آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55787
تاریخ انتشار : 25 تیر 1393 11:30
تعداد بازدید : 1097

فاز نهایی رومینگ ملی، دیروز با حضور وزیر ارتباطات و مدیران اپراتورهای تلفن همراه عملیاتی شد

صبح روز گذشته و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، معاونان این وزارتخانه و مدیران اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل فاز نهایی رومینگ ملی عملیاتی شد.فناوران- بر این اساس دو اپراتور همراه اول و ایرانسل نیز از این پس می توانند به صورت متقابل از نقاط پوشش دهی شبکه های یکدیگر استفاده کنند. پیش از این و در فاز نخست این طرح رومینگ رایتل روی شبکه های همراه اول و ایرانسل برقرار شده بود. با این حال و با اجرای فاز نهایی طرح رومینگ ملی از شب گذشته مشترکان اپراتور همراه اول و ایرانسل توانستند در نقاط فاقد پوشش دهی این شبکه ها از خدمات یکدیگر استفاده کنند.
قرار است تا پایان هفته جاری این پروژه در کل کشور به اجرا درآید و 1169 شهر و بیش از 70 هزار کیلومتر از جاده های اصلی، فرعی و ریلی کشور تحت پوشش این سرویس قرار خواهند گرفت.

 عرضه نسل سوم در نیمه دوم سال
محمود واعظی، وزیر ارتباطات در این مراسم با بیان اینکه رومینگ ملی مقدمه جابجایی شماره بین اپراتورهای تلفن همراه است گفت: آنچه که اکنون در کشور ارایه سرویس می کنیم چیزی نیست که همکارانم برایش تلاش می کنند و به فرصت نیاز داریم که در بخش اینترنت و تلفن همراه کیفیت و خدمات را افزایش دهیم.
وزیر ارتباطات افزود: رومینگ ملی یکی از این مراحل است که فاز اول آن بسیار خوب انجام شد و مشکلی در کار نبوده است.
وی افزود: اوایل که بحث رومینگ مطرح شد یک رویا بود و به علت اختلاف زیاد بین اپراتورها کسی فکر نمی کرد که اجرا شود.
وزیر ارتباطات گفت: رویکرد وزارت ارتباطات کاهش تعرفه در عین افزایش کیفیت است همچنان که در بخش اینترنت شرکت زیرساخت تعرفه پهنای باند بین الملل را 35 درصد کاهش داد تا کاربران 20 درصد بیشتر از حجم اینترنت استفاده کنند، در این میان اغلب این شرکت ها این مصوبه را اجرا کرده اند اما یک یا دو شرکت نیز با روش هایی قصد فرار از آن را دارند که رگولاتوری حتماً نظارت خواهد کرد.
واعظی با تاکید بر اینکه روش تعرفه گذاری باید تغییر کند، افزود: مردم باید بر اساس نیازشان حق انتخاب داشته باشند. باید اپراتورها بسته های مختلف به مردم ارایه دهند تا بر اساس میزان خدمت و کیفیت، قدرت انتخاب داشته باشند.
واعظی با تاکید بر اینکه قطعا نسل سوم موبایل را در نیمه دوم امسال عرضه خواهیم کرد، گفت: مذاکرات با اپراتورهای موبایل از چندماه قبل آغاز شده و در این راستا دنبال رفع محدودیت های اپراتور رایتل هستیم.
وی ادامه داد: سازمان تنظیم مقررات بر اساس دستورالعمل کمیسیون تنظیم مقررات در حال مذاکره با اپراتورهای موبایل است و بر این اساس پیش بینی می شود که در روز 12 مرداد ماه جاری که سالروز تحلیف ریاست جمهوری است به صورت آزمایشی و پایلوت در چند نقطه تهران نسل سوم موبایل به اجرا درآید.

 ارتباط رومینگی 2 هزار مشترک در یک روز
علی اصغر عمیدیان، رییس سازمان تنظیم مقررات نیز  در مراسم آغاز به کار فاز دوم طرح رومینگ ملی به ارایه توضیحاتی درباره این طرح پرداخت.
وی گفت: برای اولین بار در اجرای این طرح هر سه اپراتور تلفن همراه با یکدیگر همکاری کردند و چندی پیش فاز اول این طرح با موفقیت انجام شد. برای فاز دوم نیز توافقاتی صورت گرفت و امروز شاهد آغاز به کار فاز دوم این طرح هستیم.
عمیدیان افزود: از دو روز گذشته تاکنون 2 هزار مشترک ایرانسل و همراه اول به صورت متقابل از طریق رومینگ ملی در شبکه های یکدیگر ارتباط برقرار کردند.
وی با بیان اینکه تا پایان هفته جاری در سطح کشور نقطه ای که نتواند از این خدمات استفاده کند وجود نخواهد داشت، افزود: ارایه سرویس رومینگ ملی یکی از الزامات راه اندازی نسل سوم و چهارم موبایل در کشور است و تا پایان این ماه نیز در خصوص طرح تعویض اپراتور بدون تغییر شماره تصمیم گیری نهایی صورت می گیرد. همچنین واگذاری فرکانس های نسل سوم موبایل را با مشورت کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات انجام خواهیم داد.
عمیدیان با بیان برقراری ارتباط رومینگ رایتل با همراه اول و ایرانسل در 40 روز گذشته گفت: 37 هزار و 940 مشترک رایتل از شبکه همراه اول و 63 هزار و 200 مشترک رایتل از شبکه ایرانسل از مجموع یک میلیون و 800 هزار مشترک رایتل به صورت رومینگ استفاده کردند.
معاون وزیر ارتباطات از رفع مشکل آنتن دهی در سطح معابر شهری و محیط داخلی منازل، استفاده از سایت های مشترک تلفن همراه و راه اندازی اپراتور مجازی به عنوان سایر امکانات طرح رومینگ ملی نام برد.
وی ادامه داد: از دو روز گذشته که رومینگ ملی بین همراه اول و ایرانسل آغاز شده هزار تا دو هزار مشترک بین دو اپراتور عمل رومینگ را انجام داده اند. این مشترکان از صوت، پیامک و اینترنت اپراتور دیگر استفاده خواهند کرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: مصوبه 186 کمیسیون تنظیم مقررات شرایطی را برای ارایه سرویس های نسل 3 و بالاتر تصویب کرده که از آن جمله می توان به رومینگ ملی، ترابرد پذیری (جابه جایی) شماره تلفن همراه، بازنگری پروانه ها، تعهدات پوششی و مالی اشاره کرد. وی ادامه داد: در بحث رومینگ ملی ایرانسل برای اجرای فاز نخست درخواست باز شدن رومینگ در 9 هزار نقطه و همراه اول در 130 نقطه را داشته است.

 دولت سهمی از رومینگ ملی نمی گیرد
وی در خصوص انگیزه اپراتورها برای انجام رومینگ ملی گفت: دولت از این تماس ها سهم خود را دریافت نمی کند و این انگیزه ای برای پذیرایی از تماس اپراتورهای دیگر است.
عمیدیان یادآور شد: اجرای رومینگ ملی یک وظیفه است و اگر اپراتوری از دریافت نسل 3 انصراف دهد باز هم ملزم به اجرای رومینگ خواهد بود.وی همچنین در پاسخ به این سؤال که با برقراری رومینگ ملی و در اختیار قرار دادن امکانات اپراتور غالب برای اپراتور ضعیف چه انگیزه ای برای اپراتورهای ضعیف تر باقی می ماند که شبکه خود را گسترش دهد و برای توسعه سرمایه گذاری های سنگین کند، گفت: تعهدات پروانه ای با اجرای رومینگ ملی فراموش نخواهد شد و رومینگ در ارزیابی جایگاه اپراتور نقشی ندارد. طبق پروانه اپراتورها باید برنامه توسعه را برای آینده انجام دهند و رومینگ تنها برای رفاه حال مشترکان آنها است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :