آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57647
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1393 12:29
تعداد بازدید : 780

شایعات فیسبوکی محبوب تر از اخبار موثق

تحقیقات نشان می دهد که جمعیت قابل توجهی از کاربران شبکه های اجتماعی بیش از اخبار صحیح و موثق، شایعات و اخبار دروغ را دنبال کرده و به اشتراک می گذارند.

فناوران- براساس گزارش موسسه بین المللی WEF، انتشار اخبار و اطلاعات دروغ در شبکه های اجتماعی و به خصوص در فیسبوک تهدیدی برای جوامع پیشرفته امروزی به حساب می آید. این موسسه در گزارش خود به مرور برخی از شایعاتی پرداخت که بسیاری از کاربران به راحتی آنها را پذیرفته و اقدام به انتشار آن کرده اندد.
برای مثال چندی پیش فردی که خود را در توییتر وزیر کشور روسیه معرفی کرده بود اعلام کرد که بشار اسد رئیس جمهور سوریه طی عملیاتی نظامی به شدت مجروح شده و احتمالا جان خود را از دست می دهد. این پیام صد و چهل کلمه ای چنان بازتابی داشت که در اثر آن قیمت نفت خام در بازارهای جهانی بیش از یک دلار افزایش یافت تا آنکه ساعاتی بعد مشخص شد پیام مورد نظر شایعه ای بیش نبوده است.
در موردی دیگر، 30 هزار نفر از اهالی شهر بنگلور در سال 2012 پس از دریافت پیامکی تهدیدآمیز مبنی بر احتمال حمله نظامی به این شهر به نقاط دیگر هند فرار کردند.
برای بررسی دقیق تر نحوه برخورد کاربران با شایعات و اخبار دروغ، گروهی از محققان ایتالیایی بیش از 270 هزار پست روی 73 صفحه مختلف در فیسبوک را مطالعه کردند. محققان این صفحات را براساس نوع و همچنین میزان اعتبار اخبار و اطلاعات دسته بندی کردند. محققان تعداد دفعات به اشتراگ گذاری و تعداد افراد درگیر در انتشار این اخبار را شمردند و همچنین دریافتند که تمام این اخبار در مجموع حدود 10 میلیون بار لایک خورده بود.
نتایج این تحقیق نشان داد که حدود 60 هزار نفر اخبار واقعی را به اشتراک گذاشتند، درحالیکه 200 هزار نفر اقدام به بازنشر شایعات و اخبار دروغ پرداختند. علاوه بر این اخبار موثق حدود 2.5 میلیون بار لایک خورده بود درحالی که تعداد لایک های اخبار دروغ به 6.5 میلیون می رسید.
با وجود اینکه طول عمر هر دو دسته اخبار موثق و دروغ در فیسبوک با هم برابری می کند، کاربران تمایل بیشتری به لایک کردن و به اشتراک گذاری شایعات فیسبوکی از خود نشان می دهند. یافته های این تحقیق همچنین حاکی از آن است که کاربران هر دو گروه با یکدیگر سر ناسازگاری دارند و بیشتر با افرادی در فیسبوک به تعامل می پردازند که طرز فکرشان به آنها نزدیک تر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :