آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55954
تاریخ انتشار : 29 تیر 1393 10:48
تعداد بازدید : 883

امید کردستانی کسب وکار گوگل را در دست می گیرد

نیکش آرور، مدیر ارشد کسب و کار گوگل در حال ترک این شرکت است و می خواهد بعد از تقریبا یک دهه فعالیت در این غول اینترنتی، به SoftBank بپیوندد. اما چیزی که این خبر را مخصوصا برای ما ایرانی ها مهم جلوه می دهد، این است که قرار است امید کردستانی، مشاور ارشد مدیرعامل گوگل، جانشین نیکش آرورا شود.

SoftPedia- نیکش آرورا (Nikesh Arora) دومین مدیر هندی است که اخیرا گوگل را ترک می کند. ویک گاندوترا، یکی دیگر از مدیران هندی است که اوایل امسال میلادی شرکت گوگل را ترک کرد. ویک پروژه گوگل پلاس و چند پروژه دیگر را رهبری کرده بود.
آرورا قرار است در سمت مدیرعامل و رییس هیات مدیره SoftBank که یک شرکت مدیا و اینترنتی مشغول به کار شود. وی در سال 2004 به عنوان نایب رییس گوگل وارد این شرکت شد و در سال 2011 مدیر ارشد کسب وکار آن شد. امید کردستانی بعد از این پست خود را به عنوان نایب رییس فروش جهانی گوگل را که از سال 2009 شروع کرده بود، رها خواهد کرد و به جای آرورا فعالیت خواهد کرد. او تاکنون به لری پیج، مدیرعامل گوگل مشاوره می داد.
لری پیج در صفحه گوگل پلاس خود درباره این تغییرات مدیریتی گفت: نیکش آرورا بعد از 10 سال تصمیم گرفته که گوگل را ترک کند و به یکی از شرکای ما یعنی SoftBank بپیوندد.
من نخستین ملاقاتم با آرورا را در موزه بریتانیا به یاد دارم. در آن زمان، سرگئی به دلایلی تصمیم گرفته بود که این مکان، مکان خوبی برای مصاحبه است. نیکش یک مدیر عجیب و غریب بود و مربی و مشاوره بسیار خوبی هم برای گوگلرها از جمله من بود. ما در کنار نیکش چیزهای زیادی آموختیم و در کنار هم واقعا بهمان خوش گذشت.
نیکش آرورا در توییترش درباره رفتنش از گوگل نوشت: از شما گوگلرها به خاطر اینکه مرا در این 10 سال همیشه حمایت کردید و دوست داشتید، ممنونم. دلم برای همه شما تنگ خواهد شد. به امید روزهای ماجراجویانه آینده!
برین همچنین درباره امید کردستانی گفت: امید کردستانی یکی از بنیانگذاران کسب وکار گوگل است و سال ها تیم فروش مان را رهبری کرد. به همین دلیل نیز به نظر می رسد در سمت جدیدش یعنی مدیریت و سازمان دهی کسب وکارمان موفق خواهد بود.
پیج همچنین گفت: زمانی که امید به استخدام گوگل درآمد، هیچ آدمی نداشتیم که در زمینه کسب وکار متخصص باشد و به همین دلیل تمام مهندسان گوگل دور یک میز پینگ پنگ او را مصاحبه کردند. من فکر می کنم امید به این خاطر از این مصاحبه پیروز درآمد که خودش واقعا یک مهندس تمام عیار بود. امید همیشه یکی از نزدیک ترین مشاوران من بوده است؛ به خصوص از سال 2011 که به عنوان مدیر اجرایی گوگل شروع به کار کردم. چیزی نیست در گوگل که امید در مورد آن نداند. او به خوبی شرکا و مشتریان مان را می شناسد و به همین دلیل نیز می دانم که در پست جدیدش هم موفق خواهد بود.
امید کردستانی متولد تهران است و در همین شهر تحصیلات ابتدایی خود را انجام داده است.
کردستانی که در تهران به یک مدرسه کاتولیک ایتالیایی می رفت در سن 14 سالگی، پس از مرگ پدرش به کالیفرنیا مهاجرت کرد. او مدرک کارشناسی مهندسی برق خود را در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه ایالتی سن خوزه گرفت. وی همچنین در سال ۱۹۹۱ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت بازرگانی (MBA) از دانشگاه استنفورد اخذ کرد. 
او دارای سابقه ای بیش از ۱۲ سال در زمینه فناوری سطح بالا در شرکت های پیشروی اینترنتی مانند نت اسکیپ است. او همچنین نایب رییس بخش توسعه کسب و کار و فروش در این شرکت بود و توانست بازده مالی نت اسکیپ را در عرض ۱۸ ماه از ۸۸ میلیون دلار در سال به بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در سال برساند.
او کارش را در نت اسکیپ در بخش فروش OEM  آغاز کرد و در طی دوره چهار ساله که در آن شرکت حضور داشت، مسوولیت برقراری ارتباطات تجاری با شرکت هایی چون eBay، سیتی بانک، آمریکن آن لاین، آمازون، تراولاسیتی، اینتل و اکسایت را برعهده گرفته بود.
کردستانی پیش از آغاز کار در نت اسکیپ در بخش هایی چون بازاریابی، مدیریت محصول و توسعه کسب و کار در شرکت هایی چون 3DO، Go  و HP فعالیت می کرد. امید کردستانی به همراه سالار کمانگر، ترانه رضوی، رضا بهفروز، مایک جزایری، شیرین اسکوئی، شمیم صمدی و مریم کامور یکی از هشت مدیر بلندپایه ایرانی تبار شرکت گوگل است.
کردستانی در ۸ مه ۲۰۰۶ در مجله تایم به عنوان یکی از 100 نفری که دنیای ما را شکل داده اند، نام گرفت.
گفته می شود او یکی از ثروتمندترین ساکنان کالیفرنیای شمالی است. مجله سن خوزه ارزش دارایی های وی را 9/1 میلیارد دلار برآورد کرده است.
همچنین ماهنامه فوربس وی را به عنوان دومین ثروتمند ایرانی جهان معرفی می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :