آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57774
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1393 11:46
تعداد بازدید : 688

سهم دولت یازدهم از ارتباطات

وزیر ارتباطات این روزها به هر نقطه از کشور که سر می زند با یک درخواست از سوی مردم مواجه می شود.
علی شمیرانی
درخواستی که از پایتخت نشینان کشور تا استان های محروم یکسان است.
اگر تاریخ ارتباطات کشور را به چند دوره تقسیم کرده و معضلات هر وزیر از ابتدای انقلاب تا کنون را بررسی کنیم شاید بتوان گفت، اینترنت به وزیر ارتباطات دولت یازدهم رسیده است.
یادمان باشد نام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور ما تا همین چند سال پیش وزارت پست و تلگراف و تلفن بود. زمانی در تاریخ ارتباطات کشور پست و نامه رسانی برای خود جایگاهی داشت. کمی بعد سقف خواسته های مردم به اندازه داشتن باجه های عمومی تلفن رسید. بعد از آن مردم تلفن ثابت را در خانه های خودشان می خواستند. خواسته ای که در زمان خود بزرگ بود و سال ها طول کشید تا در همه خانه ها تلفنی زنگ بخورد.
موبایل که آمد در ابتدا مردم تصور می کردند که خب این دیگر متعلق به پولدارهای جامعه است و مدتی بعد صف های طولانی بود که شبانه روز جلوی دفاتر پستی برای دریافت موبایل تشکیل می شد.
پرونده موبایل اما در دولت قبل تقریبا بسته شد و دیگر مشکل و تقاضای بی پاسخی از این بابت نماند.
حالا اما سهم دولت یازدهم از تاریخ ارتباطات کشور دیتا، اینترنت و البته فیلترینگ شده است.
این روزها مردم و رسانه ها از وزیر ارتباطات خدمات نسل های پیشرفته موبایل و اینترنت پرسرعت و ارزان می خواهند. وزارت ارتباطات دولت یازدهم نیز ناچار است بار این فشارها و درخواست ها را تحمل و البته مدیریت کند. وزیر ارتباطات هم البته نشان داده تدابیری برای این دغدغه دارد و مدیران خود را به تحرک بیشتر در این خصوص وا داشته است. در این میان اما این تغییرات آماری نیست که بازار تشنه اینترنت ایران را سیراب می کند. این که هر از چندگاهی گفته شود میزان پهنای باند بین الملل چند ده برابر شده اما مردم چیزی احساس نکنند نه تنها کمکی نمی کند بلکه رفته رفته یک
ضد تبلیغ نیز شده و آمارها زیر سوال هم می رود. اگرچه وزیر ارتباطات قول های زیادی برای رفع کاستی های اینترنت داده که نمود عملی آن را می توان در دستورات به زیرساخت، سازمان رگولاتوری و پیگیری طرح شبکه ملی اطلاعات یافت.
اما این که پرونده این فصل از ارتباطات کشور یعنی اینترنت در دولت یازدهم بسته شود یا نه روشن نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :