آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55974
تاریخ انتشار : 29 تیر 1393 11:52
تعداد بازدید : 692

از نوسان نرخ ارز تا بازی‌های تعرفه‌ای

متهمان اصلی افزایش قیمت را بشناسید

بالا و پایین شدن قیمت کالاهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران داستان تازه ای نیست.

ایسنا- اگر برای خرید یک محصول گشتی در بازار کامپیوتر بزنید متوجه خواهید شد که نه تنها قیمت ها ممکن است طی یک روز بارها تغییر کند، بلکه قیمت ها بین فروشگاه های مختلف تفاوت بسیاری دارند.
این موضوع موجب گلایه و اعتراض خریداران بسیاری شده است و آنها را با این سوال مواجح کرده است که دلیل این تفاوت قیمت چیست؟
کارشناسان معتقدند که عوامل بسیاری اعم از عدم تعادل بین عرضه و تقاضا، نوسانات نرخ ارز، مالیات بر ارزش افزوده، حمایت از تولید کالاهای داخلی دست به دست هم می دهند و قیمت اجناس را در بازار فناوری اطلاعات ایران تعیین می کنند.
با توجه به این موضوع در این بخش ما به بررسی عوامل تعیین کننده در روند قیمت گذاری کالاها در بازار کامپیوتر پرداخته ایم.

 حمایت از کالای داخلی به نفع قاچاقچیان تمام شد
اعمال تغییرات گاه و بی گاه تعرفه ای و افزایش تعرفه به بهانه حمایت از تولیدات داخلی یکی از دلایلی است که به گفته کارشناسان بر روند قیمت ها در بازار کمپیوتر تاثیر بسیاری دارد.
رییس صنف فناوران رایانه تهران در این باره می گوید: حمایت های تعرفه ای به بهانه تولید داخلی نه به نفع تولیدکننده و مصرف کننده بلکه به ضرر آنهاست. به گفته وی ، داخل کشور تولید کالای فناوری اطلاعات در حد چشمگیری نیست؛ در نتیجه این موضوع به واردکنندگان قانونی ضربه زده و جیب قاچاقچیان را پر می کند.
سید مهدی میر مهدی می گوید: یکی از عوامل موثر در تعیین قیمت کالا در بازار، حمایت از کالاهای تولید داخلی است. زیرا در کشور ما کالای فناوری اطلاعات به آن شکل تولید نمی شود در نتیجه این قانون باعث شده است تا نرخ کالاها در بازار داخلی افزایش یابد. از طرفی این موضوع سبب داغ تر شدن بازار قاچاق چیان شده است.
به گفته وی، ما بارها نامه نگاری کرده ایم و درخواست کردیم که این قانون را در زمینه کالاهای فناوری اطلاعات بردارند.
وی می افزاید: اگر بخواهیم مثالی بزنیم یک وارد کننده لپ تاپ برای واردات یک مدل نوت بوک باید در حدود 300 تا 350 هزار تومان هزینه ورود به کشور را پرداخت کند؛ این درحالی است که هزینه واردت نوت بوک برای قاچاقچی از مبادی غیر رسمی در حدود 60 هزار تومان تمام می شود. جالب اینجاست که هر دو نیز کالای خود را در یک طیف قیمتی می فروشند و قاچاقچی سود بسیار زیادی می کند.

 نوسان ارز شعله قیمت ها را بالا و پایین می کشد
کارشناسان اما دلیل اصلی نوسانات قیمت در بازار کامپیوتر را افت و خیز قیمت دلار آزاد و درهم می دانند.رییس اتحادیه صنف رایانه هم با تایید این موضوع می گوید: در کنار حمایت از تولید کالاهای داخلی، قیمت ارز نیز تاثیر زیادی روی قیمت اجناس بازار می گذارد.
به گفته وی این موضوع البته منطقی است. چراکه قیمت اجناس فناوری اطلاعات وابسته به نرخ دلار است . میر مهدی افزود: از دیگر عواملی که تاثیر را روی قیمت کالاهای IT می گذارد بحث مالیات بر ارزش افزوده است.
وی افزود:امسال این نرخ برای واردکنندگان 6 درصد بود اما امسال این نرخ به 8 درصد افزایش داشته است. این موضوع باعث افزایش قیمت کالاهای فناوری اطلاعات می شود.

 عرضه و تقاضا مهم ترین عامل تعیین قیمت
کارشناس همچنین مهم ترین عامل در تعیین قیمت اجناس فناوری اطلاعات در کشور را عرضه و تقاضا عنوان می کند.
آزاد معروفی  رییس کمیسیون ساماندهی بازار سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور  در این رابطه می گوید: قیمت کالاهای فناوری اطلاعات در بازار براساس عرضه و تقاضا که از کلیدی ترین عوامل تعیین قیمت است مشخص می شود.
در کنار این موضوع  نرخ ارز و نوسانات آن می تواند یک بازار را آرام و یا آن را مشوش کند.
این کارشناس رکود را عاملی برای کاهش قیمت عنوان کرد و گفت: رکود نیز در کنار این عوامل می تواند به کاهش قیمت کالاها کمک
کند.
معروفی در رابطه با سیاست حمایت از تولید کالاهای داخلی نیز گفت: سیاست حمایت از تولید کالاهای داخلی سیاستی مفیدی به نظر می رسد اما به شرطی که کار کارشناسی روی آن صورت گیرد در غیر اینصورت خسارت هایی را با خود به همراه می آورد. به عنوان مثال افزایش تعرفه گمرکی برای برخی می تواند سودهایی را به همراه داشته باشد و روی قیمت کالاهای داخلی نیز تاثیر خود را بگذارد.
به گفته وی درحقیقت باید با سیاست گذاری های درست حجم تولید را با اندازه واردات متناسب کنند و سپس در رابطه با این موضوع تصمیم بگیرند.
 درکنار این عوامل سیاست گذاری نادرست می تواند قاچاق کالا به داخل کشور را به همراه آورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :