ICT را باور ندارند

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در پنل تخصصی «نقش دولت به عنوان کاتالیزور همکاری های منطقه ای» که در همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات فارسی زبانان برگزار شد،گفت: فضای کسب و کار باید بیش از پیش تسهیل شود زیرا هنوز موانع بسیار زیادی وجود دارد.

فناوران - کاظم آیت اللهی افزود: یکی از اقدامات ضروری شناساندن جایگاه ICT در کشور است، زیرا بسیاری از مدیران اعتقاد ندارند که ICT می تواند توانمندساز کشور باشد.
وی بر لزوم آموزش و فرهنگ سازی پتانسیل های ICT تاکید کرد و گفت: از ابتدای دولت یازدهم همکاری با دستگاه های دولتی بهبود یافته و نگاه جدیدی به این صنعت شده اگرچه از سرعت همکاری راضی نیستیم، اما معتقدیم ظرفیت نسبت به قبل بهبود یافته است.

 انتقاد جهانگرد از انحصار خصولتی ها
در این نشست همچنین معاون وزیر ICT گفت: در گذشته مشکلی به اسم دولتی بودن وجود داشت، اما اکنون انحصار ثانویه ای ایجاد شده است. دوستانی که اکنون بخش خصوصی و خصولتی شده اند، به انحصار ثانویه ای منجر شده اند که تلاش می کنیم بازار باز شود.
 اگرچه قطعا 10 تا 12 شرکت درشت در اندازه جهانی نیاز داریم.نصراله جهانگرد افزود: معتقدیم در دولت یازدهم به جای ایجاد شرکت های جدید تمرکز بیشتر روی درآمدزایی شرکت ها باشد. در دولت بیشترین تلاش خود را به ایجاد سهم بازار و درآمدزایی شرکت ها متمرکز کند.

 گوشزد به سامسونگ برای مشارکت در تولید
جهانگرد در ادامه پنل تخصصی «نقش دولت به عنوان کاتالیزور همکاری های منطقه ای» گفت: ظرفیت های توسعه ICT در ایران بسیار است و حتی با شرکت های خارجی نیز شرط کرده ایم که باید شریک ایرانی داشته باشند.
معاون وزیر ارتباطات افزود: با توجه به اعطای مجوز نسل ۳ موبایل، بازار ایران به ۴۰ میلیون گوشی هوشمند جدید نیاز دارد که مبلغی حدود ۱۵ میلیارد دلار هزینه ارزی دارد.
وی اضافه کرد: بنابراین اخیرا وزارت ارتباطات به سامسونگ اعلام کرده که با ادامه روند به عنوان فروشنده صرف مخالفیم و باید به زودی تکلیف خود را در این باره با ایران روشن کند تا در زمینه تولید گوشی نیز در ایران فعالیت داشته باشد و ایجاد اشتغال کند.
وی گفت: ارزش ارزی این تعداد گوشی حدود 15 تا 16 میلیارد دلار است که از این فرصت می توانیم برای ایجاد شغل و اشتغال استفاده کنیم.
به گفته او هر یک از اپراتورهای تلفن همراه برای ایجاد زیرساخت و توسعه روستایی باید حدود 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری کنند که با توجه به اینکه ایران بزرگترین بازار حوزه خاورمیانه است اپراتورها را ملزم کرده ایم که باید برای خود شریک ایرانی انتخاب کنند.
جهانگرد ادامه داد: همچنین در نظر داریم برای ایجاد مراکز رشد از سیاست های حمایتی صندوق های اعتباری کمک بگیریم.وی یادآور شد: در یک دهه گذشته از شرکت ها حمایت کرده ایم که پا بگیرند، اکنون لازم است که جریان اقتصادی را تسهیل کنیم.
معاون وزیر ارتباطات گفت: 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه ICT نیاز است که از این رقم 10 درصد را دولت باید سرمایه گذاری کند و باقی بازار از جمله موبایل، ADSL، نوک بوت و تبلت متعلق به بخش خصوصی است.جهانگرد گفت: بازار آی سی تی در سه چهار سال آینده یکی از پرشتاب ترین بازارها خواهد بود.
جهانگرد همچنین گفت: درباره بیمه و مالیات نیز اقدامی شبیه به آنچه که در تکفا انجام داده ایم را اجرا خواهیم کرد که در صورت تصویب الزاماتی از جمله اینکه دولتی ها نمی توانند با شرکت های دولتی قرارداد ببندند اجرا خواهد شد.
 استفاده از دیپلماسی برای همکاری های فناوری
در ادامه نشست علی مرتضی بیرنگ معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درباره دیپلماسی فعال حوزه فناوری اظهار داشت: استفاده از ظرفیت دستگاه دیپلماسی برای همکاری های علمی فناوری از برنامه های معاونت علمی و وزارت امور خارجه است.
وی گفت: تبادل فناوری از طریق ایجاد شبکه های منطقی اقدامی است که در اجلاس D8 شروع شده است.
وی افزود: به تازگی کریدور صادرات محصولات دانش بنیان با هدف تسهیل گری دیپلماسی فناوری راه اندازی شده است. وی یادآور شد: دیپلماسی فناوری، برگزاری کمیسیون های مشترک، سفرهای رییس جمهوری که معمولا اعزام هیات های تجاری را به همراه دارد، پارک های فناوری مشترک از اقداماتی است که ریاست جمهوری برای تسهیل حوزه همکاری های فناوری با کشورهای دیگر پیگیری می کند.

 ایجاد کمیته های توسعه ICT در مصر
در ادامه نشست نقش دولت به عنوان کاتالیزور همکاری های منطقه ای، احمد محمد سعیدعبدالسلام، مدیر ضوابط اقتصادی رگولاتوری مصر در خصوص برخی تجربیات تعامل دولت با بخش خصوصی در کشور مصر، اظهار داشت: در مصر کمیته های مختلفی برای همکاری دولت و بخش خصوصی در زمینه توسعه ICT تشکیل شده است.
وی گفت: در این کشور یک کانون ملی برای گسترش پهنای باند و ایجاد پروژه های ملی ایجاد شده که هم اکنون اجرای چند طرح را به عنوان پایلوت در دستور کار دارد.
وی بیان داشت: یکی از سیاست های دولت در زمینه حمایت از پهنای باند تدوین سیاست های عرضه و تقاضای بازار پهنای باند است. وی ادامه داد: تلاش برای تقویت سیاست هایی در زمینه حذف مشکلات پهنای باند از دیگر مسئولیت های دولت است، از سوی دیگر ایجاد زیرساخت ها یکی از پرهزینه ترین بخش های افزایش پهنای باند است که دولت می تواند با درگیر کردن بخش خصوصی در این زمینه هزینه های این مسوولیت را تقسیم کند. وی ادامه داد: از سوی دیگر یکی از پرهزینه ترین اقدامات دولت ایجاد شبکه های ثابت است که دولت می تواند با ارایه مشوق هایی هزینه های این بخش را کاهش دهد و تمایل بخش خصوصی به سرمایه گذاری در آنها را افزایش دهد. از جمله اینکه سهم خود را کاهش دهد.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این حوزه های دیگری از جمله آموزش، سلامت و خدمات می توانند از محل توسعه ICT و پهنای باند سود ببرند که دولت باید آنها را نیز در این اقدام سهیم کند.

 حفظ کسب و کارهای قبلی حوزه ICT
در ادامه این نشست شهاب جوانمردی مدیرعامل شرکت فناپ با بیان اینکه از آغاز به کار دولت یازدهم مطالبات برای حل بحران اشتغال کمک به توسعه کسب و کار بخش خصوصی و دسترسی آزاد به پهنای باند بالا شدت گرفته است، گفت: منابع دولت محدود است اگر این منابع محدود در قالب قانونگذاری و تنظیم مقررات هدایت شود، بسیار مؤثرتر از حمایت مادی خواهد بود.
وی گفت: وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات برای توسعه ICT فعالیت هایی انجام می دهند اما می بینیم در حوزه های دیگر قوانین نه تنها اصلاح نمی شود، بلکه تغییر قوانین از سوی برخی نهادها برمشکلات می افزاید.
وی گفت: پیشنهاد می کنم بخشی از توان دولت را بجای اینکه صرف باز کردن فضای جدید کنیم، به حفظ فضاهای قبلی تمرکز شود.
وی گفت: دولت و نهادهای عمومی به تعهدات خود عمل نمی کنند و بخش خصوصی را بازی نمی دهند، بخشی که باید در آن سرمایه گذاری دولتی انجام شود، بخش زیرساخت است و دولت و نهادهای بالادستی در صورت ورود به حوزه ارایه خدمات با شکست مواجه می شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :