آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57646
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1393 12:28
تعداد بازدید : 878

هاروارد ارتش روبات های هوشمند راه انداخت

دانشمندان شیوه جدیدی را ابداع کرده اند که به وسیله آن صدها روبات می توانند به طور هوشمند و سازمان دهی شده یک کار مشخص را انجام دهند؛ روبات ها به وسیله این شیوه نوین می توانند ترکیب ها و آرایش های مختلفی را تشکیل دهند.

فناوران- محققان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد در حال بررسی راه های گوناگونی برای تقلید فرآیندهای زیستی انسان در روبات ها و هوش مصنوعی هستند. به این منظور، دانشمندان هزار و 24 روبات کوچک سه پا ساختند که می توانند حرکت کنند و از طریق پرتوهای لیزری فراسرخ با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
به نوشته ComputerWorld، این روبات ها پس از دریافت فرمان از دانشمندان مانند فرمان تشکیل آرایش ستاره دریایی روی زمین قادر هستند به طور هوشمند کنار هم قرار بگیرند و ترکیب مورد نظر را ایجاد کنند.ایده اولیه این تحقیق، سازمان دهی تعداد زیادی از روبات ها برای انجام امور به صورت گروهی است. محققان قصد دارند روبات ها را به سطحی از هوشمندی و آگاهی برسانند که روبات ها قادر باشند بدون نظارت و دخالت انسانی و به صورت خودکار از پس انجام فرآیندهای گروهی پیچیده برآیند.
رادیکا ناگپال محقق ارشد این تحقیق علمی می گوید: «زیبایی سیستم های زیستی در سادگی آنها و انجام امور به نظر پیچیده و غیرممکن است. اما زمانی که به یک نظام گروهی می نگرید تنها یک مجموعه و یک کل را می بینید و اجزای تشکیل دهنده مجموعه به خودیِ خود به چشم نمی آیند.»به گفته ناگپال، مورچه ها نمونه بارز یک نظام زیستی بسیار منظم و سازمان دهی شده هستند، به طوریکه هزاران مورچه سرباز در هماهنگی کامل با یکدیگر می توانند برای عبور از یک باریکة آب پل درست کنند. همچنین در بدن انسان نیز هزاران سلول به یکدیگر پیوند می خورند تا یک عضو زنده را تشکیل دهند.
ناگپال می گوید: «کلید توسعه رفتار خودکار و هوشمند روبات ها تعریف الگوریتمی است که به آنها امکان می دهد به طور هماهنگ و بدون دخالت خارجی به انجام فعالیت گروهی بپردازند.»
در تحقیق دانشمندان هاروارد، هر روبات تصویری از شکل ستاره دریایی را دریافت کرد و به ترتیب برای ایجاد شکل مورد نظر به حرکت افتاد. روبات ها برای تشکیل شکل ستاره دریایی تنها به موقعیت مکانی روبات های دیگر و حاشیه حدودی شکل مورد نظر اتکا می کردند، بدون اینکه به تصویری از بالا (Bird’s eye) دسترسی داشته باشند.
برنامه آرایش هوشمند روبات ها به شکل ستاره دریایی با نام Kilobot به عنوان یک طراحی متن باز، به صورت رایگان و برای مقاصد غیرتجاری در وب سایت دانشگاه هاروارد قابل دسترسی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :