آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 57632
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1393 12:11
تعداد بازدید : 1130

افتتاح آزمایشگاه ارزیابی ایمنی تجهیزات لیزری و ارزیابی تجهیزات رادیویی

آزمایشگاه ارزیابی ایمنی تجهیزات لیزری و ارزیابی تجهیزات رادیویی مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک دیروز با حضور مسولان بخش دولتی و خصوصی کشور افتتاح شد.

فناوران- ویدا سینا مدیر  عامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک در ابتدای این مراسم ضمن ارایه توضیحاتی در خصوص فعالیت این مرکز گفت: مرکز چشم اندازی برای خود ترسیم کرده و بنا دارد تا به فرموده رهبر معظم تا سال 1404 رتبه اول منطقه را کسب کند. از این رو می خواهیم به آزمایشگاه های بین المللی
دست یابیم.
وی افزود: مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک 20 آزمایشگاه تخصصی در مجموعه خود ایجاد کرده و اکنون بزرگترین آزمایشگاه تخصصی بخش خصوصی کشور است.
سینا با تاکید بر اینکه یکی از جایگاه های مهم مرکز همراهی با تولیدکنندگان و واردکنندگان در رابطه با ارایه کالاهای با کیفیت است، گفت: به این منظور ارتباط و همکاری خوبی با شرکت های تولیدکننده و واردکننده داریم تا بتوانند کالاهایی با استاندارد بین المللی ارایه کنند.
 ضرورت راه اندازی آزمایشگاه لیزر و تجهیزات رادیویی
ویدا سینا گفت: این آزمایشگاه تخصصی با حمایت نهاد ریاست جمهوری و صرف هزینه یک میلیارد تومان راه اندازی شده است.
وی همچنین در مورد ضرورت راه اندازی این آزمایشگاه، گفت: امروزه لیزرها برای کاربردهای گوناگونی از جمله نمایش پدیده های فیزیکی و نوری، پردازش مواد، خواندن و ذخیره داده ها و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند و از آنجایی که باریکه های لیزری دارای همگرایی و شد بالایی هستند تاثیر این دستگاه بر سلامت افراد بسیار حایز اهمیت است.
وی افزود: آزمایشگاه ایمنی محصولات لیزری مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک، آزمون و ارزیابی را بر اساس استانداردهای بین المللی انجام می دهد و تخصصی و پیشرفته ترین دستگاه ها را در این خصوص خریداری کرده است.سینا در خصوص آزمایشگاه ارزیابی تجهیزات آزمایشگاهی نیز گفت: این آزمایشگاه نیز با حمایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی راه اندازی شده است و حوزه کاری آن بررسی نیازهای اصلی، مشخصات رادیویی، کارایی و سنجش طیفی لینک های رادیویی مطابق با استانداردهای سری ETSI EN301 126 و ETSI EN302 217 و همچنین دیگر استانداردهای ویژه مطابق با محصول برای لینک های نقطه به نقطه یا چند نقطه ای هستند.
وی افزود: دامنه فرکانسی قابل تحلیل در این آزمایشگاه برای لینک های رادیویی تا فرکانس 40 گیگا هرتز است.
 تدوین 300 استاندارد در مرکز تحقیقات
مدیر عامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک با بیان اینکه این مرکز تاکنون 300 استاندارد تدوین کرده که پیش نویس آن به تصویب رسیده است، گفت: با همکاری و حمایت سازمان فناوری اطلاعات آزمایشگاه امنیت را در حوزه سخت افزار و نرم افزار تاسیس کرده و اکنون تنها آزمایشگاه حوزه امضای دیجیتال را در کشور داریم.
سینا افزود: در واقع نرم افزارهایی که برای امضای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند در این مرکز مورد بررسی و تایید می شوند.
 راه اندازی آزمایشگاه موبایل
سینا در ادامه با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم مرکز در دو سه سال گذشته راه اندازی آزمایشگاه موبایل بوده است، گفت: با اقدامات کارشناسان مرکز در حال حاضر نسل سوم موبایل را نیز بررسی و مورد آزمایش قرار خواهیم داد.
وی اضافه کرد: مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک اکنون به عنوان نمونه بردار در فرودگاه پیام و امام خمینی حضور دارد.
 تاسیس 300 آزمایشگاه در سطح تهران
در ادامه مراسم افتتاحیه آزمایشگاه ارزیابی ایمنی تجهیزات لیزری و ارزیابی تجهیزات رادیویی، بیات مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی تهران در مورد نقش آزمایشگاه در تعیین ایمنی و سلامت جهان گفت: سازمان جهانی استاندارد سه روش را برای ارزیابی در نظر گرفته اند، تست، بازرسی و ممیزی سیستم ها که در کشور ما بیشر تاکید بر روی تست است.
بیات افزود: آنچه موجب ارتقا کیفیت می شود مربوط به زیرساخت هاست که یکی از مولفه های زیرساخت استانداردها هستند.وی اضافه کرد: وجود آزمایشگاه ها در این رابطه بسیار با اهمیت است و اگر آزمایشگاهی نبود ارزیابی کیفیت نیز صورت نمی گرفت.بیات با بیان اینکه در حال حاضر 300 آزمایشگاه در سطح تهران تاسیس شده است، گفت: امیدواریم با مشارکت و همکاری بخش خصوصی بتوانیم گام های موثرتری در این راه برداریم.در همین حال مدیر آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت نیز طی سخنانی به ضرورت توجه به محققان کشور پرداخت و تاکید کرد: اگر بخواهیم علم در کشور رواج پیدا کند باید قدر آن را بدانیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :