آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55808
تاریخ انتشار : 25 تیر 1393 12:22
تعداد بازدید : 611

خروج بانک‎ها از بنگاه‎داری بسته حمایتی تولید را اجرایی می کند

رییس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی ایران اولین گام برای اجرایی شدن بسته حمایتی دولت برای خروج از رکود و رونق تولید را فاصله گرفتن بانک ها از بنگاه داری دانست و گفت: اتفاقی که طی چند سال گذشته افتاده آن است که ظهور و بروز شرکت های وابسته به بانک ها عملا بانک‎ها را از سیاست های پولی کشور دور کرده است؛ موضوعی که مکرراً توسط اتاق بازرگانی تذکر داده شده بود.


وی افزود: از اواخر سال 88 به این سمت بنگاه های بانک ها در شرایطی نابرابر تبدیل به رقیبی برای بخش تولید شده اند.
مسعود گل شیرازی گفت: هم اکنون یک بانک بیش از 120 شرکت در نسل اول و دوم برای خود ایجاد کرده و بنگاه های کوچک و متوسط در این رقابت برای تامین مالی چیزی عایدشان نمی شود.
وی افزود: در عین حال، نظارت بانک مرکزی باید سازمان یافته باشد تا اگر بانک‎ها تخلف کردند، تضمینی برای برخورد وجود داشته باشد، نه آنکه فعالان اقتصادی به روال سال های گذشته مانند توپ بین بانک مرکزی و بانک عامل پاسکاری شوند تا جایی که برخی فعالان اقتصادی همچنان بر سر نرخ تسویه حساب تسهیلات ارزی با همین بانک ها دارای اختلاف هستند و کسی از حقوق شان دفاع نمی کند.
وی تاکید کرد: اگر دنبال رونق هستیم باید به فعال اقتصادی این اطمینان را بدهیم که از او حمایت خواهیم کرد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران همچنین به این نکته اشاره کرد که رخنه های بانک ها حتی در سرمایه گذاری هم مشاهده می شود و عملا شاهد سهم خواهی بانکها در عرصه سرمایه گذاری شده ایم که در میان مدت و بلندمدت سرمایه گذاری کشور را تهدید می کند.
وی بخشنامه اخیر بانک مرکزی در مورد افزایش نسبت مالکانه بانک‎ها جهت اعطای تسهیلات به 25 درصد را ناقض سیاست های اخیر دولت دانست و گفت: هنوز چند روزی از اعلام بسته سیاستی دولت برای خروج از رکود تورمی نگذشته که نهادها بخشنامه و دستورالعمل های مغایر با این بسته صادر می کنند و ای کاش دولت در تدوین اینگونه بسته ها نظر مشورتی بخش خصوصی را هم بگیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :