آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 56005
تاریخ انتشار : 29 تیر 1393 12:51
تعداد بازدید : 811

کمی آهسته تر آقای شهردار

این روزها حال شهرداری در دنیای رسانه ها خوب نیست. تصمیمات و سیاست های جدید شهرداری طی یک ماه گذشته، چهره این سازمان دوست داشتنی پایتخت را که نامزد پر طرفدار انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بر مسند مدیریتش تکیه زده را تغییر داده است. تا یک ماه پیش، تهرانی ها، شهردار تهران را با توجه به نمای جدید شهر تهران با اتوبان های سرسبز و پارک های جدید و معابر اصلاح شده و گل کاری های میادین و پاسخگویی به شکایات، به عنوان مردی می شناختند که قلبی از طلا در سینه دارد. اما طی یک ماه گذشته شهرداری با تصمیمات تازه کم کاری اش و رسانه ها با شیطنت شان سکه را برگردانده اند. حالا شهرداری تهران، یکی از سازمان هایی است که زیر بار نگاه منتقدانه مردم است.

شبنم کهن چی
هنگامی که خبر حذف موسیقی از فرهنگسراهای تهران منتشر شد، انتقادات و اعتراضات زیادی در پی داشت. شهرداری تهران هم بعد از سکوتی طولانی، واکنش های مختلفی نشان داد؛ از تکذیب بگیرید تا مقصر جلوه دادن رسانه ها در نحوه اطلاع رسانی و بعد تایید و توجیه و توضیح. هنوز غبار این کشمکش ها ننشسته بود که انتشار خبری با مضمون اخراج کارمندان زن و تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران، پایتخت نشینان را دوباره به میدان اعتراض کشید. در روزهای اولی که این خبر با تیتر اخراج زنان در شهرداری تهران در رسانه های مختلف منتشر می شد، شهرداری تهران سکوت اختیار کرده بود. اما هنگامی که دامنه اعراضات و واکنش های مردم به شبکه های اجتماعی کشیده شد، شهرداری به تکاپو افتاد تا ثابت کند اخراجی در کار نیست و این اشتباه رسانه ای بوده که خبر را تحریف کرده است. هنوز مردم قانع نشده بودند که خبر دیگری منتشر شد با این تیتر: طرح شهرداری تهران برای تفکیک نیمکت دختران و پسران در پارک ها! در متن این خبر آمده جانشین ستاد صیانت شهرداری تهران گفته است در پارک ها یک زمانی نیمکت هایی در کنار هم بودند که این اجازه برای دختران و پسران بود که در کنار هم بنشینند. باید یک میز در میان نیمکت ها باشد که فاصله ها در آن رعایت شود و خانواده ها بیشتر بتوانند از این مکان استفاده کنند.
با گذشت چند روز از انتشار این خبر در رسانه ها و واکنش اعتراض آمیز مردم به شهرداری که روزی نامزد انتخابی بسیاری از مردم در سراسر کشور بوده است، شهرداری هنوز هم سکوت کرده و برای تنویر افکار عمومی هیچ اقدامی نکرده است. این در حالی است که بسیاری از کاربران با انتشار لینک خبر فوق در شبکه های اجتماعی، به شهرداری تهران بابت سیاست های اخیرش اعتراض می کنند.
در این میان سه مساله قابل توجه است؛ شیطنت رسانه ها در انتخاب تیتری که برداشت مستقل آنهاست، کوتاهی و بی تفاوتی شهرداری تهران نسبت به شفاف سازی و تغییر سیاست های آقای شهردار. مردی که به وقت نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری در مورد تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها گفت: «اگر غرض این است که سر کلاس درس تفکیک جنسیتی انجام دهیم، از نگاه های کوتاه مدت است و با این حرف ها به مقام دانشجو و دانشگاه توهین می کنیم». حالا در سمت شهردار می گوید: «ما غیرت دینی داریم، حرف ما این است که نباید اجازه دهیم یک خانم در طول زمان معاشرت بیشتری با نامحرمان داشته باشد تا با محرمان خود ».و تفکیک جنسیتی را در شهرداری اجرا می کند از سوی دیگر بجاست با توجه به حضور فعال شهرداری تهران در شبکه های اجتماعی از جمله توییتر و تعامل مستقیمش با کاربران، هنگامی که به قول برخی مسوولان رسانه ها اخبار را «تحریف کرده» و در انتخاب تیتر شیطنت می کنند، بلافاصله از طریق همین رسانه ها شفاف سازی کرده و اصل خبر را منتشر کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :