آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55955
تاریخ انتشار : 29 تیر 1393 10:50
تعداد بازدید : 696

مدیرعامل سابق مخابرات:

مجوز نسل 3 را گروگان گرفته اند

مدیرعامل سابق شرکت مخابرات ایران گفت: اکنون مجوز نسل 3 را در ازای شروطی گرو نگه داشته اند. در حالی که رومینگ ملی، جابه جایی شماره بین اپراتورها و نسل 3 هر یک باید در جای خود دیده شود. اقتصاد دستور نمی فهمد بلکه علم است و اصول دارد.


خبرگزاری فارس - صابر فیضی در خصوص تغییرات بازار تلفن همراه در پی اجرای رومینگ ملی و اجرای مقدمات اجرای ترابردپذیری شماره تلفن همراه، گفت: بازار باید رقابتی شود و در این شکی نیست. در موضوع رومینگ ملی و ترابرد پذیری شماره تلفن همراه از دنیا بسیار عقب هستیم. این اقدامات در تمام دنیا انجام شده و باید در ایران نیز زودتر اتفاق می افتاد که هم اکنون در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت توسعه اعتماد مبین افزود: اما هم اکنون برخی بسیار اصرار می کنند که مجوز نسل سوم را نمی دهیم مگر به شرط قبول برخی شرایط؛ مجوز نسل 3 را گروه نگه داشته اند در حالی که رومینگ ملی، ترابردپذیری شماره و نسل 3 هر یک باید در جای خود دیده شود.
وی ادامه داد: حاکمیت، حاکمیت است و همه باید از آن تبعیت کنند. رقابتی کردن بازار از وظایف حاکمیت است و حاکمیت باید در جایگاه خود عادلانه عمل کند.
 رومینگ ملی به نفع اپراتور است
فیضی تصریح کرد: اتفاق رومینگ ملی نیز باید از بعد حاکمیت انجام شود و اگر اصول حاکم عادلانه باشد اپراتور میزبان و میهمان می پذیرند؛ چه دلیلی دارد که یک اپراتور اگر در شبکه اش ظرفیت خالی دارد آن را در اختیار دیگری قرار ندهد، ظرفیت را حیف کند و پول آن را نگیرد.
مدیرعامل شرکت توسعه اعتماد مبین افزود: بنابراین رومینگ ملی باید طبق اصول و تعرفه هایی انجام شود که هر دو طرف راضی باشند. رومینگ ملی اقدا می است که در دنیا اتفاق افتاده و دلیل اینکه تاکنون در ایران انجام نشده این است که امر می کنند «باید این کار را انجام دهید». این در حالی است که اقتصاد «اصول» دارد؛ «بایدی» نیست. اقتصاد دستور نمی فهمد بلکه علم است و باید براساس علم پیش رود.
وی در ادامه با ذکر مثالی در این خصوص، توضیح داد: حدود 4 سال پیش اپراتور چهار می در فرانسه مجوز اپراتوری موبایل دریافت کرد. سه اپراتور موجود به سراغ اپراتور جدید رفتند و پیشنهاد دادند که سیم کارت هایش را در شبکه آنها بفروشد و هر که امتیاز بیشتری می داد اپراتور جدید به سمت او می رفت.
 نصب سایت های آهنی قابل اجتناب بود
فیضی تاکید کرد: بر این اساس حاکمیت باید در این موضوعات خوب تصمیم گیری کند در این صورت چرا شبکه اپراتورها در جاده ها باید خالی نگه داشته شوند؟ در گذشته بی دلیل در جاده ها هر دو اپراتور سرمایه گذاری کردند در حالیکه یک اپراتور می توانست سرمایه گذاری کند و به باقی اپراتورها نیز سرویس بفروشد و در این صورت از نصب تعداد زیادی سایت های آهنی در جاده ها و حتی در شهرها صرفه جویی می شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :