آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56025
تاریخ انتشار : 30 تیر 1393 10:48
تعداد بازدید : 639

پروژه صفر سپر گوگل در برابر هکرها

تهدیدات سایبری و دسترسی هکرها به اطلاعات محرمانه کاربران و مقامات دولتی امروزه یکی از دغدغه های بزرگ شرکت ها و سازمان های دولتی است و سالانه نه تنها آنها را متحمل خسارات هنگفتی می کند، بلکه تهدید جدی برای کاربرانی است که اطلاعات شخصی خود را در اختیار این شرکت ها یا سازمان های دولتی قرار می دهند. البته این وسط دولت هایی مثل روسیه و چین نیز به این مساله دامن زده اند و جنگ سایبری را میان کشورها باب کرده اند. در همین راستا گوگل تیمی از هکرها، متخصصان امنیتی و و «ابر قهرمانان دنیای امنیت» تشکیل داده تا در قالب «پروژه صفر» (Project Zero) در مواقع ضروری بتوانند باگ ها و آسیب پذیری های امنیتی را کشف و خنثی کنند و به طور کلی، از کاربران در برابر حملات سازمان یافته هکرها و دولت ها حمایت کنند.

فناوران- به گزارش مجله "وایرد"، ماموریت اصلی این گروه کشف ضعف ها و حفره های امنیتی است و این ماموریت تنها به سرویس های گوگل محدود نمی شود. آنها روی همه سرویس ها و برنامه های رایج در جهان کار می کنند تا با کشف آسیب پذیری ها و خنثی سازی آنها، امنیت کاربران را در برابر حملاتی که از جانب هکرها یا نفوذگران تحت فرمان دولت هاست، تامین کنند.
کریس ایوانس، مدیر گروه پژوهشی که این تیم را تشکیل داده، در وبلاگ رسمی گوگل نوشت: شما باید بدون هراس از اینکه مجرمان سایبری یا عناصر تحت حمایت دولت ها از ضعف های امنیتی برای آلوده کردن سیستم تان استفاده می کنند یا ارتباطات تان را زیر نظر می گیرند، بتوانید از اینترنت استفاده کنید. او افزود: در حملات سازمان یافته علیه فعالان حقوق بشر و نیز در جاسوسی صنعتی اقداماتی انجام می شود که برای مقابله با آن می توان کارهای بسیاری انجام داد. “پروژه صفر” که در آن گوگل تلاش می کند با بهره گیری از هکرهای کارآمد راه نفوذ دیگر مجرمان سایبری را ببندد هم با الهام از نام آسیب پذیری هایی ساخته شده که برای اولین بار کشف می شوند و پیش از آن کسی درباره آن اطلاعاتی ندارد. در اصطلاح فنی دنیای امنیت به این حفره ها آسیب پذیری های روز صفر (Zero Day) گفته می شود.

 شفاف سازی هکرها
گوگل برای کاستن از هراس کاربران در سرتاسر جهان، جمعی از زبده ترین و کارآمدترین هکرهای دنیا را گرد هم آورده تا با اسکن کردن منظم کدهایی که هر روزه کسر بزرگی از کاربران از آنها استفاده می کنند، آسیب پذیری ها را بیابند و راه های مقابله با آن را به سرعت در اختیار کاربران قرار دهند.
گوگل گفته که هکرهای “پروژه صفر” با شفافیت کامل عمل خواهند کرد. در این پروژه اگر هکرهای تحت حمایت گوگل در نرم افزارها و سرویس های دیگر کمپانی ها حفره ها و آسیب پذیری هایی بیابند، پیش از هر اقدام دیگری مسوولان امنیتی آن شرکت ها را باخبر خواهند کرد و در صورتی که آنها واکنش سریعی برای حل وفصل آن نشان ندهند، گوگل به صورت عمومی گزارش مرتبط با آن را منتشر خواهد کرد.
ابرقهرمان های امنیت گوگل تاکنون باگ هایی در سیستم عامل iOS اپل برای آیفون و آی پد و نیز در برنامه کشف بدافزار مایکروسافت یافته اند. این ابتکار گوگل در واقع ادامه راه سازمان های غیردولتی و غیرانتفاعی نظیر بنیاد EFF است که با آگاهی بخشی درباره آسیب پذیری های دنیای آنلاین تلاش می کنند تا امنیت کاربران را تقویت کنند و حریم خصوصی آنها را از گزند تهدیدات سایبری دور نگه دارند.
حال ظرفیت های عظیم گوگل به فعالان دنیای امنیت این امکان را خواهد داد که با توسعه چشمگیر فعالیت های خود، گام های بلندی در مسیر افزایش امنیت و کاهش ریسک ها در جهان مجازی بردارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :