آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57771
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1393 11:41
تعداد بازدید : 969

قایم مقام شورای عالی فناوری اطلاعات در گفت‌و‌گو با فناوران:

قطار سلامت الکترونیکی روی ریل می افتد

سلامت الکترونیکی عبارتی است که سال هاست در کشور مطرح شده و پروژه های مختلفی ذیل این عبارت شکل گرفته است. پروژه هایی مثل پرونده الکترونیکی سلامت، سامانه سپاس، سامانه بیمه شدگان و... با وجود این پروژه ها اما هنوز نظام یکپارچه ای که تمامی حوزه های درگیر در بخش سلامت کشور را زیر یک چتر آورد و همسو با یکدیگر در مسیر ارایه خدمات الکترونیکی به مردم قرار دهد وجود ندارد. به همین منظور شورای عالی فناوری اطلاعات کشور به دبیری نصراله جهانگرد دست به کار شده که با گردهم آوردن تمامی نهادهای مرتبط با حوزه سلامت در کشور، ضعف ناهماهنگی این نهادها را به خصوص در اقدامات اجرایی وفنی برطرف کند و ساز و کاری برای تبادل اطلاعات میان این نهادها و دستیابی به اطلاعاتی جامع و دقیق از وضعیت سلامت و درمان کشور فراهم کند؛ اطلاعاتی که می تواند در حوزه مدیریتی منجر به ارتقا بخشی نظام سلامت و کاهش وهدفمندی هزینه های درمان شود ؛ کارگروه سلامت الکترونیکی ، نخستین اقدامی است که این شورا در این مسیر برداشته و هفته گذشته نخستین نشست آن در سازمان فناوری اطلاعات برگزار شد.

فناوران - قایم مقام دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات در خصوص تشکیل کارگروه سلامت الکترونیکی گفت: بر اساس توافق وزیر بهداشت، وزیر ارتباطات، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و همراهی وزارت کار، کارگروه سلامت الکترونیکی در سازمان فناوری اطلاعات و دبیرخانه شورای عالی فناوری اطلاعات تشکیل شد.

 ارتقای بهره وری نظام سلامت از طریق فاوا
  رضا باقری اصل گفت: در این کارگروه تمامی ذی نفعان حوزه سلامت اعم از وزارت بهداشت، وزارت کار، سازمان های بیمه سلامت ایرانیان، تامین اجتماعی، نظام پزشکی، نماینده بخش خصوصی وجمعی از متخصصان حوزه با دستور کار بررسی الگوی حاکمیت الکترونیکی و ارتقای بهره وری نظام سلامت از طریق کاربرد فناوری اطلاعات حضور دارند.

 ارتقای نظام سلامت ذیل دولت الکترونیکی
باقری اصل گفت: هدف اصلی در این کارگروه ارتقای خدمات نظام سلامت کشور ذیل برنامه توسعه دولت الکترونیکی است. به نحوی که معماری نظام سلامت کشور برپایه استانداردها و ضوابط نظام توسعه دولت الکترونیکی و همسو با آن شکل گیرد و حرکت کند.
تمامی طرف های درگیر حوزه سلامت، در یک مسیر
وی گفت: در حال حاضر سازمان های مختلف در گیر در بحث سلامت کشور، اطلاعاتی را به صورت الکترونیکی جمع آوری کرده اند و در اختیار دارند اما مساله فعلی ما این است که این اطلاعات یکپارچه نیست و همچنین سازمان ها نگرانی هایی در خصوص به اشتراک گذاری و تبادل اطلاعات دارند که همین مساله مانع از اثر بخشی وهم افزایی اطلاعات حوزه سلامت کشور شده است.
وی ادامه داد: ما در کارگروه تلاش می کنیم تمامی طرف های درگیر حوزه سلامت را در یک مسیر قرار دهیم و شرایطی فراهم کنیم که ضمن رفع دغدغه های دستگاه ها بستر فنی تبادل اطلاعات میان نهادهای مرتبط با حوزه سلامت مثل بیمه ها، سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت فراهم شود.

 بازنگری معماری نظام سلامت الکترونیکی
معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات گفت: برای اینکه شرایط تبادل اطلاعات نهادهای مرتبط با سلامت کشور فراهم شود باید معماری نظام سلامت الکترونیکی کشور بازنگری و کاستی های موجود بر طرف شود به همین منظور آیین نامه نظام سلامت در کارگروه، بررسی و پس از اعمال نظر ذی نفعان تصویب می شود.

 برگزاری جلسات به صورت مستمر
وی افزود: بر اساس مصوبات کارگروه مقرر شد که جلسات به صورت مستمر هر چهارشنبه به منظور ایجاد هماهنگی های فنی و اجرایی برگزار و تمامی تصمیمات در قالب مصوبه برای تصویب به مراجع ذی ربط ارایه شود.

 تشکیل مرکز تبادل  اطلاعات سلامت
وی افزود: نخستین اقدام این کارگروه  تشکیل مرکز تبادل اطلاعات سلامت کشور با هدف تبادل اطلاعات پایه ای نظام سلامت است. که در جلسه نخست کارگروه اکثر ذی نفعان برای مشارکت در این طرح اعلام آمادگی کردند. باقری اصل گفت: این کارگروه یک کارگروه اجرایی و فنی است و از ابزارهای مختلف برای ایجاد چارچوب تعامل پذیری دستگاه ها وذینفعان حوزه سلامت استفاده می کند که تعامل در بحث  اطلاعات، خدمات سلامت و فرایندهای سازمانی انجام شود.
 ساماندهی نقاط ضعف حوزه سلامت کشور
وی افزود: با تبادل اطلاعات و تجمیع اطلاعات حوزه سلامت کشور از طریق فناوری اطلاعات، اطلاعات مدیریتی برای ساماندهی نقاط ضعف حوزه سلامت کشور جمع آوری و امکان رفع کاستی ها فراهم می شود.
وی ادامه داد: به عنوان مثال نظام درمان نیاز دارد که از میزان استحقاق درمان بیماران مطلع شود که این اطلاعات در اختیار سازمان های بیمه ای است و در صورتی که این اطلاعات در اختیار نظام درمانی قرار گیرد باعث تسهیل و تسریع فرایند خدمات درمان بیمار می شود. یا مثال دیگر بحث پرداخت هزینه خدمات پزشکان از طریق بیمه ها است که در حال حاضر حداقل بین سه تا شش ماه پرداخت وجوه زمان می برد. در حالی که ایجاد یک نظام پرداخت مبتنی بر فناوری اطلاعات می تواند این نقیصه را بهبود بخشد.
باقری اصل گفت: نقاط کلیدی هزینه های درمان مساله دیگری است که با استفاده از جمع آوری اطلاعات در بستر هوشمندی کسب و کار سلامت  می توان این نقاط را کشف و برای بهبود آن اقدام کرد.
به عنوان مثال 80 درصد هزینه های دارویی کشور برای چند بیماری خاص صرف می شود که می توان با تبادل اطلاعات میان نهادهای درگیر بحث سلامت، این بیماری ها را کشف و نحوه دسترسی بیماران به داروها را تسهیل و از سواستفاده دلالان حوزه دارو جلوگیری کرد.

  نقش سازمان فناوری اطلاعات
جانشین نصر اله جهانگرد در خاتمه گفت: نقش سازمان فناوری اطلاعات، تسهیل دسترسی به امکانات زیر ساخت های ارتباطی واطلاعاتی توسط اعضای کارگروه و استاندارد  و ضوابط تبادل اطلاعات با استفاده از تجربه خود اعضای کارگروه است.
 کارگروه به هیچ وجه وارد فعالیت های داخلی اعضاء نمی شود و از تمام تجربه های قبلی و موجود به بهترین نحو استفاده خواهد کرد.
وی افزود: جلسه اول کارگروه سلامت الکترونیکی نشان داد که بنا بر برنامه دولت در حوزه فناوری اطلاعات که چشم انداز آن توسط ریاست محترم جمهور در سخنرانی روز جهانی ارتباطات وفناوری اطلاعات بیان شد، تمامی مسوولان حوزه فناوری اطلاعات کشور همت گمارده اند که با همدلی  و تلاش جهادی گام بلندی در تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بردارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :