آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57645
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1393 12:27
تعداد بازدید : 938

با هدف افزایش تبادلات الکترونیکی

بانک مرکزی با افزایش سقف برداشت از عابربانک ها مخالفت کرد

بررسی هایی که در اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی انجام گرفت ما را به نتیجه رساند که در حال حاضر افزایش سقف پرداخت پول نقد در دستگاه های عابر بانک نه صلاح است و نه ممکن.


تسنیم- ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی افزود: رویکرد کلی بانک مرکزی تشویق مردم به استفاده کمتر از پول نقد در تبادلات جاری است. در همین راستا نیز سرمایه گذاری های فراوانی در راستای ایجاد بسترهای لازم برای تبادلات الکترونیکی در درگاه های مختلف تلفن همراه، اینترنت و پوز انجام گرفته است.
حکیمی ادامه داد: در چنین شرایطی فرض بانک مرکزی این است که دریافت پول نقد از عابر بانک ها باید در مواردی انجام شود که امکان پرداخت و تبادل پول به صورت الکترونیکی وجود ندارد مثلا مانند پرداخت کرایه تاکسی. چرا که اکنون تقریبا در تمامی واحدهای صنفی دستگاه های کارتخوان فروشگاهی وجود دارد و برای پرداخت های با مبالغ بالاتر نیز می توان از درگاه اینترنت یا امکانات موجود بر بستر تلفن همراه استفاده کرد.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی افزود: تامین اسکناس قابل استفاده و متناسب با دستگاه های عابر بانک نیز از دیگر دغدغه هایی بود که در جریان بررسی افزایش سقف برداشت روزانه مورد توجه قرار گرفت.
وی افزود: واقعیت این است که تامین اسکناس هایی که از نظر کیفیت قابل استفاده در دستگاه های عابر بانک باشند در شرایط فعلی در اولویت قرار ندارد بنا بر این امکان افزایش سقف برداشت مقدور نیست.
به گفته حکیمی متقاضیان پول نقد عموما خواهان دریافت اسکناس هستند در حالیکه در صورت بالار رفتن سقف برداشت باید از ایران چک 500 هزار ریالی استفاده کرد که دلخواه مردم نیست.
وی تاکید کرد: تمامی بانک ها باید این سقف را رعایت کنند و در صورت تخلف با آنها برخورد می شود حتی اگر برای دارندگان کارت های خود این امکان را فراهم آورده باشند.
مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: به زودی مقررات کیف پول الکترونیکی نهایی می شود و با ابلاغ آن مردم برای پرداخت های خرد نیز از استفاده پول نقد بی نیاز خواهند شد.
بر اساس این گزارش پیش از این، موضوع افزایش سقف پرداخت پول نقد از خودپردازها در برخی بانک ها عملیاتی شده است به این ترتیب که دارندگان کارت یک بانک مشخص، از عابر بانک همان بانک امکان برداشت بیشتر از سقف را دارند. مشخص نیست با توجه به اظهار نظر بانک مرکزی در مورد این موضوع، آیا همچنان این بانک ها اجازه اضافه برداشت به مشتریان خود را خواهند داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :